Magdalena Kubasiewicz „Klątwa dla demona” - recenzja

Autor: Krzysztof Księski Redaktor: Motyl

Dodane: 30-05-2023 23:13 ()


Urban fantasy to popularny i wdzięczny gatunek. Wielu mniej lub bardziej znanych autorów sięga po kreowanie opowieści pełnych potworów, wiedźm, demonów i innych niesamowitości żyjących wśród nas. Tak też uczyniła Magdalena Kubasiewicz, tworząc postać Jagody Wilczek i umieszczając jej przygody we współczesnej Warszawie. Autorka, będąc jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia, urozmaiciła obraz stolicy, dodając do niego magiczne enklawy zamieszkiwane przez czarodziejów obu płci, jak również istoty wywodzące się ze słowiańskiej mitologii, takie jak np. domowiki.

Cała społeczność magiczna zostaje poruszona serią rytualnych mordów. Sprawca oficjalnie nie jest znany, choć śledczy szybko ustalają jego tożsamość. Jednak oficjalnie nadal nie wiadomo, kto to i wciąż jest poszukiwany. Obawy rosną, gdy przestępca nie zostaje pojmany mimo kolejnych zabójstw. Rozkręcają się spekulacje, kim on może być i co zamierza. Zbrodnie bowiem mają na celu uszykowanie potwornej klątwy o nieznanym jeszcze celu ani działaniu.

Oczywiście wiedźma Jagoda Wilczek jako specjalistka od klątw, jedna z najlepszych w kraju, zostaje wciągnięta w oko cyklonu, jakim jest środek opowiadanej historii. Musi nie tylko sprostać zagrożeniu, ale pokonać różne przeciwności związane z politycznymi układami i naciskani swej potężnej rodziny. A także chronić swoich bliskich. Zadanie nie będzie łatwe, tym bardziej że w całość zamieszane są potężne siły nieczyste. Dodatkowo niejedna frakcja w rozpolitykowanym świecie magów pragnie wykorzystać sytuację do własnych egoistycznych celów.

W powieści poza najmocniejszym wątkiem kryminalnym mamy również trochę powieści obyczajowej. Główna bohaterka przechodzi trudne relacje ze swoją rodziną, przyjaciółmi i miłościami, w okolicznościach bardzo niesprzyjających. Przeżywa wielkie emocje, bojąc się o bezpieczeństwo bliskich, ale także kształtując relacje z udziałem wielu trudnych charakterów. Sama zresztą nie należy do osób, z którymi łatwo się współpracuje.

„Klątwa dla demona” to zatem nie tylko rozwikływanie zagadki kryminalnej w aurze niesamowitości, rozświetlanej przez liczne zaklęcia i klątwy rzucane przez bohaterów i ich adwersarzy. To również wiele przemyśleń głównej bohaterki dotyczących miłości, przyjaźni, lojalności i innych odcieni przypisanych do stosunków międzyludzkich. I oczywiście osobistych interakcji.

Jagodą Wilczek targają emocje, wpływając często na jej zachowania i decyzje. Czasami jawi się jako dojrzała i rozsądna kobieta, innym razem jako niedojrzała nastolatka, jeszcze w kolejnej odsłonie jako nieprzygotowana do wyzwań adeptka. Całokształt jej rozważań i czynów wydaje się trochę nieprzekonujący, jakbyśmy co chwilę mieli do czynienia z inną postacią. Może celem autorki było pokazanie sprzeczności, jakie walczą w głowie wiedźmy, jednak nie wyszło to do końca dobrze. Irytują też nieco niektóre przemyślenia bohaterki odnoszące się do jej byłych lub potencjalnych kochanków. Brzmiały dla mnie dość naiwnie i dziecinnie, kojarząc się z rozterkami Izabeli Swan ze „Zmierzchu”.

Trzeba jednak przyznać, że całość fabuły i rozwój akcji trzymają w napięciu. To dobrze napisana powieść, wciągająca i ciekawa, bardzo dobra jako lektura do poduszki czy podróży. Niejedna postać wykreowana przez twórczynię została pogłębiona i może się podobać. Szczególnie zwraca uwagę eksplorowanie relacji dorosłych ze swoimi rodzicami, zwłaszcza matkami. Myślę, że wiele osób odnajdzie tu własne problemy w stosunkach z żyjącymi przodkami.

„Klątwa dla demona” to kontynuacja wcześniejszych przygód wiedźmy Jagody. Można ją jednak czytać bez znajomości wcześniejszych tekstów z serii Wilcza Jagoda. Z pewnością to udana powieść. Mimo drobnych mankamentów bez wątpienia warto ją przeczytać. Zapewni sporo emocji i rozrywki na kilka wieczorów.

 

Tytuł: Klątwa dla demona

  • Autor:  Magdalena Kubasiewicz
  • Data wydania:   11/01/2022
  • Format:  140 x 205 mm
  • Ilość stron:   384
  • Oprawa:   miękka ze skrzydełkami
  • ISBN:   9788382108569
  • Dostępne wersje:   papierowa / ebook /
  • Cena detaliczna:   49,99 zł / ebook:  42,99 zł

comments powered by Disqus