Recenzja książki "Córka krwawych" Anne Bishop

Autor: Kiriana Redaktor: druzila

Dodane: 17-11-2008 14:32 ()


  „Córka krwawych", pierwszy tom „Trylogii czarnych kamieni", to książka dopracowana w najmniejszym nawet szczególe. Sama okładka zdaje się emanować magią - przynajmniej w moim odczuciu. Dziewczynka z księgą, niby niewinna, a jednak zdaje się posiadać w sobie jakąś mistyczną moc. Nic dziwnego, okładka przedstawiać ma bowiem postać, wokół której wić będzie się fabuła.

Świat stworzony przez Anne Bishop jest niezwykle przekonujący i wyrazisty. To historia usnuta z najdrobniejszymi detalami, pełna miłych dla czytelnika szczegółów, jednakże nie przepełniona zbędnymi informacjami. Ponieważ „kamienie" są tu dość istotne, autorka zamieściła na pierwszej stronie ich chronologię, co znacznie ułatwia czytanie. Czym są owe kamienie? Ciężko to jednoznacznie określić, najlepiej znaleźć odpowiedź w książce, nadmienię tylko, że decydują o mocy i że noszą je Krwawi, czyli obdarzeni mocą. Kamienie zmienia się dwukrotnie - pierwszy otrzymuje się z tytułu urodzenia, drugi zaś po złożeniu ofiary na Ołtarzu Ciemności. Pragnę nadmienić w tym miejscu, że książka ta nie jest w żadnym stopniu satanistyczna, nie należy jej też łączyć z jakimikolwiek sektami etc. Autorka wykreowała jedynie świat różny od naszego, gdzie ciemność uważana jest za coś pozytywnego, dającego moc i schronienie. Światy żywych i umarłych przenikają się niekiedy, gdy mówimy o wszechobecnej magii. Jak pisze sama autorka, pewne zasady z naszego świata przeniosła w sposób nieco odmieniony. Tutaj o wszystkim decydują kobiety, to one posiadają największą moc, która sprawia, że mężczyźni chcą im służyć. To mężczyźni są tutaj do towarzystwa - nie jest to jednak książka feministyczna, podobnie jak większość tradycyjnych powieści nie jest szowinistyczna. Podobną konstrukcję odwrócenia ról ukazała Melanie Rawn w serii Ambrai, tu jednak podobieństwa się kończą.

„Córka krwawych" to ukazanie losów kilku bohaterów, należących do Krwawych - czyli obdarzonych mocą. Ich ścieżki łączą się i przeplatają w ciągu niepokojących wydarzeń. Oto bowiem wypełnia się przepowiednia. Nadchodzi żywy mit, Czarownica, ta która utkana jest z mocy, większej niż ta, którą posiada Wielki Lord Piekła. Jest tą, która przywróci równowagę i kodeks krwawych, lub też obróci ich świat w pył. Żądne władzy czarownice sabatów Klepsydry zrobią zaś wszystko, by utrzymać swą władzę i nie dopuścić, by zbudowała ona własny dwór.

Skrzydlaci mężczyźni, kobiety o spiczastych uszach, magia, tajemnice kamieni, przepowiednie Czarnych Wdów, spiski, a także dramaty, to wszystko, co można znaleźć w powieści. Książka jest wielopoziomowa, są tam barwne opisy, brutalne sceny walki, spiski mające na celu zdobycie władzy, jak również sceny zabójstw. Jest tam jednak także oddanie, miłość, wiara, nadzieja i troska.

Bohaterzy skonstruowani są w sposób szczegółowy, niezwykle dokładny, ich barwne charaktery sprawiają, że zdają się być wręcz namacalni. Każda z postaci posiada swój indywidualny styl, sposób bycia i poczucie humoru. 

Szczerze powiedziawszy, spodziewałam się, że książka będzie skomplikowana i wziąwszy pod uwagę kastowość społeczeństwa wymagać będzie wręcz notatek. Tu jednak Anne Bishop niezwykle mnie zaskoczyła. Nie dość, że wszystko przedstawione jest w sposób jasny i niezbyt skomplikowany, to w dodatku szczegóły zapadają w pamięć tak dosadnie, że nawet dłuższe przerwy w czytaniu nie powodują zgubienia wątku. Poleciłabym ją z czystym sumieniem każdemu, zarówno paniom jak i panom. Wbrew pozorom każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Poruszająca, nieprzeciętna, wzruszająca, a jednocześnie przepełniona... właśnie czym, magią? Osobiście odniosłam wrażenie, że autorka włożyła w nią całe serce i duszę. Nic dziwnego, że każdy element książki dopracowany jest w najmniejszym nawet szczególe, autorka tworzyła bowiem trylogię przez ponad dziesięć lat. Dzięki tej pracy świat przez nią opisany jest równie realny, jak ten za oknem. Przynajmniej ja odniosłam takie wrażenie. To zdecydowanie jedna z najlepszych książek o magii i fantasy jaką kiedykolwiek czytałam. Gorąco polecam ją zarówno fanom magii, czarownic, magów, jak i jednorożców, smoków czy wampirów. Świat skomplikowanej moralności, w którym prośby kieruje się do Matki Noc.

W skład Trylogii Czarnych Kamieni wchodzą:

Córka Krwawych

Dziedziczka Cieni

Królowa Ciemności

Korekta: Elanor

 

Córka Krwawych. Księga I

Autor: Anne Bishop

Tytuł oryginału: Daughter of the Blood

Wydawnictwo: INITIUM

Data wydania: Październik 2008

Seria: Trylogia Czarne Kamienie

ISBN: 978-83-927322-0-4

Liczba stron: 368

 

Dziękujemy Wydawnictwu INITIUM za udostępnienie książki do recenzji.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...