„Choujin X” tom 3 - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 01-07-2023 22:24 ()


Tak jak się spodziewałem, „Choujin X” rozkręca się na dobre. Po wybornym drugim tomiku nadszedł kolejny, trzeci już, i kontynuuje wysoką jakość produktu i wyborną dynamiczną lekturę. A wszystko zapowiada się tak niepozornie…

Początek trzeciego tomiku, nie zwiastuje tego, z czym przyjdzie się nam mierzyć mniej więcej od jego połowy. Otrzymujemy bowiem z początku lekką historyjkę, w której Sui Ishida skupia się bardziej na szkolnych motywach i nawiązywaniu relacji między bohaterami jego mangi, a może nawet zawiązywaniu się uczuć między nimi, zamiast na walkach i dynamicznych akcjach. Bohaterowie randkują, rozmawiają o swoim zaangażowaniu lub jego braku itp. Czas płynie leniwie, nastrój jest bardzo spokojny, a i kreska wygląda jakby nieco inaczej, dostosowując się do tego, prawie że błogiego, nastroju. Autor „usypia” nas przez sporą część czasu przeznaczonego na lekturę, lecz nie dajcie się zwieść pozorom, ponieważ gdy przychodzi odpowiedni moment, atakuje nasze zmysły ze zdwojoną siłą… Wtedy to zaczynają się też dziać najciekawsze rzeczy na czele z brutalnymi pojedynkami, krwawymi scenami i zwrotami akcji. Wtedy to „Choujin X” tom trzeci nabiera odpowiedniego tempa i rumieńców, stając się tym, za co serię tą najbardziej lubimy, no przynajmniej, za co ja najbardziej ją lubię.

Uwierzcie mi na słowo, że od tego umownego środka mangi dzieje się tu naprawdę wiele, a porównania do takiego choćby „Chainsaw Man” (nie wspominając o markach, które wymieniałem przy okazji poprzednich recenzji) nie jest tutaj ani przypadkowe, ani na wyrost. Wyobraźcie sobie bowiem, że pojawi się pewien stwór, który zamienia ludzi w…paczki kurierskie. No właśnie, pomysły rodem z mangi Fujimoto. Jeśli już jednak jesteśmy przy tym wątku, to doskonale podkreśla on to, że „Choujin X” nie jest jedynie bezmyślną sieczką, ale też w obrębie pola, po którym się porusza, ma pewną głębię. Stwory nie są pozbawione rozumu, mają swoje motywacje i często też w pewien sposób można je zrozumieć. Oczywiście nie jest to manga, mająca za zadanie kreślić nad wyraz głębokie rysy psychologiczne „tych złych”, ale tego typu elementy na pewno w pozytywny sposób wpływają na jej odbiór stąd też podkreślenie tego wątku z mojej strony.

Dobra, dobra, ale czym byłby ten tytuł bez walk i brutalnych pojedynków? Ano właśnie. Dlatego i w trzecim tomiku spodziewajcie się dużo dobrego, bo tego typu scen znajdziecie doprawdy wiele, a że autor nie stara się na siłę ugrzeczniać swojej mangi, to jest i brutalnie i krwawo i tu i ówdzie latają odcięte części ciała. Przy tej całej krwawej łaźni, którą urządza, nie zapomina jednak o tym, aby to miało sens i wzbudzało emocje, więc w najnowszej odsłonie mangi będziecie mieli do czynienia ze scenami, które was dogłębnie poruszą, a może wręcz w pewnym momencie zaszokują. Użyję w tym miejscu takiego wyświechtanego frazesu, który jednak doskonale pasuje – emocje gwarantowane. Ishida tworzy zręczną intrygę i fabułę, którą chcemy poznać dalej i brnąć w nią wraz z rozwojem akcji, bo doskonale się przy niej bawimy.

Trzeci tomik to również doskonała szkoła rysunku, w której możemy obserwować styl Japończyka w pełnej krasie. Bezkompromisowe kadry doskonale oddają tę mroczniejszą stronę mangi, w której nie stroni się od przemocy i dosadnych scen walki i zabijania. Mało tego, mangaka genialnie oddaje stany takie jak szaleństwo, tworząc wówczas kadry zapadające w pamięć na naprawdę długo, w której odnaleźć można niemalże narkotyczne wizje. Twarze postaci, które są bliskie tego, by zatracić się w tym szaleństwie, są tak sugestywne, że aż wzbudzają ciarki na plecach. Trzeci tomik obfituje w mnóstwo wybornych plansz, a te są jednym z doskonałych tego przykładów.

Reasumując i kończąc, trzeci tomik „Choujin X” to dokonała kontynuacja poprzednich odsłon i manga, przy której można się doskonale bawić. Interesujący klimat i wciągająca fabuła podkreślona jest niesamowitymi kadrami, więc kończąc lekturę „trójki”, czuje się niedosyt i chce więcej, co jest chyba najlepszą rekomendacją tej części mangowej serii Sui Ishida.

 

Tytuł: Choujin X tom 3

  • Scenariusz: Sui Ishida
  • Rysunki: Sui Ishida
  • Tłumaczenie: Karolina Dwornik
  • Wydanie: I
  • Data wydania: 06.06.2023 r. 
  • Wydawnictwo: Waneko
  • Druk: cz-b
  • Oprawa: miękka
  • ISBN: 9788382424010
  • Cena: 24,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus