„Kaczogród”: „Dotyk Midasa i inne historie z lat 1961-1962” - recenzja

Autor: Dawid Śmigielski Redaktor: Motyl

Dodane: 17-02-2024 23:14 ()


Niniejszy tom stanowi nie lada historyczną gratkę dla czytelników, ponieważ to właśnie w 1961 roku, na łamach disnejowskich komiksów zadebiutowała jedna z najpodlejszych, najniebezpieczniejszych, a zarazem najzabawniejszych postaci kaczogrodzkiego uniwersum – Magika De Czar. Słynna czarownica mieszkająca na zboczu Wezuwiusza już w premierowym swoim występie, czyli w historii „Dotyk Midasa” próbowała ukraść szczęśliwą dziesięciocentówkę Sknerusa i przerobić ją na amulet. Owa dyszka dopiero za jej sprawą zyskała swój legendarny status i odtąd stała się zarzewiem niejednego konfliktu. Wystarczy napisać, że Magika pojawia się w tym tomie ponownie w przezabawnej opowieści zatytułowanej „Walentynka za dychę”, w celu pozbawienia McKwacza tego, co dla niego najcenniejsze, aby zrozumieć, jak udaną postać stworzył Carl Barks.

Bezpardonowa, rezolutna, wyemancypowana kruczowłosa kaczka została utrapieniem wiecznie zestresowanego utratą swojego bogactwa starego centusia, będąc tym samym inteligentną i złowieszczą przestępczą alternatywą dla choćby głupkowatych Braci Be. Ale i oni dostali tu swoje pięć minut w absurdalnym, aczkolwiek w jakimś stopniu pouczającym komiksie „Denna historia”, w której kacza rodzina rusza na poszukiwanie skrzyni pereł wartych milion dolarów. Kto by się spodziewał, że łososie mogą sprawić, że Bracia Be będą w nie w sosie… Recydywiści w pomarańczowych drelichach popisali się również swoją niezrównaną „bystrością” w „Lwiej paszczy”, lecz tradycyjnie w twórczości Carla Barksa największą uwagę należy zwrócić na świąteczną opowieść, która w omawianym tomie nosi tytuł „Latarnicy”.

Tym razem autor rezygnuje ze śnieżnej scenerii na rzecz dramatycznych scen rozgrywających się w czasie sztormu stulecia zbliżającego się do Kaczogrodu. Stara latarnia morska, w której przypadkiem utknęli Donald, Hyzio, Zyzio i Dyzio jest miejsce tragicznych i bohaterskich czynów w wykonaniu kaczora w marynarskim mundurku. Monumentalnie rozrysowany sztorm stanowi przeciwwagę dla zwykle spokojnego spowitego warstwą białego puchu miasta, w którym czas płynie pod znakiem bożonarodzeniowych przygotowań. W „Latarnikach” Barks również odwołuje się do tradycji, jednak stanowczo przeciwstawiając się nowoczesności, a raczej nowoczesnemu podejściu do nieuczciwego biznesu, a także nieudolności lokalnych władz. Na szczęście wszystko kończy się w radosnej atmosferze, ale uff, nie wiele brakowało, aby sztorm zniszczył nie tylko marzenia dzieci o prezentach…

„Dotyk Midasa” to kolejny przezabawny tom tej kolekcji, choć szczerze należy napisać, iż nie wszystkie zawarte tu historie udały się Barsksowi, czego dobitnym przykładem jest rozwleczony, nudny i przekombinowany komiks „Mity i kity” o zbliżającej się do Ziemi tajemniczej planecie. Opowieść spod znaku fantastyki naukowej i mitologii wszelakiej razi swoją naiwnością i nieciekawymi pomysłami, ale to zaledwie wyjątek potwierdzający regułę. Kiedy bowiem przychodzi nam obcować z ten-pagerami, w których Donald musi się wykazać brawurą, siostrzeńcy sprytem, a Sknerusa ogarnia żądzą bogactwa, wtedy z naszych twarzy nie schodzi uśmiech.

Ot proszę spróbować poskromić kozła nauczonego jedzenia jedynie gotówki lub wykręcić się przed ukochaną z akcji dobroczynnej. Albo wygrać wyścig, którego nie powinno się wygrać, nie mówiąc już o wyścigu, w którym zwycięstwo oznacza przegraną! Nie wierzycie? Cóż Donald też nie wierzył w kaczą wróżbę otrzymaną w restauracji JEM-MIEN-CHO, która brzmiała następująco – „Nic Ci dzisiaj nie wyjdzie. Idź do domu i połóż się do łóżka”. Jeżeli Wy w nią uwierzyliście, to niezapominajce, że w łóżku dobrze czyta się komiksy. Omawiany tom „Kaczogrodu” będzie, jak znalazł, wszak to niemal czyste złoto.

 

Tytuł: Kaczogród: Dotyk Midasa i inne historie z lat 1961-1962

  • Scenariusz: Carl Barks
  • Rysunki: Carl Barks
  • Przekład: Jacek Drewnowski, Marcin Mortka
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 31.01.2024 r. 
  • Oprawa: twarda
  • Stron: 248
  • Format: 170x260
  • ISBN: 9788328164420
  • Cena: 89,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus