„Ratman” tom 2: „Wehikuł wszech czasów” - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 21-12-2023 23:17 ()


Ratman powrócił. Powrócił w drugim tomie zbiorczego komiksu od Wydawnictwa Kurc i tym razem przemierzymy z nim kalendarz różnego rodzaju świąt i specjalnych okazji. Właśnie dane – niekiedy dość absurdalne – święto jest bowiem przyczynkiem do tego, aby zaprezentować nową przygodę bohaterskiego szczura, który potrafi cofać się w czasie. Dodatkowym smaczkiem tego drugiego tomu jest to, że swoją cegiełkę dołożył do niego ś.p. Maciej Parowski. I jakoś jestem przekonany, że dla części czytelników już to będzie wabikiem, aby komiks ten zakupić.

I muszę przyznać, że rozdział ten (tzn. ten, do którego scenariusz napisał Parowski) jest nie tylko najdłuższy ze wszystkich, ale też najbardziej specyficzny, żeby nie napisać, że całkiem różny od pozostałych. Nie będę wam zdradzał szczegółów, ale spodziewajcie się niespodziewanego. A na co jeszcze możecie liczyć w drugim tomie zbiorczych przygód Ratmana? Na to, z czego Ratman jest znany, czyli humor sytuacyjny, dowcip, popkulturowe nawiązania i masa, doprawdy masa, specyficznych pomysłów. Niby nic czego nie widzieliśmy wcześniej, a jednak w dalszym ciągu czyta się to doskonale. Kto bowiem nie lubi usiąść po ciężkim dniu w fotelu z krótkimi dowcipnymi historyjkami, w których dodatkowo jeszcze można odszukać postaci znane z historii, kultury i popkultury. Długo by wymieniać bohaterów, którzy się na przestrzeni całego tomiku zjawią, bo jest ich tak wiele, ale możecie być przekonani, że będzie się działo dużo. To, co ja najbardziej doceniam w tych opowieściach i całym tym zbiorze to niesamowita umiejętność wplatania humoru sytuacyjnego i niezwykle efektownych puent w danych odcinkach. Nie sposób zliczyć, ile razy w czasie lektury się zaśmiałem, co samo w sobie jest wartością dodaną tego komiksu. Doskonale też sprawdza się połączenie rozdziałów ze wspomnianymi wcześniej świętami. Tego typu zagranie tylko wzmacnia i potęguje odbiór historii i sprawia, że dodatkowo jeszcze należy docenić warsztat scenarzysty. Jest szybko, dynamicznie, wesoło i pomysłowo.

Zresztą i warstwa graficzna jest godna pochwalenia, bo jak zawsze w wypadku Ratmana dzieje się bardzo dużo. Tła i drugie plany są wymyślne i bogate w szczegóły, a w odbiorze komiksu nie przeszkadza nawet fakt, że całość to tradycyjnie czerń i biel. Ciekawie też prezentują się postaci, na których można zwiesić oko.

Pastisz, dowcip i parodia do tego jeszcze niekiedy nonsens – każdy ten element to element charakteryzujący poszczególne rozdziały i musicie być na to gotowi. Jeśli jesteście, to gwarantuje wam, że będziecie bawić się wybornie. Dobrej komediowej historii nigdy dość więc kupujcie i delektujcie się lekturą.

 

Tytuł: Ratman tom 2: Wehikuł wszech czasów

  • scenariusz: Grzegorz Janusz, Maciej Parowski
  • rysunki: Tomasz Niewiadomski
  • oprawa: twarda
  • format: 165 x 235 mm
  • liczba stron: 216
  • ISBN: 978-83-969177-7-5
  • sugerowana cena okładkowa: 50 zł
  • rok wydania: 07.10.2023 r.
  • wydawnictwo: KURC

Dziękujemy wydawnictwu Kurc za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus