Chelsea Quinn Yarbro "Mroczne klejnoty" - recenzja

Autor: Mariusz "Orzeł" Wojteczek Redaktor: Kilm

Dodane: 13-12-2011 13:15 ()


Mroczne klejnoty to najnowszy, czwarty z kolei tom cyklu o Hrabim Saint Germain, autorstwa uznanej pisarki Chelsea Quinn Yarbro, serwowany nam przez Wydawnictwo Rebis. I powiem krótko: ten cykl po prostu wypada znać.

Moja osobista przygoda z hrabią Saint Germain sięga zamierzchłych czasów połowy lat 90-tych, za sprawą wydanego przez Wydawnictwo Versus z Lublina w 1990 roku pierwszego tomu cyklu – Hotel Transylwania. Niestety, na tym się skończyło i długo kazano nam czekać na kontynuację. Reaktywację obecności Hrabiego w naszym kraju zawdzięczamy Wydawnictwu Rebis, które w  czerwcu 2009 roku rozpoczęło cykl wydawniczy wszystkich tomów.  

Cykl o Hrabim jest bowiem jedną z najważniejszych serii grozy na świecie, przyrównywany do Kronik wampirów Anne Rice. I z całą pewnością jest to coś więcej niż horror, bowiem powieści o głównym bohaterze przekraczają granice gatunkowe i łączą w sobie wiele różnych stylów.

Hrabia Saint Germain to postać historyczna, owiana jednak mgłą legendy i tajemnicy. Niewiele o nim wiadomo, choć pojawiał się na dworach europejskich władców w różnych okresach dziejów, pod różnymi imionami, to znikając, to pojawiając się niespodziewanie. Zajmował się okultyzmem i alchemią, był wirtuozem pianina i skrzypiec, podróżnikiem i wynalazcą. Na temat jego pochodzenia krąży wiele legend, a jedna z nich – jakoby Hrabia miałby być synem Franciszka II Rakoczego, księcia Siedmiogrodu – stała się podstawą dla autorki do stworzenia swego głównego bohatera.

W tomie Mroczne klejnoty Hrabia, posługujący się imieniem Ferenc Rakoczy, jest zaufanym wysłannikiem polskiego króla Stefana Batorego na dwór rosyjskiego cara Iwana IV Groźnego, załamanego, spowodowaniem w napadzie szału śmierci swego syna, i zbliżającego się do granicy szaleństwa, co czyni nieprzewidywalnym zarówno Iwana, jak i jego politykę wewnętrzną i zagraniczną. Rakoczy ma za zadanie zjednać sobie przychylność cara i doprowadzić do rozejmu Polski z Rosją. Hrabia ma w tym celu wykorzystać chorobliwą fascynację Cara klejnotami i swoje talenty alchemiczne. Jednak wraz z Rakoczym do Rosji jedzie grupa Jezuitów, bardzo nieprzychylnie do niego nastawiona. Na carskim dworze, kipiącym od intryg i spisków, bohater trafia w sam środek rywalizacji o wpływy i staje się celem podstępnych działań zarówno jezuickich mnichów, jak i niektórych rosyjskich oficjeli.

Powieść Yarbro to nie tylko powieść grozy. To przede wszystkim powieść historyczna, precyzyjnie odmalowująca realia rosyjskiego dworu z czasów Iwana Groźnego, ale też historia z wątkiem romansowym i klasyczna opowieść przygodowa. Ten eklektyzm gatunkowy jest największą zaletą zarówno tego tomu, jak i całości cyklu. Autorka wykracza poza sztywne ramy gatunku i to daje jej szeroki wachlarz możliwości w kreowaniu wydarzeń oraz nadawaniu realistycznej głębi postaciom, a precyzyjne wykorzystanie tła historycznego urealnia świat przedstawiony i sprawia, że jest on dla nas – czytelników – bardziej akceptowalny i prawdopodobny.

Jeśli ktoś po tej książce spodziewa się powieści w stylu Draculi Stokera, czy też oczekuje hektolitrów krwi spływających kartami książki, ten z całą pewnością się zawiedzie. Jednak dla tych, którzy poszukują książki intrygującej, napisanej poetyckim stylem, opartej na realistycznym, dokładnie przygotowanym tle historycznym, a jednocześnie czerpiącej z legend i przesądów, ta książka, jak i cały cykl Yarbo jest wyśmienitym wyborem.

Mroczne klejnoty to kolejne potwierdzenie wysokiej pozycji autorki wśród światowych autorów grozy oraz literatura, którą powinien znać każdy miłośnik horrorów.

Korekta: Kilm

Tytuł: Mroczne klejnoty

Tytuł oryginału: Darker Jewels

Cykl: Hrabia Saint Germain

Tom: 4

Autor: Chelsea Quinn Yarbro

Tłumaczenie: Andrzej Sawicki

Wydawca: Wydawnictwo Rebis

Data wydania: 5 lipca 2011

Liczba stron: 504

ISBN-13: 978-83-7510-601-5

Oprawa: broszurowa klejona

Format: 12,8x19,7 cm

Cena: 39,90 zł

 

Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za przesłanie egzemplarza do recenzji.[/link]


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...