„Tajne przez poufne” - recenzja

Autor: Ania Stańczyk Redaktor: GONZO

Dodane: 29-10-2008 19:13 ()


Bracia Coen wracają w wielkim stylu - tym razem, by w prześmiewczy sposób ukazać biurokrację amerykańskich służb specjalnych.

„Tajne przez poufne” to zwariowana komedia pomyłek, kipiąca wprost od ironii skierowanej wobec USA. Głównym bohaterem filmu jest zgryźliwy, sfrustrowany urzędnik Osbourne Cox (John Malkovich) pracujący w dziale analizy kodów CIA. Akcja zaczyna się w momencie, w którym dostaje on od swych przełożonych wymówienie, co skłania jego żonę do podjęcia starań o rozwód. Katie (Tilda Swinton)  włamuje się więc do komputera męża, zgrywa dane na płytę, a później ją gubi. Od tej chwili nic niewarte wykresy trafiają w ręce dwojga pracowników klubu fitness - Litzke (Frances McDormand) i Chada (Brad Pitt) - myślących, że są to bezcenne informacje, warte dla tajnych służb przynajmniej tyle, by opłacić skomplikowane operacje plastyczne…

Fabuła produkcji ma mnóstwo niespodziewanych zwrotów akcji, a niektóre pomysły scenarzystów są wprost niewiarygodne. Niewątpliwą zaletą filmu jest groteskowe ukazanie amerykańskiej rzeczywistości - twórcy ośmieszają nie tylko biurokrację, ale też styl życia, pogoń za pięknem oraz ograniczoną wiedzę o świecie przeciętnych obywateli Stanów Zjednoczonych. Bardzo podobało mi się także ukazanie w krzywym zwierciadle obrazu małżeństwa i zapewniam, że perypetie romansowo - rozwodowe mogą rozbawić widza do łez.

Aktorstwo w „Tajne przez poufne” jest bardzo wyraziste, nie ma roli, która zostałaby odegrana w sposób mdły lub nieprzekonujący. Gra poszczególnych postaci nastawiona jest na efekt karykaturalny i został on całkowicie osiągnięty. Największe wrażenie zrobił na mnie Brad Pitt, bo nie spodziewałam się, że tak niesamowicie wcieli się w rolę przygłupiego trenera fitness. Myślę, że scena, w której toczy telefoniczną rozmowę z Osbournem Coxem, ma szanse przejść do historii kina.

Nowa produkcja braci Coen może nie błyszczy na tle ich najlepszych osiągnięć, ale mimo wszystko stanowi porządny kawał filmowej roboty.

6/10

Tytuł: „Tajne przez poufne”

Reżyseria: Joel Coen, Ethan Coen

Scenariusz: Joel Coen, Ethan Coen

Obsada:    

  • George Clooney
  • Frances McDormand
  • John Malkovich
  • Tilda Swinton
  • Brad Pitt
  • Richard Jenkins
  • David Rasche
  • J.K. Simmons

Zdjęcia: Emmanuel Lubezki

Muzyka: Carter Burwell

Montaż: Joel Coen, Ethan Coen

Kostiumy: Mary Zophres

Czas trwania: 96 minut     

 

Dziękujemy Cinema City za udostępnienie filmu do recenzji.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...