Recenzja książki "Błędy" Jakuba Małeckiego

Autor: Tomasz Kot Redaktor: druzila

Dodane: 02-12-2008 15:06 ()


 

 

Przyznam się bez bicia - nigdy nie byłem fanem horrorów. Nie to, żebym się bał, ale ta konwencja niespecjalnie mi odpowiada. Tym bardziej z pewnym niepokojem rozpocząłem lekturę książki Jakuba Małeckiego zatytułowanej „Błędy", która reklamowana jest jako horror właśnie. Na szczęście moje obawy okazały się bezzasadne, bo oprócz horroru znalazłem w prozie Małeckiego coś więcej.

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza, zatytułowana „Opętania", to zbiór pięciu opowiadań, które po przeczytaniu okazują się być ze sobą powiązane. Oprócz wspólnego miejsca, w którym się rozgrywają (Poznań), występują w nich postaci mające problemy z - że tak to ujmę - „właściwym odbiorem rzeczywistości". A powodem takiego stanu rzeczy są dziwne wydarzenia losowe, których doświadczyli, niekoniecznie z własnej woli.

Ale prawdziwa zabawa rozpoczyna się na dobre w zasadniczej części książki, zatytułowanej „Błędy". Bohaterami powieści jest kilku chłopaków z poznańskiego osiedla, którzy spędzają czas na przyblokowych ławkach. Ich czas wypełnia narzekanie na szarą rzeczywistość, picie piwa, palenie skrętów oraz kombinowanie, jak szybko i bez wysiłku zarobić duże pieniądze. Ale nie są to tępi blokersi. Autor nadał każdemu z nich wiele indywidualności i oryginalności. Przesiadując wspólnie na ławce, nie zdają sobie sprawy, jak bardzo ich życie się odmieni. Niestety, wcale nie na lepsze.

Małecki doskonale przedstawia w książce przestrzeń otaczającą bohaterów. Czytelnik jest zawsze w centrum wydarzeń, a dzieje się naprawdę sporo. Dzięki temu nic nam nie ucieka i nie ma przeskoków akcji. W książce jest zarazem i strasznie i śmiesznie. Powieść trzyma w napięciu od samego początku do końca. Leje się krew, po świecie chodzą dziwaczne stwory... Mimo że ten narkotyczno-apokaliptyczny styl może się wydawać aż nadto udziwniony, to jednak ciekawi, przeraża i zmusza do myślenia.. Autor zawarł tu przesłanie, by myśleć dwa razy zanim coś się zrobi, bo wszystko może obrócić się przeciwko nam.

Książka została napisana bardzo przyjemnym i przyswajalnym językiem, dzięki czemu książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Małecki doskonale odnalazł się w roli pisarza. Wykazał się znakomitym warsztatem pisarskim, a przede wszystkim olbrzymią wyobraźnią, zahaczającą niekiedy o absurd i groteskę. „Błędy" to książka na przyzwoitym poziomie. Warto po nią sięgnąć, by umilić sobie jesienny wieczór. I nie oszukujmy się, kiedy innym dzieje się gorzej niż nam, to niby żal, ale jednocześnie jakoś tak... przyjemnie.

korekta: Elanor

 

Tutuł: Błędy

Autor: Jakub Małecki

Wydawnictwo: Red Horse

data wydania:  9 maja 2008

ISBN: 978-83-60504-55-0

cena: 24,99 zł

wymiary: 125 x 195

liczba stron: 304

oprawa: miękka

 

Dziękujemy Wydawnictwu Red Horse za udostępnienie książki do recenzji.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...