Recenzja książki "Tajemna historia Moskwy" Ekateriny Sedii

Autor: Tomasz "Trogal" Kot Redaktor: Elanor

Dodane: 25-01-2009 16:36 ()


 Od pewnego czasu można zauważyć, że w ofercie polskich wydawnictw pojawiają się książki pisane przez autorów pochodzących z Rosji. Szczególnie płodnym gatunkiem literackim, który niezwykle obficie obrodził w teksty rosyjskich pisarzy jest science fiction. Bardzo dobrze, że tak się stało, bowiem Rosjanie mają do zaproponowania czytelnikom niezwykle interesujące lektury. Żeby się o tym przekonać, polecam zapoznać się z książką Ekateriny Sedii zatytułowaną „Tajemna historia Moskwy”. Autorka jest rodowitą moskwianką, która obecnie mieszka i pracuje w New Jersey. „Tajemna historia Moskwy” to jej literacki debiut.

Moskwa w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. To tutaj pisarka umieściła akcję swojej powieści. Ludzie próbują zmierzyć się z nową rzeczywistością, która powstała po upadku komunizmu. Związanie końca z końcem graniczy z cudem, a by to osiągnąć trzeba być niezwykle sprytnym i przedsiębiorczym.. Dodatkowo w mieście zaczynają znikać ludzie, a w dokładniej zmieniają się w… kawki. Przerażeni mieszkańcy Moskwy zaczynają żyć w panicznym strachu, bojąc się o siebie i o swoich bliskich. Nigdy nie wiadomo, kto będzie następny. I tak niespodziewanie los wybrał młodszą siostrę Galiny – jednej z głównych bohaterów ksiązki, która przy pomocy Jakowa, policjanta prowadzącego śledztwo w sprawie zniknięć oraz Fiodora – ulicznego artysty, wyrusza na poszukiwania swojej siostry. Trójka bohaterów usiłujących rozwiązać zagadkę dotyczącą znikających ludzi dociera do podziemnego świata, który znajduje się pod ulicami Moskwy. W świecie tym mieszkają przedziwne mityczne stwory, pradawne bóstwa, które znalazły schronienie w tej magicznej krainie. Dodatkowo mieszają się tam współczesność z przeszłością, prawda z mitem. Wszystkie te zabiegi powodują, że książka jest mroczna i tajemnicza.

 Autorka wiele pracy włożyła w przedstawienie postaci występujących w książce. Kiedy spotykamy bohatera po raz pierwszy, autorka przedstawia jego dokładną biografię. Obrazowo przedstawia czasy młodości bohaterów oraz okoliczności, które spowodowały, że ci znaleźli się w „podziemiu”. Robi to niezwykle starannie, eksponując przy tym głębię psychologiczną bohatera. Równie starannie i szczegółowo została przedstawiona w powieści materia nieożywiona. Wszystkie przedmioty i eksponaty, które otaczają bohaterów są niemal namacalne.

 Tym co drażniło mnie trochę w książce, były jak na mój gust zbyt rozległe opisy miejsc, przedmiotów (choć bardzo starannie przedstawione) powodujące czasami znużenie lekturą. Ale to tylko i wyłącznie moje spostrzeżenie.

 Bardzo ciekawa fabuła, okraszona tajemnica i mistycyzmem to najmocniejsze elementy książki. Jestem przekonany, że niebawem Ekaterina Sedia zaproponuje kolejną książkę. Należy się tego spodziewać, bowiem wkroczyła na pisarski rynek bardzo mocnym akcentem w postaci „Tajemnej historii Moskwy”.

 

 

Tytuł: "Tajemna historia Moskwy"

Autor: Ekaterina Sedia

Przekład: Maria Frąc

Wydawnictwo: Mag

Ilość stron: 289

Format: 125x195


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...