„Stranger Things” tom 6: „Kamczatka” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 23-05-2023 23:56 ()


Tym razem akcja opowieści przenosi się do Związku Radzieckiego. Doktor Orłow zostaje porwany i zmuszony do pracy w tajnym laboratorium. Ma zająć się nową bronią będącą na wyposażeniu sowieckich władz. Jest nią… Demogorgon!

Pochodzący z innego wymiaru potwór stopniowo słabnie i konieczne jest stworzenie połączenia z jego światem. Bez tego umrze. Naukowiec nie ma jednak zamiaru decydować się na samobójczą misję – niszczy sprzęt potrzebny do prac i ucieka z ośrodka badawczego. Przed służbami nie jest jednak łatwo zbiec. Agenci odnajdują doktora i zmuszają do ponownego zajęcia się badaniami. Na szczęście Orłowowi udaje się ukryć jego dzieci Annę i Leonida. Powierza im również tajemniczą skrzynkę. Dzieci próbują odnaleźć swojego tatę, ale same nie są nic w stanie zrobić. Na szczęście pojawia się pomoc. Nieoczekiwanie do akcji wkracza były agent KGB. Podczas gdy Orłow próbuje sabotować badania, a jego dzieci wraz z tajemniczym sojusznikiem, próbują go odnaleźć. Czy ta historia może zakończyć się szczęśliwie?

Kolejna odsłona serii to porcja niezłej, bezpretensjonalnej rozrywki adresowanej głównie do miłośników serialu. Michael Moreci stworzył dynamiczny scenariusz, w którym akcja biegnie dwutorowo aż do wybuchowego finału. Usytuowanie akcji w Związku Radzieckim sprawia, że po komiks mogą sięgnąć również czytelnicy, którzy nie znają wcześniejszych zdarzeń, choć zapewne po lekturze zechcą jednak nadrobić wiedzę tym zakresie. Todor Hristov stworzył efektowną oprawę graficzną. Zdecydowana, nieco kanciasta kreska nadaje planszom wyrazisty charakter, a rastry czynią rysunki nieco chropowatymi i surowymi. Na uwagę zasługują również interesujące okładki poszczególnych zeszytów oraz grafiki umieszczone w galerii na końcu albumu.

„Kamczatka” stanowi ciekawe uzupełnienie i rozwinięcie serii. Dynamiczna akcja i swobodne nawiązania do zdarzeń z głównej linii narracyjnej – serialowej i komiksowej – czynią ten komiks atrakcyjną pozycją dla wszystkich uwielbiających pieczołowite rekonstruowanie komiksowych uniwersów.

 

Tytuł: Stranger Things tom 6: Kamczatka

  • Seria: Stranger Things
  • Tłumaczenie: Olejnik Donata
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Liczba stron: 96
  • Numer wydania: I
  • Data premiery: 2023-05-17
  • Okładka: twarda
  • Wymiary: 260 x 10 x 170
  • ISBN: 9788327163998
  • Cena: 59,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Dolnośląskiemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus