„Czy wszystko smakuje?” - recenzja

Autor: Piotr Dymmel Redaktor: Motyl

Dodane: 05-01-2024 21:40 ()


Jeżeli w prologu komiksu bohaterce śni się koszmar wywołany pracą w gastronomii, to chyba nie jest dobrze, prawda? No i rzeczywiście nie jest.

Debiutancki komiks Falauke (Katarzyna Czarna) „Czy wszystko smakuje?” jest złapanym w kadry doświadczeniem czasu, jaki autorka spędziła w przeróżnych lokalach gastronomicznych. Przez ów pracowniczy koszmar przejdziemy seriami dość krótkich szortów rzucających światło na różne aspekty branży. Spotkamy psychopatyczne managerki, roszczeniowych klientów, pijaków o lepkich rączkach. Bohaterka zmierzy się z wyśrubowanymi oczekiwaniami właścicieli oczekujących profesjonalizmu i kompetencji w ramach nędznego wynagrodzenia czy faktem wypowiedzenia tuż przed świętami. Debiutancki komiks Falauke nie jest jednak rozegrany jedynie na minorowych tonach. To rodzaj dziennika, w którym zdarzenia przykre sąsiadują z tymi o jaśniejszych barwach. W dorywczych pracach trafiają się bowiem fajne koleżanki, po skończonej robocie można zorganizować wspólny wypad na piwo czy kebaba - czasem coś skapnie z napiwków, a wizyty stałych klientów porządkują rytm dnia. Idzie żyć.

Czy z tego komiksu dowiadujemy się czegoś więcej o pracy w gastro, niż dowiedzieliśmy się z niekończących się sezonów „Kuchennych rewolucji” czy popularnego serialu „The Bear”? Raczej nie, bo specyfika branży i tworzącej ją ludzi jest niezmienna. To praca w ogromnym stresie, ponad siły i grafik, zdarza się, że przedkładająca zysk nad jakość, uruchamiająca w człowieku najgorsze instynkty. Autorka nie poddaje spotykających ją sytuacji pogłębionej ocenie, nie szuka recept na poprawę funkcjonowania branży, bo jest to w jej życiu epizod, po którym się przebudzi jak po koszmarze, i ruszy dalej. Z tej perspektywy patrząc, brak wyraźnych puent w sprawnie budowanych scenkach rodzajowych, szybko przestaje zaskakiwać, a warsztatowa biegłość Falauke ujawnia się w przekonującym budowaniu dynamiki między postaciami, co jest satysfakcjonującym, czytelniczym doświadczeniem.

Ten komiks nie ma ambicji zbawiać świata, a jedynie zachować i przybliżyć kawałek biografii. Pozostając w poetyce komiksu, napiszę tylko na koniec, że po lekturze debiutu Falauke, czuję się najedzony na tyle, by z zaciekawieniem czekać na nową kartę menu.

 

Tytuł: Czy wszystko smakuje?

  • Scenariusz: Falauke
  • Rysunki: Falauke
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Data wydania: 22.09.2023 r.
  • Druk: czarno-biały
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Format: 165x235 mm
  • Stron: 104
  • ISBN: 978-83-67360-50-0
  • Cena: 44,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus