"Great Teacher Onizuka" tom 23 - recenzja

Autor: Magdalena Kącka Redaktor: Motyl

Dodane: 23-12-2008 22:47 ()


Seria Great Teacher Onizuka powoli zmierza ku końcowi (wszystkich tomów jest 25). Czy oznacza to, że w najnowszym woluminie nie będzie się nic działo? Nic z tych rzeczy.

23 tom GTO rozpoczyna się praktycznie w środku akcji przerwanej w poprzednim albumie. Onizuka musi pomóc w odnalezieniu matki Miyabi równocześnie starając się rozwikłać zagadkę trapiącą całą rodzinę Aizawa. Przy tym wszystkim wplątuje się w misterną intrygę zorganizowaną przez Shibuyę. Co z tego wynika? Ujawnione zostają w końcu tajemnice zawarte w poprzednich tomach. Z kim spotykała się Miyabi? Czemu nienawidzi swoich rodziców lub dlaczego unikała szkoły?

Drugim głównym wątkiem tomu jest słynna tajemnica klasy D. Aniołki rozsyłają znów tajemnicze wiadomości wyjaśniające sekrety z poprzednich tomów, czyli przyczynę dla której klasa nienawidzi nauczycieli. W zasadzie nie jest ona wielkim zaskoczeniem, ale wiele się w końcu wyjaśnia.

W tomie widzimy zabiegi autora zmierzające do zamknięcia cyklu. Klasa pojawiła się po raz pierwszy od dawna w komplecie. Onizuka ściągnął wszystkich konfliktowych uczniów do klasy, a Miyabi symbolicznie przefarbowała włosy. Klasa kompletuje się, najwierniejsi uczniowie Onizuki jak zwykle towarzyszą mu w jego zajęciach i stają za nim murem w sytuacjach kryzysowych. Oczywiście nie zabraknie wspaniałej Cresty przewodniczącego i jego problemów z ubezpieczeniem

Z drugiej strony najnowszy tomik nie jest jednym z wielu w serii. Trzyma w napięciu i posiada oryginalne i ciekawe wątki. Część z nich dopiero zostaje wprowadzona (np. nowy uczeń byłej klasy 2d, Takumi). Dyrektorka, która chce się pozbyć Onizuki nadal próbuje to zrobić, a aniołki ciągle działają. Jak widać, ostatnie albumy będą równie ciekawe, jak opisywany.

Komiks napakowany jest treścią. Jak to bywa w GTO mangę czyta się go dosyć ciężko przez nagromadzenie sporej ilości treści. Po raz pierwszy nie udało mi się rozczytać napisów w mikroskopijnym dymku. Na pewno nie jest to cienki komiks do postawienia na półce, ale dłuższa historia, do której chętnie wrócę.

Tomik standardowo przyozdobiony jest żarcikami, gagami i dobrym tłumaczeniem. Nie uśmiałam się wprawdzie jak w przypadku innych części, ale jest to zapewne wina tematyki mangi - jest tu bardziej poważna oraz posiada znacznie mniej wątków humorystycznych niż dotychczas.

Mam tylko wielką nadzieję, że wydawnictwo Waneko nie każe czekać na następny tom tak długo, jak na obecny. W przypadku mangi, w której zachodzą dynamiczne zmiany (a taką z całą pewnością jest GTO) czekanie na następny tom jest męką.

 

Great Teacher Onizuka tom 23

Scenariusz: Toru Fujisawa

Rysunek: Toru Fujisawa

Wydawca: Waneko

Data wydania: 12.08 

Format: C6

Oprawa: miękka

Papier: matowy

Druk: cz.-b. 

Cena: 18,90 zł


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...