„Samotny Wilk i Szczenię” tom 4 - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 27-12-2023 23:58 ()


„Ogami podąża swoją drogą, na której tym razem pojawi się nie kto inny a ścinacz głów, Yamada Asaemon! Świat wokół się zmienia, a mimo czasów pokoju są tacy, co pracują nad śmiercionośną bronią” – Ten cytat z okładki czwartego tomu „Samotny wilk i szczenię” zdradza największą tajemnicę tej odsłony. Czytelnicy znający twórczość Kazuo Koike i Goseki Kojima zapewne już zacierają ręce na spotkanie Ogamiego z Asaemonem.

I tak mogę zdradzić, że ten rozdział jest najefektowniejszym momentem najnowszej odsłony serii od Hanami. Niczym w soczewce skupia wszystko to, za co rzesze czytelników pokochali tę mangę. Niezwykła fabuła, ukazana w iście filmowy stylu sprawia, że duże grono czytelników będzie zachwycone tym, w jaki sposób przenikają się światy obydwu tytułów. Dodatkowo same kadry, jak żywcem wyjęte z najlepszych filmów samurajskich powodują, że obcowanie z tym tytułem daje taką satysfakcję. Wystarczy spojrzeć na te spośród nich, na których dwóch niezwykłych wojowników, staje naprzeciwko siebie, aby za chwilę rozpocząć pojedynek. Poruszająca się trawa, oczekiwanie na pierwszy ruch, dramaturgia, każdy z tych elementów świadczy o wyjątkowości tej mangi. I zdecydowanie tak, rozdział, w którym Ogami mierzy się z Asaemonem, definiuje ten czwarty tomik.

Nie oznacza to jednak, że poza tym rozdziałem nic nas nie zaskoczy czy nie zaciekawi. Droga Ogamiego do odzyskania honoru jeszcze długa co owocuje kolejnymi fantastycznymi odsłonami. Najnowszy, czyli właśnie czwarty, tom pełen jest akcji i dramaturgii. Cieszyć może też to, że kolejne rozdziały są bardzo przemyślane. Kilka przykładów:

- „Czarny wiatr z południa” – dowiadujemy się tutaj, jak ważnym dla Japończyków elementem każdego roku było sadzenie ryżu. Ukazując nam tę tradycję, widzimy też nawiązanie do jednej z poprzednich odsłon serii. Główny bohater daje się poznać jako człowiek honoru, który nigdy nie zapomina o danych przyrzeczeniach. Ten rozdział w doskonały sposób pokazuje trudne relacje dziecka z samurajem. Milcząca przyjaźń czy ojcostwo charakteryzujące się traumatycznymi przeżyciami dla trzylatka są codziennością, ale również kształtują charakter dziecka, co dopiero teraz wybrzmiewa tak mocno. Zresztą nie tylko w tym rozdziale, gdyż w „Mieście głodu” jest to ukazane chyba w sposób jeszcze bardziej brutalny.

- „Puszczanie lampionów” to kolejna historia, w której honor i umiejętność docenienia ludzi, którym przyświeca on w życiu, jest tak mocno podkreślony. Jednocześnie też jest to historia, która szokuje bezwzględnością i tym w jak łatwy sposób stracić można było życie. Niezwykle mocny wydźwięk opowieści współgra z emocjami, które wzbudza.

- „Polowanie na jelenie” to z kolei rozdział, który ma chyba najbardziej zaskakującą fabułę w tej odsłonie. Od samego początku podskórnie odczuwamy, że coś jest przed nami ukrywane i aż do ostatniego kadru nie jesteśmy w stanie się pozbyć tego uczucia. Interesujący rozdział z efektownym i zaskakującym finałem.

Te dosłownie kilka przykładów powinno dać wam pogląd na to, z czym będziecie mieć do czynienia przy okazji lektury czwartego tomu. Niby to nic nowego, niby każdy z nich jest wam już doskonale znany, ale z drugiej strony w dalszym ciągu historia jest tak dobra, że pochłaniamy ją z ogromną przyjemnością. Nawiązania do kulturowych odniesień czy historycznych zdarzeń oprawione w efektowną fabułę sprawiają, że z takim zaciekawieniem spędzam za każdym razem przy niej czas. Dodatkowo jeszcze same rysunki z rozdziału na rozdział podobać się mogą bardziej, a o niezwykle dynamicznym, a przy tym efektownym sposobie prowadzenia za ich pomocą narracji już wspominałem.

Trudne relacje między „Wilkiem” a „Szczenięciem”, honor, tradycja, bezwzględność, walka o przetrwanie… „Samotny wilk i szczenię” to tytuł przepełniony duszą opowieści samurajskich, to też manga, w której gęsta atmosfera pozwala przenieść się nam do dawnej Japonii. Jeśli więc szukacie czegoś, co będzie dla was takim biletem do przeszłości, to właśnie to znaleźliście, a tom czwarty jest tego doskonałym przykładem.

 

Tytuł: Samotny Wilk i Szczenię tom 4

 • Scenariusz: Kazuo Koike
 • Rysunki: Goseki Kojima
 • Wydawnictwo: Hanami
 • Format: 150 x 210 mm
 • Ilość stron: 408
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: offset
 • Data publikacji: 04.09.2023 r.
 • Komiks dla dorosłych
 • ISBN: 9788367799102
 • Cena: 69,99 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Hanami za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus