„Usagi Yojimbo” tom 17: „Pojedynek przy świątyni Kitanoji”

Autor: Marcin Andrys Redaktor: e_van

Dodane: 19-09-2006 09:33 ()


Z początkiem nowego roku w księgarniach pojawił się kolejny tom przygód dzielnego samuraja – Usagiego. Komiks Stana Sakaia cieszy się niezmienną popularnością fanów w Polsce, więc w miarę szybko ukazał się kolejny tom. Sakai jak zwykle zadziwia swoimi oryginalnymi, bardzo dopracowanymi rysunkami oraz ciekawymi i niebanalnymi historiami, w których nie brakuje spektakularnych walk na miecze.

Głównym wątkiem tego tomu jest tytułowy pojedynek pomiędzy byłym nauczycielem Usagiego – Katsuichim, a jego starym przyjacielem Nakamurą Kojim. Usagi, podróżując na spotkanie z Katsuichim, jak zwykle po drodze miesza się w cudze sprawy. W pierwszej nowelce „Zemsta” poznajemy Koyamę Matabei, który pragnie pomścić śmierć ojca, ścinając głowy jego zabójcom. Sakai ukazuje czytelnikom arkana starożytnego konfucjańskiego prawa, które mówi, że „Nikt nie może żyć pod tym samym niebem, co morderca jego ojca”. Według tego prawa Koyama jest człowiekiem honoru, chce pomścić ojca, a na jego grobie umieścić ścięte głowy sprawców, na co prawo mu zezwala. Oczywiście Usagi nie byłby sobą, gdyby nie pomógł Koyamie w potrzebie.

W drugiej nowelce ponownie spotyka Samotnego Kozła i jego dziecko, któremu już po raz drugi Usagi ratuje życie. Kolejna historia pokazuje, że nawet Usagi nie jest nieomylny i jemu zdarzają się potknięcia. Następnie Miyamoto spotyka Kojiego i razem postanawiają iść do świątyni Kitanoji.

W historii „Kruki” poznajemy bliżej mistrza Katsuichiego, jego dwóch uczniów: Shunjiego oraz Jotaro. Szczególnie Jotaro charakterem oraz temperamentem bardzo przypomina młodego Usagiego i bardzo prawdopodobne jest, że będzie towarzyszył w dalszych przygodach długouchego ronina. Jeszcze przed samym pojedynkiem bohaterowie muszą pomóc wieśniakom obronić wioskę przed bandytami. Następnie dochodzi do kulminacyjnego momentu albumu, czyli tytułowego pojedynku. Jaki będzie jego wynik oraz jak potoczą się dalsze losy Usagiego, można dowiedzieć się, czytając ten komiks. Zapraszam do lektury.

 

Tytuł: Usagi Yojimbo tom 17: Pojedynek przy świątyni Kitanoji

  • Autor: Stan Sakai
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
  • Rok wydania polskiego: 2005
  • Format: 145x205 mm
  • Oprawa: miękka
  • Papier: matowy
  • Druk: cz.-b.
  • Cena: 24,90 zł

Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...