Kolejny tom bestsellerowej opowieści fantasy o wikingu Thorgalu Aegirssonie

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 19-11-2023 21:17 ()


„Thorgal” to najpopularniejsza w Polsce, pasjonująca seria o przygodach ostatniego potomka Ludu z Gwiazd, Thorgala Aegirssona, wychowanego przez wikingów Północy. Niezwykła fabuła, mistrzowsko wykreowana magiczna kraina wikingów oraz wspaniałe ilustracje sprawiają, że kolejne tomy cyklu trafiają na szczyty list bestsellerów.

Już 22 listopada br. do rąk czytelników trafi 41. tom przygód Thorgala zatytułowany „Tysiąc oczu”. Scenarzystą tomu jest Yann Le Pennetier, a rysunki stworzył Frédéric Vignaux.

W tomie „Tysiąc oczu” łódź Thorgala, Jolana i Zorzy rozbija się na rafach podczas powrotu z misji na dalekiej północy. Dwoje młodych bohaterów zostaje na małej wysepce, a Syn Gwiazd rusza po pomoc. Jednak, jak zwykle w jego przeklętym przez bogów życiu, nic nie może przebiegać bez przeszkód... Trafia w ręce lokalnego wodza, który każe mu odnaleźć skarb pochodzący z czasów pradawnej wojny bogów z olbrzymami. Czy Thorgal zdoła wykonać zadanie, a potem uratować swoich bliskich?

Seria „Thorgal” została wymyślona przez słynnego scenarzystę Jeana Van Hamme’a i wybitnego polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, który jest ilustratorem 36. Tomów. Od tomu 37 rysunkami zajmuje się Frédéric Vignaux, a scenariusze serii „Thorgal” są obecnie pisane przez Yanna Le Pennetiera.

„Thorgal” to komiks niedający się łatwo przypisać do jednej kategorii gatunkowej. Nie tyle spełnia założenia gatunkowe heroic fantasy, co rozgrywa się w dekoracjach charakterystycznych dla tego typu opowieści. Seria przesiąknięta jest kulturą i wierzeniami skandynawskimi. Oprócz elementów nadprzyrodzonych, zaczerpniętych z mitologii nordyckiej, w kilku odcinkach pojawiają się motywy science-fiction, nadając komiksowi niepowtarzalny klimat.

Jean Van Hamme i Grzegorz Rosiński stworzyli opowieść opartą na uniwersalnych wartościach, takich jak prawość, pomoc słabszym, przyjaźń i miłość. Główni bohaterowie „Thorgala” nie są ludżmi bez skazy, zmagają się nie tylko z przeciwnościami losu, lecz także ze swoimi słabościami pokazując, że życie to ciągła walka, lecz wcale nie skazana na porażkę. Nie ma i nie było drugiej takiej serii przygodowej, która tak silnie akcentowałaby motywy rodzinne i tak silnie angażowała zarówno chłopców, jak też dziewczęta.  

Równolegle do głównej serii o Thorgalu ukazują się 3 cykle poboczne: „Thorgal – Młodzieńcze lata”, „Thorgal – Kriss de Valnor” i „Thorgal – Louve” oraz kolekcja „Thorgal Saga”, która rozbudowuje znane z serii głównej opowieści o czarnowłosym wikingu, a jednocześnie wzbogaca naszą wiedzę o życiu bohatera o nowe wątki. Można je czytać niezależnie, ale wszystkie tworzą misterną układankę i dopełniającą się wielowątkową opowieść. Schemat Thorgalwersum można pobrać ze strony wydawnictwa Egmont.

 

Thorgal. Tysiąc oczu, tom 41

 • Scenariusz: Yann Le Pennetier
 • Rysunki: Frédéric Vignaux
 • Przekład: Wojciech Birek
 • Oprawa: twarda / miękka
 • Objętość: 48 stron
 • Format: 215x290
 • Cena: 39,99 / 29,99
 • ISBN: 978-83-281-5360-8 / 978-83-281-5361-5
 • Język oryginału: francuski
 • Seria: Thorgal
 • Kategoria: komiks europejski
 • Tematyka: fantasy

comments powered by Disqus