Robert Cichowlas, Łukasz Radecki „Zombie.pl” - recenzja

Autor: Izabela Wojnowska Redaktor: Motyl

Dodane: 08-12-2016 20:15 ()


Karol Szymkowiak, młody biznesmen, właśnie otworzył nową restaurację w Gdańsku. Z tej okazji postanowił uczcić sukces mocno zakrapiana imprezą. Następny poranek przyniósł jednak coś więcej niż ból głowy. Polskę opanowały zombie. Zdesperowany Karol przyłącza się do grupki ocalałych, ale przede wszystkim musi dotrzeć do Poznania, do swojej żony i syna. Czy podczas inwazji żywych trupów będzie to jeszcze możliwe?

Zombie.pl, zombie w wersji polskiej. Na pewno jest to interesujący efekt, szczególnie dla tych (w tym mnie samej), którzy przyzwyczajeni są do zagranicznych wydawnictw w stylu kultowych Żywych trupów. Ciekawie czyta się coś, w czym pojawiają się znane nazwy, budynki i trasy. Okraszone wprawdzie sporą dawką fikcji literackiej, ale wyszło to książce jedynie na dobre. Właśnie dlatego, że akcja dzieje się w Polsce, powstaje wrażenie czegoś bardziej namacalnego, przynajmniej dla Polaków, dla których Poznań jest miejscem mniej abstrakcyjnym niż dajmy na to amerykańskie trasy międzystanowe.

No właśnie. Z początku jest podobnie jak w typowej hollywoodzkiej produkcji. Samotny wilk wyruszający w długą niebezpieczną wśród czyhających na mięso żywych trupów. Na tym jednak kończy się łatwość i przewidywalność książki.

Jak się szybko okazuje, zombie nie są tu najgorszym problemem. Z każdą kolejną stroną potwory schodzą na coraz dalszy plan, a ich makabryczny wygląd i upiorne zawodzenie robią na czytelniku coraz mniejsze wrażenie. Prawdziwym zagrożeniem dla głównego bohatera i jego kompanów okazują się inni ludzie, a dokładnie ich niczym nieuzasadnione okrucieństwo i nieprecyzowane cele, do których dążą za wszelką cenę. Bo najczęściej nie wiadomo, o co chodzi. Kogo okłamuje katolicki ksiądz? Co ukrywa przywódca grupy pogan? Wreszcie, dlaczego polskie wojsko atakuje ocalałych, zamiast przynieść pomoc? Dodajmy do tego takie miejsca jak Malbork czy Gdańsk, które są częścią niechlubnej historii Polski. Czy to celowy zabieg autorów? Może. Za to z pewnością jest to mocne, a nawet lekko prowokacyjne.

Przerażające i przygnębiające. Myślę, że tymi dwoma słowami można podsumować Zombie.pl. Więcej nic nie powiem. Przeczytajcie sami. Tylko może nie po obejrzeniu wiadomości z kraju i ze świata.

 

Tytuł: Zombie.pl

  • Autor: Robert Cichowlas, Łukasz Radecki
  • Wydawca: Zysk i Spółka
  • Data premiery: 02.2016 r.
  • Liczba stron: 436
  • Format: 135x205 mm
  • Wydanie: I
  • Oprawa: miękka
  • Gatunek: horror
  • Cena: 34,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Zysk i S-ka za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus