„Contrition” - recenzja

Autor: Michał Chudoliński Redaktor: Motyl

Dodane: 22-09-2023 23:32 ()


Są komiksy, które śnią się po nocach niczym koszmary. Uświadamiają nam o miejscach, do których nigdy nie chcielibyśmy zawitać. Zadają nam trudne pytania, na które nie ma łatwych odpowiedzi. O ile w ogóle są. Taki jest „Contrition”, bodajże najbardziej kontrowersyjny komiks roku 2023.

Jest takie miasteczko w amerykańskim stanie Filadelfia, do którego zsyłani są pedofile po odbyciu kary za swoje zbrodnie. Nie chodzi o resocjalizacje ani nowe otwarcie dla nich w społeczeństwie. Bardziej chodzi o zepchnięcie niepożądanych obywateli na bok, aby nie uprzykrzali życia innym. I w takim groteskowo-strasznym miejscu dochodzi do zbrodni, której nikt nie chce rozwikłać ani tym bardziej wyjaśnić. Czy w takim miejscu w ogóle można dojść do prawdy? Czyjemu interesowi miałaby ona służyć?

Czytałem w swoim życiu wiele przerażających komiksów, ale „Contrition” w aspektach grozy jest wyjątkowe. Traktuje o pederastii taką, jaka jest. Mało tego, pedofilia jest tutaj punktem odniesienia do samostanowienia społeczeństwa, ukazując zarówno blaski, jak i cienie funkcjonalności wspólnot. Jak na ironię, takie, a nie inne potraktowanie bestialstwa mówi wiele o tym, jak społeczeństwo myśli o sobie i jak chciałoby być traktowane. Idąc dalej, historia przepełniona jest obrzydliwymi w swych preferencjach postaciami, ale jednocześnie jest to podane z takim suspensem i intrygą, że trudno oderwać wzrok od komiksu. Niby nieswojo, ale zajmująco.

Zakazany owoc w „Contrition” jest wyjątkowo gorzki, wręcz mdły. I nawet nie chodzi tutaj o tematykę, a skupienie na mrocznej stronie człowieczeństwa. Tutaj nie ma żadnych złudzeń. Próżno szukać współczucia lub nadziei. Mało tego, zbrodnie przeciwko dzieciom stanowią tło dla innego rodzaju przemocy, z którą zderzamy się w przestrzeni internetowej. Hejt, cyber-gnębienie, pomówienia, potrafią konsekwencją odarcia tabu z tajemnicy. Aż przypominają się słowa Fiodora Dostojewskiego: „Mówi się czasem o "zwierzęcym" okrucieństwie ludzi, ale uważam, że wyrażając się w ten sposób, krzywdzi się niesprawiedliwie zwierzęta”.

Pod względem formalnym, graficznym, jest to mistrzostwo świata w estetyce noir. Monochromatyzm komiksu, jego spokojna narracja oraz ujęcia dodają tylko niepokoju do odbioru samego tematu. Dla fanów kryminałów i mocnych fabuł pozycja jak najbardziej obowiązkowa. Dla reszty może tutaj być zbyt wiele ciężkich momentów oraz tematów do uniesienia. Czytacie na własną odpowiedzialność.

 

Tytuł: Contrition

  • Scenariusz: Carlos Portela
  • Rysunki: Keko
  • Tłumaczenie: Marta Turnau
  • Wydawnictwo: Nagle Comics
  • Data wydania: 13.09.2023 r.
  • Druk: czarno-biały
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Format: 210x270 mm
  • Stron: 168
  • Cena: 79,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Nagle Comics za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus