„Bradl” cykl II, tom 1 - recenzja

Autor: Michał Rataj Redaktor: Motyl

Dodane: 14-10-2023 23:16 ()


Audaces fortuna iuvat – śmiałym szczęście sprzyja. Ta pochodząca z „Eneidy” Wergiliusza sentencja kojarzy mi się głównie z mowami motywacyjnymi w szkole, czy podczas sportowych treningów. Za sprawą powracającego po długiej przerwie komiksu z serii „Bradl”, możemy ponownie zastanowić się nad słowami tego rzymskiego poety.

Całe trzy lata – tyle czasu (sprawdziłem) musieliśmy czekać na kolejną część komiksu opowiadającego o wojennych losach Kazimierza Leskiego. Najnowsza odsłona dzieła Marka Oleksickiego i Tobiasza Piątkowskiego została oznaczona jako pierwszy tom drugiego cyklu, wraz z którym rozpoczyna się nowy etap losów głównego bohatera.

Kazimierz Leski po zakończeniu funkcjonowania organizacji „Muszkieterów” i nawiązaniu współpracy z ZWZ, dotychczasowe, lokalne działania zamienia na międzynarodową karierę – i nie są to słowa na wyrost. Bradl bowiem wkracza na paryskie salony w mundurze niemieckiego generała.

Tradycyjnie już dla komiksów wydawanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego, na ich początku zamieszczony zostaje wstęp opisujący historyczny kontekst dla fabuły. Tym razem otrzymujemy porównanie aparatów represji stosowanych przez niemieckich okupantów na terenach przez nich podbitych podczas II wojny światowej. Autorem artykułu jest Sebastian Pawlina – historyk. Choć zarówno we Francji, jak i w Polsce stosowano podobne, często drastyczne metody pacyfikowania podbitych społeczeństw, ich skala, jak opisywał również sam Kazimierz Leski w swych wspomnieniach, była jednak różna.

Kazimierz Leski dość odważnie i niekoniecznie z powodu pychy, a raczej bardzo śmiałej próby uczynienia swych podróży wygodnymi i mniej narażonymi na kontrole, dociera koleją do Paryża w generalskim mundurze. Na miejscu będzie mógł być trochę przedwojennym sobą i wykorzystywać swoje inżynierskie doświadczenie. Pozostając „w branży”, zmienia stanowisko i charakter pracy. Czytelnicy, podobnie jak główny bohater, otrzymują nieco wytchnienia od ponurych realiów okupowanej Warszawy, gdzie śmierć czekała niemal za każdym rogiem. Jednak, pomimo pozornego spokoju, trzeba mieć się na baczności, by cały czas wiernie odtwarzać swoją legendę. To jednak jest obce „podwórko”, choć nie do końca dla obytego na zachodzie i znającego języki Leskiego.

Bradl w przebraniu generała Wehrmachtu przebojem zdobywa spokój w przedziałach niemieckich pociągów podczas długich podróży przez Europę. Czy tak samo dobrze pójdzie mu zdobywanie i przekazywanie informacji wywiadowczych? Mam nadzieję, że przekonamy się o tym szybciej niż za kolejne trzy lata.

 

Tytuł: Bradl cykl II, tom 1

  • Scenariusz: Tobiasz Piątkowski
  • Rysunki: Marek Oleksicki
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Objętość: 64 strony
  • Format: 170x260
  • Cena: 34,99
  • ISBN: 978-83-281-7008-7

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus