„LastMan” tom 10 - recenzja

Autor: Marcin Chudoba Redaktor: Motyl

Dodane: 21-08-2023 23:33 ()


Kolejny tom LastMana trafił w ręce czytelników wcześniej, niż dotychczas. Należy docenić starania polskiego wydawcy, zwłaszcza że dziewiąta część zakończyła się w bardzo interesującym momencie. Jednak zanim będzie nam dane zobaczyć, w jaki sposób Aldana zareaguje na odkrycie tajemnic skrywanych przez Cristo i co z tego wyniknie, autorzy zabiorą nas w przeszłość, aby opowiedzieć o życiu najlepszej bohaterki tego cyklu – Marianne Velby.

Dolina Królów czasy świetności ma już zdecydowanie za sobą. Rządy oparte na terrorze i czarnej magii oraz publiczne zabijanie zdrajców być może trzymają mieszkańców w ryzach, jednak szaleństwo obecnego władcy sięga za daleko – królowa ma zostać stracona. Wykonanie wyroku przypadło opętanemu przez złe moce ojcu Elorny. Jednak za sprawą rytuałów odprawianych przez tajemniczego czarnoksiężnika, mieszkańcy Doliny Królów zaczynają doznawać wizji związanych z Marianne.

Dziesiąty tom LastMana przepełniony jest retrospekcjami mającymi odpowiedzieć na pytania, które kłębiły się w głowach czytelników od dawna. Poznajemy dzieciństwo Marianne, dowiadujemy się, w jaki sposób opanowała magię oraz kto jest ojcem Adriana. Całość czyta się z zapartym tchem, zwłaszcza że czuć, iż twórcy dołożyli wszelkich starań, aby przeszłość bohaterki nie była jedynie nic nieznaczącym zlepkiem wydarzeń i miała wpływ na Dolinę Królów.

Tym samym wydarzenia z Paxtown zostają zepchnięte na dalszy plan i nie zajmują zbyt wiele miejsca w omawianym tomie. Przeszłość Cristo zostaje częściowo przedstawiona, jednak zamiast odpowiedzi, przynosi ona lawinę kolejnych pytań i niewiadomych. Tymczasem Elorna, zupełnie nieświadoma tego, co dzieje się w Dolinie Królów, robi wszystko, aby wrócić w rodzinne strony.

Jeśli ktokolwiek spodziewał się, że przed nadchodzącym finałem twórcy dadzą odetchnąć czytelnikom od kolejnych zagadek, a fabuła już niczym nas nie zaskoczy, to był w błędzie. Cliffhanger na końcu omawianego tomu sprawia, że chce się więcej! Ponadto jest wyraźną zapowiedzią tego, że autorzy przygotowali dla nas kilka szokujących momentów.

 

Tytuł: LastMan tom 10

  • Scenariusz: Yves Balak, Bastien Vives, Michael Sanlaville
  • Rysunki: Bastien Vives, Michael Sanlaville
  • Tłumaczenie: Jakub Syty
  • Wydawca: Non Stop Comics
  • Data publikacji: 12.07.2023 r.
  • ISBN: 978-83-8230-509-8
  • Oprawa: miękka
  • Liczba stron: 216
  • Format: 148x206
  • Cena: 49,90 zł

Komiks możecie kupić w sklepie wydawnictwa Non Stop Comics.


comments powered by Disqus