„Dobble kids" - recenzja

Autor: Maria Redaktor: Motyl

Dodane: 20-09-2016 11:28 ()


Ostatnio polecałam Wam grę Nos w nos, dziś przyjrzymy się młodszej siostrze tytułu, który opanował stoły na całym świecie. Mowa o Dobble Kids, czyli wersji Dobble skierowanej do dzieci od lat 4.

Zapewne każdy z Was grał lub kojarzy Dobble. W metalowym pudełku znajduje się 55 okrągłych kart z nadrukowanymi 8 różnymi symbolami. Są one różne, mamy płatek śniegu, kota czy serce, a jest ich w grze 22 rodzaje. Karty zaprojektowane są w taki sposób, że pomiędzy dowolnymi dwiema jest tylko jeden wspólny symbol. Gra oferuje 5 mini gier, ale każda z nich to wariacja dotycząca jak najszybszego znalezienie właśnie tego wspólnego symbolu.

Czym zatem cechuje się Dobble Kids? Po pierwsze wykonanie gry jest dokładnie takie samo jak oryginału. I tu mamy metalową puszkę i tu mamy okrągłe karty. Pierwsza różnica to ich liczba, w dziecięcej wersji jest ich blisko połowę mniej, czyli 30 kart. Po drugie, zamiast symboli zastosowano tu wizerunki zwierząt i ich również jest mniej niż w pierwowzorze. Mamy tu niedźwiedzia, ośmiornicę, lwa czy psa, łącznie 18 typów. Na każdej karcie jak już pewnie się domyśliliście jest też mniej rysunków. Kolejnymi zmianami są warianty gry, których też jest 5, ale są one przystosowane do wieku dziecka. W Dobble większość kart poznajemy na bieżąco, w wersji dziecięcej są one przeważnie odkryte, co pozwala dziecku łatwiej dostrzegać wspólne symbole. Oprócz tego instrukcja zachęca osoby dorosłe do gry z dziećmi poprzez wprowadzenie modyfikacji związanych z liczbą kart. Mówiąc krótko, wyrównujemy szansę dziecka.

Plastycznie gra jest bardzo ładna i atrakcyjna dla dzieci. Zwierzęta to idealny temat dla tej grupy wiekowej, gdyż dzieci świetnie rozpoznają nazwy większości z nich. Same gry nadają się do ćwiczenia spostrzegania jak i refleksu. Niestety gra ma swoje mankamenty. Po pierwsze nie jest dla mnie do końca zrozumiały dobór gatunków zwierząt. Mamy wieloryba, delfina i rekina, których wizerunki są do siebie bardzo podobne, rozróżnianie ich może sprawiać problem dziecku. Szkoda, że Rebel nie próbował zlokalizować trochę produktu, umieszczając zwierzęta, które zamieszkują w Polsce. Niełatwo też jest wyjaśnić, na czym polegają różnice pomiędzy nimi. Po drugie, trzeba zwrócić uwagę na cenę. Jest ona taka sama jak wersji podstawowej, a otrzymujemy znacznie mniej kart. Ostatnia rzecz, która jest tu dziwna to zalecenia w instrukcji. Postępując zgodnie z sugestiami w niej zawartymi, dzieci nie mają żadnych szans z rodzicami. W Naszym przypadku sprawdzał się wariant, w którym dorośli mieli na start 2 razy więcej kart niż dziecko. To w jakiś sposób rozwiązywało problem handicapu.

Polecam ten tytuł, jednak gdybym miała wybierać lub kupić wersję podstawową czy tą skierowaną do dzieci, wybrałabym starszą siostrę. Nazw symboli można dziecko nauczyć, a wyższy poziom trudności można regulować dłuższym czasem namysłu dla dziecka.

 

Zalety

 • Ćwiczy spostrzeganie
 • Ćwiczy refleks
 • Temat idealnie skierowany dla dzieci
 • Nadaje się do grania z 4 latkami

Wady

 • "Dziwny" dobór zwierząt
 • Mało elementów
 • Dość droga w stosunku do zawartości

 

Tytuł: „Dobble kids"

 • Liczba graczy: 2 - 5 osoby
 • Wiek: od 4 lat
 • Wydawca: Rebel
 • Wydanie: polskie
 • Cena: 59,95 zł

Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.


comments powered by Disqus