„Czarodziejki W.I.T.C.H.” księga 8 - recenzja

Autor: Ewelina Sikorska Redaktor: Motyl

Dodane: 18-04-2023 22:51 ()


Jak ten czas szybko leci! Nie tak dawno zbiorowe wydanie Czarodziejek W.I.T.C.H. debiutowało na polskim rynku wydawniczym, a tu już prawie jesteśmy na półmetku! Nie da się bowiem ukryć, że bliżej początku niż końca tej niesamowitej opowieści. Jednak póki jeszcze jest, cieszmy się nią, tym bardziej że księga ósma Czarodziejek W.I.T.C.H., przepełniona akcją i walką z czasem rządzi!. Jednak do rzeczy!

Źle się dzieje w Konrakarze! Elyon uwięziona! Fobos w ciele Endaro jest o krok od zdobycia władzy absolutnej! Jedyna nadzieja w W.I.T.C.H., które po niedawnym wyznaniu Will, są dalej od siebie, niż nigdy wcześniej. A tylko ich połączone siły oraz pomoc kogoś, kto zapomniał, jak potężną istotą był dawniej, jest w stanie uratować Wszechświat. Czy W.I.T.C.H. będą w stanie się zjednoczyć przeciw dawnemu tyranowi Meridianu, który obecnie pociąga za sznurki w Twierdzy? Czy dziewczyny będą mogły liczyć na wygnaną dawną Wyrocznię, czy ta jednak wybierze nowe życie z dala od dawnych zobowiązań i problemów.

Jeśli chodzi o sam tom ósmy zbiorczego wydania Czarodziejek W.I.T.C.H. to zawiera w sobie jedną z najbardziej mrocznych, wciągających i trzymających w napięciu historii, jakie nam zaserwowała ta seria komiksowa. Ogólnie ,,IV Misja – Nowa Wyrocznia” należy do jednego z najlepszych rozdziałów opowieści o W.I.T.C.H. oraz jest jednym z moich ulubionych. Podczas czytania każdej strony czuć stawkę. o jaką grają nasze bohaterki oraz ich sojusznicy. Ponadto dostajemy fantastyczny czarny charakter, który w tej części zostaje mocniej pogłębiony oraz otrzymuje mocny tragiczny rys: w końcu nie da się ukryć, że Fobos to po części ofiara systemu dziedziczenia władzy królewskiej Meridianu (matriarchat). Co jednak nie zmienia tego, że to nadal sprytny, przebiegły psychopata żądny władzy za wszelką cenę, którego spotyka tragiczny koniec (rozwiązanie jego wątku to spore zaskoczenie i odwaga ze strony twórców W.I.T.C.H., bo dawniej raczej unikano takiego rozwiązania w twórczości dla dzieci i młodzieży).

Co ważne, cała ta historia nie tylko ma ogromny wpływ na nasze dziewczęta (szczególnie na Will, która wiele poświęca dla wyższego celu), ale nade wszystko na Himerisha aka dawną Wyrocznię. Jego droga ze szczytu na samo dno i ponowny powrót uzmysławia mu wiele rzeczy, których do tej pory nie był w stanie dostrzec. Tę drogę Wyroczni ładnie podkreślają słowa, które padają w jednym z odcinków Avatar: Legenda Korry – Gdy spadamy na samo dno, otwieramy się na największe zmiany.

Jeżeli zaś o zmianach mowa wiele dzieje się w życiu uczuciowym naszych bohaterek: Will ma Matta, Cornelia otwiera się na nową miłość, zaś Irma nieoczekiwanie za chwilę znajdzie nieoczekiwanie drugą połówkę, w najmniej spodziewanym miejscu. Ciekawie jest też u Taranee. Hormony buzują i jedno jest pewne: Love is in the Air.

Niniejszą odsłonę wydania zbiorczego można podzielić na dwie części: mocno dynamiczną związaną z tym, co działo się w środku Kondrakaru (,,Magia światła”, ,,Zawsze razem”, ,,Podwójne oszustwo”, ,,Potęga odwagi”), i tą typowo obyczajową, o wiele spokojniejszą, osadzoną już po tych wydarzeniach, bezpośrednio w Heatherfield (całkiem ciekawe ,Ziarnka czasu” i ,,Nowe horyzonty”). Co do tej pierwszej nie mam żadnych wątpliwości, że od czasu pierwszego tomu twórcy nie stworzyli lepszej fabuły pełnej twistów, zwrotów akcji i napięcia towarzyszącego naszym bohaterkom, które udzielało się również mi podczas czytania. Dlatego uważam, że scenarzyści spisali się znakomicie. Co do tej drugiej, typowo obyczajowej nie tak dramatyczna, ale pokazujące dziewczyny z zupełnie nieznanej strony jak np. Taranee. Zobaczymy, jak potoczy się ten taneczny motyw w kolejnych tomach.

Od strony technicznej nadal mamy twardą oprawę z turkusowym grzbietem. W ramach tradycyjnego wstępu tym razem otrzymujemy wywiad z Joanną Szabunio – wieloletnią tłumaczką komiksu i organizatorką Zlotów Fanów (polecam się z nim zapoznać, bo jest całkiem ciekawy).

Podsumowując, Czarodziejki W.I.T.C.H.” księga 8 zawierają w sobie najlepszy arc od czasów Pierwszej misji, powracając do dawnych motywów, tworzą nową jakość. Mam nadzieję, że przy okazji kolejnego tomu fabuła nadal będzie plasować się tak wysoko. Bo to jedna z moich ulubionych serii.

 

Tytuł: Czarodziejki W.I.T.C.H. księga 8

 • Scenariusz: Bruno Enna, Giulia Conti, Paola Mulazzi, Francesco Artibani
 • Rysunki: Giada Perissinotto, Alessia Martusciello, Gianluca Panniello, Paolo Campinoti, Elisabetta Melaranci,
  Federico Bertolucci, Claudio Sciarrone i Alberto Zanon
 • Przekład: Joanna Szabunio
 • Wydawca: Egmont
 • Data publikacji: 22.02.2023 r. 
 • Oprawa: twarda
 • Objętość: 384 strony
 • Format: 170x260
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • ISBN:  978-83-281-5513-8
 • Cena: 99,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus