„The Old Guard. Stara Gwardia”: „Wiekowe opowieści” - recenzja

Autor: Miłosz Koziński Redaktor: Motyl

Dodane: 03-10-2023 23:16 ()


Po dwóch tomach serii, które do opowiedzenia miały rozbudowaną, choć zwięzłą historię powracamy do świata nieśmiertelnych wojowników w serii krótkich epizodów zebranych w albumie Wiekowe opowieści. Dłuższa forma w towarzystwie Andromachy i spółki wypadła bardzo dobrze, lecz czy komiksowe shorty się obronią?

Shorty to bardzo trafne określenie, ponieważ żadna z przedstawionych historii nie ma porażającej objętości. Większość z nich zamyka się w zaledwie kilkunastu stronach, a publikacja oferuje ich nam aż dwanaście. Jednak pomimo bardzo ograniczonej przestrzeni autorom udało się w ich obrębie zaprezentować historie w przeważającej większości ciekawe i dające czytelnikom możliwość wejrzenie w głąb psychiki bohaterów serii. Te komiksowe winietki dają odbiorcom możliwość spojrzenia na świat z unikalnej perspektywy istot, dla których śmierć jest tylko chwilową niedogodnością. Czytając kolejne rozdziały, poznamy motywacje, obawy i lęki, wierzenia i przekonania oraz skrywane pragnienia każdego z członków grupy, której przewodzi Andromacha, ale również cieszyć będziemy się licznymi miniaturowymi intrygami oraz obecnym w adekwatnej dla powagi historii dawkach humorem. Nie zabraknie również wzruszeń oraz akcji. Niemal każda z przedstawionych opowieści to doskonale skonstruowana, satysfakcjonująca i zamknięta historia, a przekrój tematów, jakie poruszają, jest szeroki, dzięki czemu na nudę w czasie lektury narzekać nie można. W zbiorze znajdują się co prawda opowieści mniej poruszające, ale nawet te stoją na bardzo dobrym poziomie, nie zaniżając ogólnych czytelniczych wrażeń.

Opraw recenzowanego komiksu jest równie różnorodna jak przedstawione w niej historie. I podobnie jak sam materiał fabularny zachowuje niezmiernie wysoki poziom w ciągu całej publikacji. Nie ma tu stylu, który wyraźnie wyróżniałby się na tle całości, każda z opowieści przedstawiona została kreską prostą i schludną, w odpowiednio dobranej kolorystyce. Aranżacja kadrów pozwala swobodnie śledzić wydarzenia i wspiera wizualną narrację, na której niekiedy opierają się scenarzyści. Same szkice, choć reprezentujące różne style i artystyczne podejścia, łączy pewna prostota. W recenzowanym albumie czytelnik nie natrafi na szkice zwalające z nóg i powodujące ślinotok u artystycznie wrażliwych, ale z drugiej strony nie ma tu również rysunków urągających komiksowemu rzemiosłu. Jest to przykład solidnie wykonanego rzemiosła, które sprawia, że lektura jest po prostu przyjemna.

Wiekowe opowieści to pozycja obowiązkowa dla fanów serii ze względu na możliwość zajrzenia w głąb duszy bohaterów i poznania intrygujących wydarzeń z ich przeszłości. Dla pozostałych czytelników niniejsza pozycja również powinna okazać się satysfakcjonującą lekturą ze względu na różnorodność i ciekawy charakter przedstawionych historii oraz faktu, że każda z nich - pomimo ograniczonej długości - jest intrygującą i zamkniętą opowieścią. Zdecydowanie polecam.

 

Tytuł: The Old Guard. Stara Gwardia: Wiekowe opowieści

 • Scenariusz: Greg Rucka, Andrew Wheeler, Kelly Sue DeConnick, Eric Trautmann, Brian Michael Bendis, Robert Mackenzie, Dave Walker, Matt Fraction, David F. Walker, Jason Aaron, Alejandro Arbona, Vita Ayala
 • Rysunki: Leandro Fernández, Jacopo Camagni, Valentine de Landro, Mike Henderson, Michael Avon Oeming, Justin Greenwood, Steve Lieber, Matthew Clark, Rafael Albuquerque, Kano, Nicola Scott
 • Tłumaczenie: Marek Starosta
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Liczba stron: 184
 • Format: 180 mm x 275 mm
 • Oprawa: twarda
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • ISBN:  978-83-67571-20-3
 • Wydanie pierwsze
 • Cena okładkowa: 99,00 zł

  Dziękujemy wydawnictwu Mucha Comics za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus