Ken Liu „Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu" tom 2: „Ściana Burz" - recenzja

Autor: Anna Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 10-04-2017 10:53 ()


„Królowie Dary”, pierwszy tom serii „Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu” był literackim debiutem Kena Liu, za którego sprawą wprowadził on czytelników w niezwykły świat fantasy, inspirowany starożytnymi Chinami, zachwycający swoją innością i ciekawie zbudowaną historią. Kontynuacja cyklu nie tylko potwierdza kunszt autora, ale utwierdza w przekonaniu, że nie bez przyczyny został on wyróżniony wieloma nagrodami. Jeśli początek tej epickiej serii fantasy was urzekł, to „Ściana Burz” tym bardziej was zachwyci i od pierwszej strony nie będziecie mogli oderwać się od lektury.

Kuni Garu, znany teraz jako cesarz Ragin, po okresie wojny i walki o władzę wprowadził Darę w czas pokoju. Jest to również okres przeprowadzania zmian i budowy struktury cesarstwa. Nie łatwo zadowolić lud, ustalić sprawiedliwe zasady i ustrzec się od intryg, zwłaszcza w najbliższym otoczeniu. Tym bardziej że jak przed każdym władcą, również przed nim pojawiają się takie problemy, jak sukcesja tronu. Który z synów zasługuje na miano koronnego księcia? Pierworodny Timu, syn cesarzowej Jii, dzieciństwo, którego upłynęło z dala od ojca? Czy Phyro, syn Konsorty Risany, wykazujący więcej cech przyszłego władcy? Jak w tym wszystkim odnajdzie się też Thera, córka cesarza, wyróżniająca się otwartym umysłem i inteligencją? Czy w świecie, gdzie kobiety wciąż są rzadkością wśród uczonych i wojskowych znajdzie ona swoje miejsce?

Dworskie intrygi, próby umacniania swoich pozycji, a nawet rebelia niezadowolonych poddanych tracą na znaczeniu, gdy nagle pojawia się zagrożenie z zewnątrz. Zza mitycznej Ściany Burz, której nie potrafią przekroczyć nawet bogowie Dary, przybywają Lyucu. Tajemniczy lud pod dowództwem pekyu Tenyro, będącego doskonałym strategiem, próbuje opanować Darę. Czy cesarz Kuni Garu zdoła obronić swoich poddanych w momencie, gdy nie ma przy nim najsilniejszego dowódcy jego wojsk? I jaki udział w tej wojnie będą miały jego dorosłe dzieci? Polityka i wojna, a także trudne wybory nie zawsze dają się pogodzić.

Ken Liu zręcznie wciąga czytelników w zbudowaną przez siebie historię. Doskonale kreśli swoich bohaterów, pokazuje ich motywy, buduje charaktery. Przez pierwsze rozdziały ukazuje przemianę cesarstwa, sieć intryg, od którego nie jest wolny dwór oraz dorastanie dzieci cesarza, aby następnie w z trudem osiągnięty porządek wprowadzić nowy chaos – najeźdźców.

„Ścian Burz” to nie tylko doskonale skonstruowana fabuła i ciekawi, wyróżniający się bohaterowie. Nie można nie zatrzymać się na chwilę na myślach filozofów Dary, interpretacji ich wierszy, czy też na przeplatających się pomiędzy wydarzeniami rozmów bogów, niekiedy wtrącających się w losy mieszkańców wysp. Ken Liu zbudował cały niesamowity świat, z jego wierzeniami, historią, myślicielami. Uwagę czytelnika przyciągają strategiczne posunięcia bohaterów, przemyślanie powiedziane słowa, a także opisy bitew. Wyobraźnia autora kreuje przed nami latawce bojowe, majestatyczne crubeny, a także garinafiny, przybyłe z Lyucu latające bestie. Wszystko to ujęte precyzyjnym i unikalnym stylem, przeplatane liryczną poezję oraz wywodami filozoficznymi, najbardziej zaznaczonymi w rozmowach między Luanem Zya a jego młodą uczennicą Zomi, która niespodziewanie staje się ważną postacią tej opowieści.

„Ściana Burz” to zapierająca dech powieść, kontynuacja przewyższająca pierwszy tom różnorodnością akcji, jeszcze bardziej rozbudowanym światem i wachlarzem nowych postaci, którym miejsca muszą ustąpić znani wcześniej bohaterowie. Historia Dary cały czas się toczy, a przed Domem Mlecza nowe wyzwania, na które przyjdzie nam poczekać do kolejnego tomu. Warto jednak wypatrywać kontynuacji tego niesamowitego cyklu, bo Ken Liu niejednym jeszcze nas zaskoczy i zachwyci. Zwłaszcza że zanurzenie się w jego epickim świecie, to nie tylko uczta dla spragnionych ciekawej historii i niesamowitych opisów, ale także dla szukających filozoficznych przemyśleń i różnorodnych bohaterów, obok których nie da się przejść obojętnie.

W zalewie powieści fantasy, które możemy spotkać na rynku, cykl „Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu” zdecydowanie się wyróżnia i warto po niego sięgnąć. Doskonała czytelnicza uczta, po której ma się ochotę na więcej. Polecam.

 

Tytuł: Ściana Burz"

 • Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu.
 • Tom 2
 • Autor:  Ken Liu
 • Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik
 • Wydawnictwo: SQN
 • Liczba stron: 768
 • Format: 135x210 mm
 • Oprawa: twarda
 • Data wydania: 11 kwietnia 2017
 • ISBN: 978-83-7924-649-6
 • Cena: 54,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Sine Qua Non za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus