„Superman: Syn Kal-Ela” tom 1: „Prawda” - recenzja

Autor: Jacek Szeląg Redaktor: Motyl

Dodane: 23-09-2023 22:57 ()


Nowa odsłona przygód Supermena w ramach Uniwersum DC, to jednak jest coś innego, niż mogą spodziewać się starzy miłośnicy superbohatera z planety Krypton. Proszę jednak nie tracić nadziei (słowa te kieruję jednak do nich), bo pierwszy tom komisu „Superman Syn Kal-Ela” pt.: „Prawda”, to nowe spojrzenie na starą i już zwietrzałą postać pana S.

Historia skupia się na synu Supermana. Kiedy główny heros postanawia opuścić Ziemię, zrzuca na barki młodego człowieka, całą nadzieję, jaką pokładała ludzkość w nim samym. Napisałem człowieka, gdyż nasz młody licealista ma zdolności swojego taty, ale posiada kilka słabości np. taką, że po wielu akcjach ratowniczych jest zmęczony i musi zregenerować swoje siły witalne oraz specjalne. To czyni go bardziej ludzkim. To też nastolatek ze wszystkimi problemami wieku młodzieńczego. Jest pełen energii i od razu pragnie zmienić świat oraz ludzi. Fantastyczna jest rozmowa ojca z synem, kiedy ten drugi zadaje rodzicielowi pytanie, dlaczego nie zrobił niczego więcej niż tylko naprawianie rzeczywistości i zdarzeń. Odpowiedź mnie zaskoczyła, gdyż Superman mówi, że nie jest to jego planeta, że tak naprawdę jest tutaj gościem na specjalnych zasadach, ale nie czuje się związany z Ziemią oraz jej mieszkańcami. Nie jest związany „pępowiną” z naszym światem, ten świat należy teraz do Jonathana Kenta, prawdziwego Supermena urodzonego na niebieskiej planecie.

Chłopak ma do pomocy Ligę Sprawiedliwości, która poniekąd opiekuje się nim. W trakcie wczytywania się w komiks można dojść do wniosku, że wszyscy bohaterowie to odświeżone postacie. Są młodzi i ewidentnie to kontynuatorzy swoich poprzedników. Tak jest z Flashem, Robinem, Wonder Woman. Wszyscy są młodzi i pełni zapału. To dobrze.

Za scenariusz odpowiada Tom Taylor, dramaturg, scenarzysta filmowy i komiksowy. Urodzony w Australii. Jego najbardziej znane prace komiksowe to „Suicide Squad: Zła krew”, „Injustice: Bogowie pośród nas” czy „Hellblazer: Wzlot i upadek” oraz wiele scenariuszy do komiksów z cyklu Star Wars (Dark Horse oraz Marvel). Skupia się na współczesnych problemach otaczających nas na co dzień np. zmiany klimatyczne, głód czy problem uchodźczy. Oprócz tych głównych są jeszcze utrapienia wieku młodzieńczego takie jak np. pierwsza miłość. Wszystko to się zgrabnie czyta i można się wczuć w dylematy młodego bohatera. Rysunkami zajął się John Timms. W ilustracjach widać emocje, które targają postaciami i co najważniejsze, dobrze się czyta.

Trzeba zaznaczyć, że pod koniec 2021 r. w świecie komiksowym i chyba nie tylko, wielkie poruszenie wywołał kadr, w którym Jon całował się z Jayem, swoim przyjacielem. Tak zgadza się, syn Supermana jest gejem. Cóż żyjemy w innej rzeczywistości i takie już elementy poprawne politycznie będą coraz częściej gościć w komiksowym medium. Czy to coś zmienia? Nie sądzę. I oby tak zostało, może tylko przez takie zagrywki komiks ściągnie na siebie więcej uwagi i przez to powiększy się grono odbiorców tego medium.

Komiks ewidentnie skierowany jest do młodego odbiorcy w wieku licealnym. Sposób zamiany starego Supermana na nowego jest dobrym trickiem, bo nawet starsi czytelnicy są już nieco zmęczeni bohaterem w trykocie. To dobra zmiana warty, ale główny adwersarz naszego młodego zawadiaki mógłby być nieco inny. Jest nim prezydent Henry Bendix, który włada wyspą Gamorra. Bendix przypomina nieco Lexa Luthora, co nawet zauważył mój syn podczas zapoznawania się z powyższą lekturą. 

Podsumowując, to ciekawy tytuł, który jest dobrze napisany i narysowany. Nie spodziewałem się wiele po nim, ale moje obawy rozwiane, nowe oblicze Supermana udanie pokazane, a jego metody inne niż jego ojca oraz decyzje, które podejmuje plus problemy w życiu osobistym to dobre otwarcie serii. Czekam na więcej.

 

Tytuł: Superman: Syn Kal-Ela tom 1: Prawda

 • Tytuł oryginału: „Superman: Son of Kal-El Vol. 1: The Truth”
 • Scenariusz: Tom Taylor
 • Rysunki I tusz: John Timms, Daniele Di Nicuolo
 • Kolor: Gabe Eltaeb, Hi-Fi
 • Tłumaczenie z języka angielskiego: Jakub Syty
 • Wydawca wersji oryginalnej: DC
 • Wydawca wersji polskiej: Story House Egmont
 • Data premiery wersji oryginalnej: 28.07.2021 r.
 • Data premiery wersji polskiej: 23.08. 2023 r.
 • Oprawa: miękka ze „skrzydełkami”
 • Format: 167 x 255 mm
 • Druk: kolor
 • Papier: kredowy
 • Liczba stron: 156
 • Cena: 59,99 zł

      Album zawiera materiały opublikowane pierwotnie w amerykańskich zeszytach Superman: Son of Kal-El #1-6.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

 


comments powered by Disqus