"Nos w Nos" - recenzja

Autor: Marysia Redaktor: Motyl

Dodane: 09-09-2016 01:37 ()


Wiemy, że zaglądacie tu by poczytać o grach dla siebie i swoich znajomych. Wiemy także, że czasami zdarza się tak, że potrzebujecie kupić prezent dla kogoś bardzo młodego. Z tego powodu zdecydowaliśmy się wprowadzić recenzje gier dla najmłodszych, dzięki którym dowiecie się co warto wybrać z szerokiej oferty tych gier.

Na pierwszy ogień pójdzie gra od cenionego wydawnictwa, które w swojej ofercie ma przede wszystkim gry dla dzieci. Jest to Nos w Nos firmy Granna. Autorem Jest Łukasz Pogoda, którego znać możecie z bardzo dobrej gry Basilica. Maciej Szymanowicz jest autorem bardzo ładnych grafik.

Nos w nos to gra skierowana dla 1 do 4 graczy w wieku od 4 do 8 lat. Oczywiście mogą w nią grać starsze dzieci, ale ważne jest to, że Ci najmłodsi spokojnie ja opanują. Tytuł to wariacja na temat popularnych i lubianych gier typu memory, z tą różnicą, że dziecko nie szuka dwóch takich samych obrazków tylko kojarzy zapach z rysunkiem. Brzmi intrygująco? Powinno, to pierwsza gra, w której używaliśmy zmysłu węchu. W skład gry wchodzą 24 kafelki, które powiązane są z 6 zapachami. Mamy tu takie wonie jak dym, jabłko, mięta, mydło, róża i trawa. Do każdego z nich dopasowano obrazki pokazujące np. grill czy łąkę. Gra oferuje 3 warianty rozgrywki. Podstawowy polega na tym, że żetony z obrazkami układamy na stole, a następnie gracz bierze jeden z sześciu pojemniczków z zapachami, otwiera go, a potem poszukuje do niego pary. Jeśli mu się uda zachowuje obrazek, jeśli źle trafił odkłada żeton na swoje miejsce. Drugi wariant to typowe memory z tą różnicą, że cechą łączącą dwa rysunki jest wspólny zapach. Trzeci wariant to gra na spostrzegawczość. W nim wszyscy gracze poznają ten sam zapach, a następnie na ustalony znak starają się przykryć dłońmi podpowiadające mu żetony. Jak widzicie, wszystkie opcje dotyczą rozpoznawania zapachów i kojarzenia ich z odpowiednimi obrazami.

Dobrane zapachy są wyraźne i dobrze oddają faktyczną woń. Małe dzieci nie wszystkie mogą znać, ale daje to możliwość nauczenia pociechy nowych doznań. Sama gra jest bardzo prosta, ale mocno angażuje dziecko. My grę testowaliśmy z 4 i 6 latkami. Dzieciaki entuzjastycznie podchodziły do wąchania i już samo rozpoznanie zapachu sprawiało im frajdę. Połączenie tej czynności z grą sprawiło, że poziom zadowolenia był jeszcze wyższy. Gra jest świetnie zilustrowana, a dołączony do gry plakat, ułatwia dzieciom zadanie i stanowić może kolejną mini grę, w której odnajdujemy elementy z rysunków na żetonach.

Nos w nos świetnie łączy aspekt edukacyjny z dobrą zabawą. Czteroletnie dziecko spokojnie poradzi sobie z zasadami, a oferowane trzy warianty znacznie urozmaicają rozgrywkę. Na pewno cieszy fakt, że gra nie jest droga. Zdecydowanie polecamy jeśli poszukujecie czegoś „innego”.

 

Zalety

 • Ćwiczy pamięć
 • Ćwiczy rozpoznawanie zapachów
 • Pięknie zilustrowana
 • Nadaje się do grania z 4 latkami
 • Atrakcyjna cena

Wady

 • Po pewnym czasie zapachy mogą się zlewać w jeden.
 • Obraz z łąką można przypisać do trawy jak i mięty.

 

Tytuł: "Nos w nos"

 • Liczba graczy: 1 - 4 osoby
 • Wiek: od 4 lat
 • Wydawca: Granna
 • Wydanie: polskie
 • Cena: 39,95 zł

comments powered by Disqus