Recenzja książki "Dwie wojowniczki" Lici Troisi

Autor: Mateusz "Melek" Firlej Redaktor: druzila

Dodane: 27-11-2008 11:55 ()


  Książka pod tytułem „Dwie wojowniczki" jest drugim tomem powieści Lici Troisi „Wojny Świata Wynurzonego". Stanowi ona kontynuację przygód młodej złodziejki, która została wplątana w zagmatwane sprawy, mające decydować o przyszłości jej świata. Dubhe wyrusza na największą, najniebezpieczniejszą i najważniejsza wyprawę swojego życia. Celem podróży są nieznane krainy za wielką rzeką, gdzie mieszka jeden z bohaterów wojny zakończonej przed laty.

Dziewczynie towarzyszy młody czarodziej imieniem Lonerin, którego również poznaliśmy we wcześniejszym tomie. Od powodzenia tej misji zalezą losy całego Świata Wynurzonego oraz los głównej bohaterki. W ślad za dwójką młodych śmiałków podążają wysłannicy Gildii z Reklą na czele, której jedynym pragnieniem jest złożenie Dubhe w ofierze swojemu bogowi. Podczas poszukiwań Sennara, bo tak ma na imię legendarny  czarodziej, para młodych ochotników odkrywa nowy nieznany prawie nikomu świat. Bohaterowie zmagają się z wieloma  przeciwnościami losu. Próbują uwolnić się od pościgu ludzi w czarnych płaszczach. W czasie podróży toczą liczne walki, wielokrotnie udaje im się uciec przed śmiertelnymi ciosami wrogów, z którymi i tak będą musieli stoczyć ostateczny pojedynek.

W tym samym czasie krainy Świata Wynurzonego przemierza Ido. Sława o tymże gnomie zawitała pod każdą strzechę. Wyruszył on na poszukiwanie Tarika, który może być wykorzystany do przywrócenia do świata żywych pokonanego przed laty tyrana Astera. Kolejna podróż, w  jaką w swym długim życiu wyruszył Ido, była pełna niespodzianek, niebezpieczeństw oraz niespodziewanych zwrotów akcji. Po raz kolejny stary gnom musiał wziąć do swej ręki miecz, aby uchronić swój ukochany świat od zagłady.

Czy Dubhe i Lonerin dotrą do swojego celu, a może przeszkodzą im w tym wysłannicy Gildii? Czy Ido kolejny raz powróci z wyprawy z tarczą, czy może jednak na tarczy? Odpowiedzi na to pytanie udzieli wam lektura drugiego tomu „Wojen Świata Wynurzonego".

Druga cześć cyklu Lici Troisi zachwyciła mnie. Uczucie to jest tym bardziej zaskakujące, gdyż na tle pierwszego tomu, co do którego miałem pewne zastrzeżenia, ta pozycja wypada o wiele korzystniej. Wszystko, co w poprzednim tomie nie podobało mi się, w tomie drugim się nie pojawiło. Nie potrafię wskazać żadnego znaczącego słabego punktu tej książki. Jedynym minusem jest to, że książka się kiedyś kończy, ale i na to jest sposób - kolejny tom serii.

Duży plus według mnie stanowi fakt, iż możemy doliczyć się trzech głównych bohaterów, co było bardzo trudne w części poprzedniej. Moim zdaniem mnogość postaci powoduje, że książka niezwykle zyskuje. Staje się o wiele ciekawsza i bardziej porywająca. Nie ukrywam, że moim ulubionym bohaterem jest Ido i sprawiło mi wiele radości to, iż jego przygody zostały przez autorkę opisane szczegółowo, a on sam, obok Dubhe oraz Lonerina, stał się postacią pierwszoplanową.

Książka obfituje w ciekawe przygody i niespodziewane zwroty akcji. Kończąc jeden rozdział odruchowo zaczynałem drugi, aby się dowiedzieć, co było dalej.  Fabuła trzyma czytelnika w napięciu nie pozwalając oderwać się od książki, a wir wydarzeń, w jaki zostajemy wrzuceni, wydaje się być czymś niezwykle przyjemnym. Mnie osobiście przygody bohaterów drugiego tomu „Wojen Świata Wynurzonego" wciągnęły bez reszty.

Jeśli przyjmiemy, że cała seria pod tytułem „Wojny Świata Wynurzonego" jest daniem, które zaserwowała nam młoda włoska pisarka, to przystawka w postaci pierwszego tomu w pewien sposób spełniła swoją rolę - rozbudziła apetyt. Teraz pora na danie główne w postaci tomu drugiego. Odpowiednio „przyprawione" i znakomicie „podane". Po takiej uczcie zostaje mi już tylko jedno, czyli czekanie na deser w postaci tomu trzeciego, niestety ostatniego. Jeśli dorówna „smakiem" daniu głównemu to cały posiłek będzie rozkoszą, tym razem nie dla podniebienia, ale dla wyobraźni i umysłu. A co najważniejsze, przy tak wspaniałym daniu nie musimy się martwic o zbędne kilogramy. Po prostu uczta dla miłośników książek fantasy.

Korekta: Sienio

 

Tytuł: Wojny świata wynurzonego. Tom II Dwie wojowniczki

Autor: Licia Troisi

Tytuł oryginału: Le guerre del Mondo Emerso. II Le due uerriere

Tłumaczenie: Zuzanna Umer 

Wydawnictwo: VIDEOGRAF II

Data wydania: Październik 2008

ISBN: 978-83-7183-583-4

Liczba stron: 405

Wymiary: 135 x 205 mm

Wydanie:1

Okładka: miękka

 

Zobacz też: Recenzja pierwszego tomu "Wojen świata wynurzonego"

 

Dziękujemy Wydawnictwu Videograf II za udostępnienie książki do recenzji.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...