"Bler" tom 2: "Zapomnij o przeszłości"

Autor: Miłosz Koziński Redaktor: Motyl

Dodane: 27-12-2011 20:54 ()


Pierwszy album „Blera” okazał się sukcesem na tyle, aby kontynuować publikacje przygód „Supermana z Krakowa”. Bler, zarówno jako bohater jak i komiks, posiada swój urok i specyficzną, unikalną atmosferę. Dlaczego unikalną? A jak wiele poważnych opowieści superbohaterskich, osadzonych w polskich realiach jesteście w stanie wymienić? No właśnie... Przyznam, że pierwszy zeszyt zaciekawił mnie pomimo pewnej infantylności. Uznałem, że eksperyment ów był na tyle ciekawy, by dalej śledzić jego losy.

Fabuła albumu „Zapomnij o przeszłości” wykonuje dość gwałtowny zwrot na polu ogólnej konwencji dzieła. Nieco sztampowa i infantylna opowiastka przedstawiona w „Lepszej wersji życia" idzie do kąta ustępując miejsca historii mroczniejszej i bardziej skomplikowanej. Tam, gdzie jedna zagadka znajdzie swoje rozwiązanie narodzi się kolejna tajemnica. Poznamy sekret niezwykłych zdolności bohatera i weźmiemy udział w policyjnej nagonce na niego. Fabularnie drugi tom komiksu Rafała Szłapy stanowi poważny krok naprzód. Pomimo tego, że komiks wciąż trapiony jest przez problem „poszatkowania” treści, to tym razem zostało ono znacząco zredukowane i nie powoduje już ciągłego zachodzenia w głowę i dociekania „o co kaman?”. Wątki zawarte w fabule są na tyle interesujące, aby zmotywować czytelnika do zapoznania się z następnymi odsłonami. Osobiście z przyjemnością będę obserwował rozwijającą się historię. Całości wyszło również na korzyść to, że autor rozbudował charakterystykę psychologiczną postaci. Dotychczas jednowymiarowi i archetypiczni protagoniści zyskali na głębi, co wydatnie podnosi poziom atrakcyjności dzieła.

Niestety drugi album przygód Blera nie jest pozbawiony wad. Jak wspomniałem wcześniej, wciąż możemy natknąć się na kilka przypadków nagłych cięć fabularnych, które mogą drażnić co bardziej dociekliwych czytelników. Niektóre rozwiązania scenariuszowe również mogą budzić zastrzeżenia, jednak jest to kwestia dyskusyjna. Największym w moim odczuciu mankamentem „Zapomnij o przeszłości” jest to, że choć udziela on odpowiedzi na pewne pytania to jednocześnie zalewa odbiorcę lawiną niedopowiedzeń, co w efekcie sprawia, że po skończeniu lektury bez odpowiedzi pozostaje więcej pytań niż mieliśmy ich na początku. Rozumiem, że jest to element budowania atmosfery, kreowania świata i pobudzania w czytelniku ciekawości i chęci sięgnięcia po następny tom, ale autor chyba jednak odrobinę przesadza.

Złego słowa nie mogę natomiast powiedzieć o oprawie graficznej albumu. Jest ona utrzymana w tym samym, nieco topornym, dobrze podkreślającym akcję i wydarzenia, stylu. Wraz z rozwojem historii autor mógł nam zaprezentować szerszą gamę swoich wizji, czego też  nie omieszkał zrobić. Pomimo tego, że faktycznego skoku poziomu jakości technicznego wykonania nie stwierdzono, drugi tom czyta się ciekawiej niż poprzedni. Rafał Szłapa stworzył plansze o bardzo dynamicznym i udanie podkreślającym akcję układzie kadrów. Wypełnił je zajmującymi szkicami, utrzymanymi w nieco staroszkolnym stylu. Całość dopełniła obszerna paleta intensywnych oraz nasyconych barw. Daleko mi do piania z zachwytu i budowania dla rysownika ołtarzyka na mojej domowej półce z komiksami, jednak strona graficzna albumu to kawał naprawdę dobrej roboty. Jeden z najjaśniejszych punktów dzieła. Rysownikowi należą się brawa również za to, że nie popadł w tak popularną ostatnio skłonność do deformacji. Chciałbym tylko, aby niektóre dynamiczne szkice podkreślał w sposób inny niż za pomocą grubych linii uwypuklających. Może lepiej sprawdziłyby się linie smuklejsze, za to w większej ilości?

Trzeba to przyznać, „Blera” można polubić, jednak mogą to być trudne relacje. Jeśli jesteś w stanie przeżyć sporadyczne siekanie akcji na drobne plasterki i zalew pytań dorównujący tym z serialu „Zagubieni”, to masz spore szanse na to, że komiks ci się spodoba. Historia, mimo że opowiada o „superbohaterze” jest niegłupia i na tyle wciągająca, aby sięgnąć po kontynuację. Osobiście daję przygodom „Supermana z Krakowa” zielone światło i czekam na album „Ostatni wyczyn”, który mam nadzieję ostatni nie będzie.

 

Tytuł: "Bler" tom 2: "Zapomnij o przeszłości"

  • Scenariusz: Rafał Szłapa
  • Rysunki: Rafał Szłapa
  • Wydawca: Blik Studio
  • Data publikacji: 01.10.2011 r.
  • Druk: kolorowy
  • Oprawa: miękka
  • Papier: kredowy
  • Format: A4
  • Stron: 48
  • Cena: 29,90 zł

Dziękujemy Blik Studio za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...