Polcon 2007 w Warszawie

Autor: Krzyś-Miś Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 29-08-2006 12:44 ()


     Podczas Polconu w Lublinie można było zapoznać się z planami organizatorów Polconu 2007, który odbędzie się za rok w Warszawie. Z tego co mówili zapowiada się niesamowity konwent, który przejdzie na pewno do historii.

     XXII edycja najważniejszej imprezy fantastycznej w Polsce odbędzie się w dniach 30 sierpnia - 2 września w stolicy. Miejscem będzie luksusowy Hotel „Gromada", który zapewni imprezie odpowiednią oprawę. Znajdujące się tam nowoczesne urządzenia, ogromne przestrzenie oraz wysoki standard pomieszczeń stanowić będą nowum, nieobecnym dotąd na konwentach fantastyki, przynajmniej w naszym kraju. Organizatorzy przewidują dla uczestników możliwość wynajęcia pokoi w tym hotelu, ale na zwykłą kieszeń ich koszt będzie zdecydowanie zbyt duży. Na szczęście przewidziano sale zbiorowe dla konwentowiczów, znajdujące się w samym hotelu, co umożliwi pobyt mniej zamożnym fantastom. Dla nieco bogatszych lub też lubiących pewne wygody, zaplanowano również miejsca w odległych akademikach, z których będzie trzeba dojeżdżać na teren Polconu. Jednak dobre połączenia mają zniwelować tę niewygodę. Zaś ich cena ma być na poziomie podobnym do tego, który jest w innych miastach naszego kraju.

   Miejsca ma być mnóstwo. Dzięki temu, wszyscy uczestnicy mają się swobodnie pomieścić. Ogromne przestrzenie umożliwią organizację prelekcji, na które przybywają tłumy, seansów filmowych, jak również, wymagających wiele miejsca - gier bitewnych, planszowych i karcianych. Organizatorzy spodziewają się przybycia ponad 2000 uczestników, więc potrzeba na obszerne sale jest ogromna.

   Twórcy konwentu zapowiadają, że żadna dziedzina fantastyki nie będzie upośledzona na Polconie i każdy fantasta znajdzie coś dla siebie. Zorganizowanych zostanie wiele prelekcji, dyskusji, konkursów, larpów, spotkań autorskich, sesji rpg, rozgrywek i turniejów oraz stoisk. Zaplanowano konwent połączony z targami kultury popularnej, dzięki czemu urośnie frekwencja, zaś fantastyka pokaże się z jak najlepszej strony również laikom.

     Gośćmi honorowymi imprezy będą: Marek S. Huberath - jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy fantastycznych, Zbigniew Przyrowski - popularyzator fantastyki w „Młodym Techniku", Elżbieta Gepfert - prezes Śląskiego Klubu Fantastyki oraz Wojciech Orliński - dziennikarz Gazety Wyborczej. Spodziewać się można wyjątkowych atrakcji, których nie było dotąd na terenie naszego kraju. Swój udział w warszawskim Polconie potwierdzili: Tad Williams (m.in. trylogia „Pamięć, smutek, cierń"), Guy Gavriel Kay („Fionavarski Gobelin") oraz Marvano (Mark van Oppen, belgijski twórca komiksów), zaawansowane rozmowy prowadzone są z Orsonem Scottem Cardem (cykl o Alvinie stwórcy) oraz Georgem Martinem (m.in. „Gra o tron"). Spodziewane jest przybycie mnóstwa znanych i lubianych pisarzy, wydawców, tłumaczów i krytyków.

      Cena, którą ustalono nie jest wysoka. To jedynie 50 zł za 4 dni imprezy. Ponadto grupy zorganizowane, składające się z co najmniej 5 osób, płacą 40 zł od głowy. Jak na Polcon jest to niewiele, tylko w Lublinie było taniej. Najprawdopodobniej same materiały konwentowe, które każdy uczestnik otrzyma na wejściu na Polconie, zrekompensują koszt akredytacji.

      Plany organizatorów są niezwykle śmiałe. Wątpliwości wzbudza fakt, że postanowili zrezygnować z pewnej tradycji konwentowej, która mówi, że za prowadzenie punktów programu otrzymuje się zniżki na akredytacji. Tu natomiast plan jest taki, by każdy, nawet organizator, płacił pełną wejściówkę. Może to spowodować problemy z ułożeniem programu lub dopilnowaniem pewnych rzeczy. Ale może jednak wszystko się uda. 

      Jeśli zamiary staną się faktem, będzie to niezwykły konwent, którego dotąd nie widziano na naszych ziemiach. Na tym święcie fantastyki każdy powinien być. Bowiem już teraz być może tworzy się legenda, którą będzie się wspominać latami. A Warszawa, ze swoimi możliwościami, ma wszelkie dane by spełnić swoje obietnice. Miejmy nadzieję, że im się uda. Trzymamy kciuki.

     Organizatorami Polconu 2007 są: Konfederacja Fantastyki RASSUN, wraz z: Warszawskim Klubem Fantastyki PEGAZ, Stowarzyszeniem Miłośników Gier Bitewnych BAZYLISZEK, Stowarzyszeniem Miłośników ERpegów i Fantastyki oraz Związkiem Stowarzyszeń FANDOM POLSKI.

     Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie Polconu 2007.


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...