„Scott Pilgrim i jego cudowne życie” tom 1 - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 03-12-2023 23:59 ()


Bryan Lee O'Malley już w swoim debiucie - Zagubionej duszy - pokazał, że ludzkie uczucia nie są mu obce. Tworzone przez niego postaci posiadają mocne charaktery, których życiowe perypetie intrygują czytelnika. Tak samo jest w przypadku kolejnej pozycji tego autora: Scotta Pilgrima. Seria, do której niegdyś przymierzała się Kultura Gniewu w końcu pojawiła się na polskim rynku dzięki oficynie Nagle Comics.

Kim jest Scott? Typowym dwudziestotrzylatkiem, chwilowo znajdującym się bez pracy. Mieszka z kumplem, wolny czas poświęca bynajmniej nie na szukaniu pracy. Oddaje się namiętnie dwóm pasjom: grze w zespole rockowym oraz wiadomo - kobietom. Obecnie spotyka się z licealistką Knives Chau, niemniej to pojawienie się przebojowej Ramony Flowers mocno namiesza w uczuciowym życiu młodego lekkoducha.

W Scotcie Pilgrimie widać ewolucję twórczości O'Malleya. Melancholijny oraz w pewnym sensie nostalgiczny styl Zagubionej duszy przeobraził się w bardziej swobodną i humorystyczną historyjkę. Główni bohaterowie stanowią o sile napędowej albumu. Na każdym kroku prowadzą zwyczajne rozmowy, nieraz o błahych sprawach, nieraz o istotnych dla nich samych. Prawie wszystko wydaje się dokładnym odbiciem rzeczywistości. Do Scotta Pilgrima można porównać każdego, kto jeszcze nie wybrał swojej drogi życiowej. Hedonistyczne podejście do życia samemu Scottowi przynosi dobrą zabawę, ale czy gwarantuje pełnię szczęścia?

Pisząc scenariusz Scotta Pilgrima, O'Malley znajdował się w zbliżonym wieku do swojego bohatera. Można przypuszczać, że autor kierował się własnymi doświadczeniami przy budowie pewnych wątków fabularnych. Bynajmniej nie jest to album autobiograficzny, co jednak nie wyklucza zaczerpnięcia niektórych elementów z rzeczywistych wydarzeń. Łatwiej i bardziej emocjonalnie pisze się o sytuacjach, w których aktywnie się uczestniczyło. Nawet niewielkie wspomnienia nabierają znaczącego charakteru, gdy zostają uwiecznione w określonej formule artystycznej.

Pod kątem graficznym O'Malley prezentuje swój standardowy warsztat. Prosta kreska stanowi swoisty miks trzech stylów: mangowego, zinowego, a także karykatury. Z połączenia wspomnianych stylów otrzymujemy niezwykle sugestywną kreskę, która mimo braku kolorów sprawia, że album zapada nam głęboko w pamięci.

Od komiksów autora Zagubionej duszy bije wewnętrzne ciepło opowiadanych historyjek. Nieskomplikowane, obyczajowe, z odpowiednią dozą humoru, stanowią godną rozrywkę. Ilu Pilgrimów spotkaliście w swoim życiu? A może sami jesteście jednym z nich, tylko jeszcze o tym nie wiecie?

 

Tytuł Scott Pilgrim i jego cudowne życie tom 1

 • Scenariusz: Bryan Lee O'Malley
 • Rysunki: Bryan Lee O'Malley
 • Tłumaczenie: Paweł Bulski
 • Wydawnictwo: Nagle Comics
 • Data wydania: 29.11.2023 r.
 • Druk: czarno-biały
 • Oprawa: miękka
 • Format: 127x189 mm
 • Stron: 168
 • ISBN: 9788367725187
 • Cena: 44,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Nagle Comics za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus