"Samurai Champloo" vol. 1 - recenzja

Autor: Jakub Syty Redaktor: Motyl

Dodane: 16-09-2007 22:04 ()


 

W zamian za pomoc, wydostanie z nie lada tarapatów, piętnastoletnia Kasumi, dziewczyna z herbaciarni, wiąże się przysięgą z dwoma samotnymi wojownikami, Mugenem i Jinem. Ich zadaniem jest wspólna wędrówka przez Japonię w celu odnalezienia samuraja pachnącego słonecznikami. Nim do tego dojdzie czeka ich mnóstwo przygód. Na ich drodze staną różne przeciwności, ale jednego można być pewnym: nie zabranie ciekawych momentów, dynamicznych walk oraz humoru.

W ”Samurai Champloo” widoczna jest już na pierwszy rzut oka niesamowita mieszanka kulturowa. I to pod wieloma względami. Chociaż akcja serialu rozgrywa się podczas epoki Edo, to niektóre ubiory, sposób bycia poszczególnych postaci, liczne rozwiązania fabularne, czy też dobrana muzyka sprawiają, że widz może się poczuć tak, jakby oglądał współczesne anime. Myślę, że to właśnie dzięki tym cechom, nadającym serii unikalności, stała się ona tak lubiana.

Bohaterowie serialu są bardzo wyraziści. Szczególnie dwaj protagoniści. Mugen jest porywczy, zawsze chętny na pojedynek, tymczasem Jin zachowuje zimną krew, jest bardziej stonowany. Właściwie Mugen nie przypomina pod wieloma względami samuraja, gdzie Jin jest samurajem, a właściwie roninem, pełną gębą. Obie te postacie nie są jednoznaczne, obie skrywają jakieś sekrety z przeszłości. Szczególnie dobrze taka niejasność pasuje mi do osoby Jina, którego na pierwszy rzut oka można by uznać za bohatera bez skazy. Co zaś się tyczy Kasumi, którą chyba wypadało opisać na samym początku, to dziewczyna nie wzbudza we mnie szczególnych emocji. Jest roztrzepana, hałaśliwa, nawet wzbudza sympatie, ale gdyby nie fakt, że to ona związała ze sobą losy dwóch skłóconych ze sobą wojowników, to seria mogłaby się obyć bez jej udziału.

Każdy z odcinków opowiada osobną historię, która niekoniecznie zbliża bohaterów do celu podróży, ale dzięki temu serial można oglądać powoli, ciesząc się pojedynczymi epizodami. Pierwsza płyta, zawierająca ich sześć, to właściwie tylko wprowadzenie. Kiedy dobrze pozna się już postacie przychodzi moment na podziwianie tego, co dzieje się na drugim planie, a muszę przyznać, że niejednokrotnie zdarzą się tu naprawdę świetne sceny, szczególnie te, w których widz śmieje się do ekranu pełną gębą.

Twórcą „Samurai Champloo” jest Shinichiro Watanabe. Nazwisko to powinno być miłośnikom japońskiej animacji skądinąd dobrze znane, ponieważ reżyser ten jest pomysłodawcą kultowego anime „Cowboy Bebop”. Właściwie ta zwyczajna rekomendacja będzie dla wielu wystarczająca, by zainteresować się przygodami młodej dziewczyny i towarzyszących jej dwóch samurajskich wojowników.

Na uwagę zasługuje jakość rozgrywanych pojedynków. Są one nie tylko dynamiczne, lecz również w dynamiczny sposób pokazywane. Ujęcia walk, zastosowana perspektywa, a także pomysłowość układów niejednokrotnie są naprawdę mistrzowskie i świetnie się je ogląda.

Znaczącą rolę w serialu odgrywa muzyka. Linia melodyczna to przede wszystkim rytmy muzyki hip-hop, ale nie tylko. Utwory skomponowane przez takich twórców, jak Fat Jon, Force of Nature, Nunjabes oraz Tsutchie tworzą bardzo przyjemny nastrój i bardzo dobrze ilustrują rozgrywające się na ekranie sceny. Można by pokusić się o stwierdzenie, że gdyby nie taka, a nie inna ścieżka dźwiękowa, serial straciłby wiele na swojej wyjątkowości.

Nadmienić warto na sam koniec, że na podstawie serii anime powstała siedmiotomowa manga. Oprócz tego fani „Samurai Champloo” mogą zagrać na konsoli Playstation w grę opartą o fabułę serialu, „HipHop Samurai Action”. Jak widać, marketingowo pomysł sprzedał się nieźle.

Serial „Samurai Champloo” stał się przebojem w Japonii i bardzo dobrze się stało, że trafił oficjalnym kanałem dystrybucyjnym również na polski rynek. Jeszcze niedawno był pokazywany na kodowanej stacji Canal+ pod tytułem „Tajemniczy samuraj”, teraz jest dostępny również na DVD. Polecam.

Ocena: 8/10

Tytuł: "Samurai Champloo" vol. 1

Reżyseria: Shinichiro Watanabe

Scenariusz: Dai Sato, Seiko Takagi, Shinji Obara

Rok produkcji: 2004

Wydawca: Anime Gate/Vision

Odcinki: 1-6

Czas: 6 x 25 minut

Dubbing: japońska Dolby Digital 5.1 16:9

Lektor: polski Dolby Digital 5.1 16:9

Napisy: polskie

Cena: 39.90 zł

 

Dziękujemy Anime Gate za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...