„Armada” tom 10: „Odzyskane wspomnienia” - recenzja

Autor: Raven Redaktor: Motyl

Dodane: 15-07-2008 22:44 ()


Po dłuższym oczekiwaniu na półki księgarń trafił kolejny tom „Armady”, zatytułowany „Odzyskane wspomnienia”. Nareszcie, owiane do tej pory aurą tajemnicy, młodzieńcze lata bohaterki zostały ujawnione przez twórców serii.

Trudno być kobietą, a w szczególności wojowniczką, która na co dzień zmaga się nie tylko z obcą rasą, ale również własnymi myślami. Navis po ostatnich przygodach zaczęła dostrzegać, że jej natarczywość i pęd w poszukiwaniu jakichkolwiek śladów ludzkiej rasy sprawia, iż popełnia mnóstwo błędów, które w pośredni sposób oddziałują na nią i jej przyjaciół. Czy podążanie do przodu wyłącznie w jednym kierunku, niczym rozpędzona lokomotywa, ma sens, skoro zapomina się o istotnych kwestiach. Dopiero teraz zdała sobie sprawę w jak okrutny sposób, odrzucając wszelkie humanitarne zasady, Armada potrafi traktować swoich przeciwników.

Navis zaczęło doskwierać sumienie, że zbyt surowo oceniła postępowanie Heiliiga. Nie zważając na żadne konsekwencje, postanowiła zwrócić więźniowi wolność. Tym czynem, skierowała na siebie uwagę całej Armady. Czy cena, którą przyjdzie jej zapłacić za występek nie będzie zbyt wysoka? Dla Navis nadrzędną sprawą jest prawda, aniżeli zasady panujące wewnątrz Armady.

Kolejny, dziesiąty już tom przygód dzielnej wojowniczki zabiera nas w sentymentalną podróż, bowiem tak chyba trzeba nazwać dzieciństwo Navis. Skrawki z jej życia coraz częściej przewijają się na kartach komiksu, tworząc spójną całość, a zarazem rzucają więcej światła na zagmatwaną przeszłość bohaterki. Pokazane zostały wydarzenia, które odpowiadają za zadziorny charakterek Navis. Nie tylko jej postępowanie ulega swoistej przemianie. Metamorfozę przechodzi sam Heiliig, który wyrwany z okowów niewoli nie przypomina już tej samej postaci, co dawniej. W jego serce wdarła się niepewność i brak przekonania w dotychczasowe poglądy. Skąd ta nagła zmiana? Czyżby przebywanie w otoczeniu Navis i jej przyjaciół wywarło na nim aż tak wielki wpływ?

„Odzyskane wspomnienia” jedynie rozbudzają zainteresowanie czytelnika serią. Otrzymujemy nieznany do tej pory fragment życia Navis, a jej los leży teraz w rękach decydentów flotylli. Autorzy zaprezentowali dynamiczny zwrot akcji, którego kontynuację zobaczymy w kolejnym albumie.

Czy konsekwencje popełnienia zakazanego czynu okażą się dla niej brzemienne w skutkach? A może ponownie, w swoim stylu, uniknie odpowiedzialności? Odpowiedzi na powyższe pytania otrzymamy dopiero w następnym tomie, na który czekam z niecierpliwością.

 

Tytuł: Armada tom 10: Odzyskane wspomnienia

  • Scenariusz: Jean-David Morvan
  • Rysunek: Philippe Buchet
  • Kolor: Philippe Buchet
  • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 04.2008
  • Stron: 46
  • Format: A4
  • Cena: 24,90 zł

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...