„Spełniona. Czego pragną kobiety” - recenzja

Autor: Luiza Dobrzyńska Redaktor: Motyl

Dodane: 28-10-2023 23:45 ()


Seksualność człowieka to rzecz głęboko osobista. Do tego stopnia, że krępujemy się rozmawiać o niej między najbliższymi, co dopiero z obcymi. Nawet jeśli tym obcym jest lekarz. A jednak czasem jest to konieczne. Nie zawsze przecież życie płciowe nas satysfakcjonuje. Ludzie często ukrywają swoje problemy, jeśli są tej szczególnej natury, powodowani wstydem. Bywają przekonani, że seks jest czymś brudnym, nieprzyzwoitym, albo też, że jakiekolwiek kłopoty z nim źle o nich świadczą, ujmują im wartości. Dotyczy to w równej mierze obu płci, choć przyczyny są zazwyczaj odmienne.

Wynika to bardziej z różnic w budowie anatomicznej niż z roli kulturowej, przypisanej od tysiącleci do każdej z nich. Oczywiście one tez mają coś do powiedzenia. Z utrwalonych we większości społeczeństw stereotypów wynika, że prawdziwy mężczyzna nie może mieć żadnych oporów ani przeszkód motorycznych w dążeniu do spełnienia, zaś porządna kobieta, cóż… nie powinna mieć w tej kwestii żadnych potrzeb. Tymczasem myślenie życzeniowe sobie, a życie sobie, i zawsze tak było.

Od niedawna coś się zmieniło. Żyjemy w czasach, gdy medycyna usiłuje radzić sobie z wszelkimi nieprawidłowościami natury seksualnej, nie uciekając się do szamańskich sztuczek ani brutalnych metod okaleczania ciała, co niestety kiedyś było normą, a i dziś w pewnych kręgach kulturowych wciąż jest praktykowane. Zachodnia medycyna ma dziś od tego specjalistów, ale nadal wielu ludzi krępuje się skorzystać z ich usług. Przyczyną tych problemów, o ile są natury psychosomatycznej, jest zazwyczaj tradycyjne, zanadto surowe wychowanie, połączone z ignorancją w temacie funkcji ludzkiego organizmu. Ponieważ na wychowanie Michał Lew Starowicz nie ma raczej wpływu, skupia się na wypełnianiu luk w edukacji. Właśnie dlatego powstała książka „Spełniona. Czego pragną kobiety”, mająca formę wywiadu z profesorem, prowadzonego przez Beatę Biały. Omawiają w niej pospołu budowę narządów płciowych kobiety i ich funkcjonowanie. Rozprawiają się z popularnymi mitami, wyjaśniając przy okazji, skąd się w ogóle wzięły, bo to nie zawsze jest jasne. Profesor odpowiada na każde pytanie redaktorki, choćby najbardziej drażliwe – zresztą nie uznaje w ogóle czegoś takiego jak „pytanie drażliwe”. W końcu ta książka przeznaczona jest dla dorosłych i można mówić otwarcie.

„Spełniona. Czego pragną kobiety” to rodzaj podręcznika, przeznaczonego w zamyśle dla obu płci – pań, nie do końca rozumiejących swoją seksualność i swoje potrzeby, i mężczyzn, pragnących stać się lepszymi kochankami. Myślę, że szczególnie dla mężczyzn. Jak słusznie zauważa profesor Starowicz, dla wielu z nich kobiecość to istna terra incognita. Niby mają świadomość, gdzie co jest, lecz wiedzę o tym, jak działa, czerpią zazwyczaj z pornosów. A nie są one dobrym materiałem źródłowym, bo to tak, jakby wiedzę o fizyce podróży kosmicznych brać z Gwiezdnych Wojen”. Z tej książki mogą dowiedzieć się, co robią źle i jak odczytać sygnały, wysyłane im przez partnerkę. Bywa to niełatwe, gdyż – wbrew współczesnej propagandzie – kobiety i mężczyźni bardzo się od siebie różnią, i to nie tylko fizycznie. Również nasza psychika działa inaczej, i to nie ze względów kulturowych, jak chcieliby to widzieć niektórzy. Nie, te odmienności wynikają z czystej biologii i biochemii, to po prostu natura, a jej są obojętne ludzkie wymysły i hasła o parytetach czy też zasypywaniu nierówności. Te kwestie profesor również omawia, w prosty, chwilami nieco humorystyczny sposób, przystępny dla każdego czytelnika.

Czy zatem jest to książka dla wszystkich? Może niekoniecznie. Przede wszystkim dla par, choć ci, którzy spodziewają się poradnika w rodzaju Kamasutry, na pewno się rozczarują. Profesor Starowicz nie podaje gotowych „przepisów na miłość”, gdyż takie po prostu nie istnieją. Potrzeby seksualne to rzecz indywidualna i dopasowanie między kochankami czy małżonkami nie zależy od tego, co oglądali lub czego się naczytali. Sami muszą odkryć, co sprawia im największą przyjemność, a nie zdołają tego zrobić, jeśli nie będą ze sobą rozmawiali. Profesor wielokrotnie podkreśla, że właśnie rozmowa, pozbawiona ogólników i fałszywego wstydu, jest kluczem do łóżkowego szczęścia. Czyli – rozmawiajmy, panowie i panie. Szczerze, otwarcie i wtedy, gdy jest to potrzebne, nie w chwili złości czy rozczarowania. Bo wtedy jest zwykle za późno.

 

Tytuł: „Spełniona. Czego pragną kobiety”

  • Autor: Michał Lew-Starowicz i Beata Biały
  • Gatunek: książka popularno-naukowa
  • Okładka: miękka ze skrzydełkami
  • Ilość stron: 438
  • Rok wydania: 2023
  • Wydawnictwo: REBIS
  • ISBN: 978-83-8338-028-4
  • Cena: 49.90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus