„Essex County” vol. 1: „Tales From The Farm” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 05-03-2008 19:39 ()


Red sky at night, sailor's delight.
Red sky at morning, sailor's take warning.

Trzymając w rękach komiks Jeffa Lemire'a, można odnieść wrażenie, że jest to kolejny autobiograficzny album. Już sama okładka intryguje, zaciekawia i sprawia, że mamy ochotę szybko zagłębić się w jego treści. W rzeczywistości dostajemy historię bliską sercu wielu osób, nostalgiczną, przepełnioną bólem, w znacznej mierze wymyśloną przez autora.

Głównym bohaterem tej niezwykle poruszającej opowieści jest dziesięcioletni Lester. Mieszka wspólnie z wujem na farmie, gdzieś w środku kanadyjskiej głuszy. Nigdy nie poznał ojca, a jego matka zmarła niedawno na raka. Strata, którą poniósł, wywołała u chłopca stan emocjonalnej izolacji. Obok codziennych obowiązków często pogrąża się w niezwykłym świecie własnej wyobraźni, w którym jako superbohater broni Ziemi przed inwazją obcych. Nigdzie nie rusza się bez maski i peleryny, wystawiając się przy tym na drwiny kolegów w drodze do szkoły. Rzeczywistość i świat fantazji mieszają się w oczach chłopca.

W tej zdawałoby się niepozornej opowiastce, Lemire porusza całe mnóstwo tematów. Pierwszy wątek dotyczy wielkiej straty oraz związanego z tym wydarzeniem uczucia wyalienowania, pustki i cierpienia. Drugi to niewątpliwie próba zastąpienia rodziny przez wuja, który cały czas ma obawy czy sprosta temu zadaniu. Jednak najważniejsza w albumie wydaje się kwestia samotności. Mimo iż Lester i Ken mieszkają pod jednym dachem, tak naprawdę nie potrafią wytworzyć rodzinnych więzi. Są dla siebie obcy. Zasiadają codziennie przy posiłku, starają się rozmawiać, lecz w ich zachowaniu widać tłumione emocje. Żaden z nich nie potrafi przełamać bariery i otworzyć się na drugiego. Chłopak lepiej dogaduje się z Jimmym Lebeufem, który tak samo, jak wspomniana dwójka, padł ofiarą samotności. Były hokeista w dość łatwy sposób nawiązuję przyjaźń z Lesterem, który początkowo nie zdaje sobie sprawy, jak ważną postacią w jego życiu jest Jimmy. Nie licząc wspomnień i niewielkich epizodów, te trzy postacie są jedynymi bohaterami tej opowieści. Trzy osoby, których losy poplątało życie.Kreska Lemire'a nie należy do wyszukanych. Mówiąc otwarcie, w wielu elementach wydaje się niedbała. Jednak to głównie za jej sprawą historia oddziałuje na czytelnika. Rysunki w wystarczający sposób obrazują ludzkie uczucia i troski, są esencją albumu. W wielu momentach znaczą więcej niż słowa.

Opowieść Lemire'a chwyta za serce, skłania do refleksji. Obserwujemy mijające pory roku, wokół których toczy się akcja, a wraz z nimi życie na farmie ulega zmianie. A Tales From The Farm to tak naprawdę tylko przedsmak tego, co szykuje autor. Lestera i jego bliskich czeka jeszcze długa droga do domu.

 

Tytuł: Essex County vol. 1: Tales from the the farm

Scenariusz: Jeff Lemire
Rysunek: Jeff Lemire
Wydawnictwo: Top Shelf Productions
Ilość stron: 112
Data wydania: 03.2007
Cena: $ 9,95 US


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...