„Sprawy kryminalne Filipiny Lomar” tom 3: „Zatruta woda” - recenzja

Autor: Ewelina Sikorska Redaktor: Motyl

Dodane: 15-04-2023 23:21 ()


Majówka tuż, tuż. Idealny czas na grillowanie, relaks oraz nadrabianie serialowych czy filmowych nowości. Jednak, jeśli chcielibyście odsapnąć od tego wszystkiego, to jak najbardziej proponuję nadrobić nową część przygód panny Lomar, głównej bohaterki serii Egmontu - Sprawy kryminalne Filipiny Lomar. Warto, bo co tu dużo mówić, w tym cieniutkim zeszycie dzieje się naprawdę wiele. Jednak nie przedłużając, przechodzę do rzeczy.

Tym razem główna bohaterka na prośbę swojego rówieśnika Maxime’a spróbuje oczyścić dobre imię jego kuzyna Jasona, który został wrobiony w kradzież przez ludzi zajmujących się nielegalną utylizacją zanieczyszczeń do rzeki. Jednak jak to zwykle bywa, przy dochodzeniach Filipiny, po drodze wszystko znacząco się komplikuje. Jakby tego było mało, Jason może nie być tak niewinny, jak się Filipinie na początku zdawało, a na dodatek, naszą bohaterkę dosięga po raz pierwszy strzała Amora, co jeszcze bardziej utrudnia i tak dość trudne i niebezpieczne śledztwo. To wróży tylko jedno: kłopoty. Czy Filipina wyjdzie z nich obronną ręką? I czy odkryje, kto tak naprawdę niszczy ekosystem w rzece. Tego wam nie zdradzę.

Co zaś mogę powiedzieć? Tym razem dostajemy fabularną opowieść z mocnym i aktualnym (szczególnie jeśli w pamięci ma się ostatnie wydarzenia na Odrze) akcentem ekologicznym ( tak na dobrą sprawę świetnie ukazującym wszystkie negatywne aspekty zatruwania rzek) i miłosnym. Tak w skrócie przedstawia się treść najnowszej komiksowej części składającej się na serię Sprawy kryminalne Filipiny Lomar.

Nowa tom przygód nastoletniej detektyw poprowadzeniem fabuły (wciągającej od pierwszej do ostatniej panelu komiksu) i postaci nie odbiega jakością od pozostałych. Nietuzinkowi bohaterowie, wartka akcja i jedyna w swoim rodzaju Filipina – to wszystko stanowi znak rozpoznawczy tej serii, która wybija się na tle pozostałych komiksów frankofońskich dla dzieci i młodzieży.

Jednak najważniejsze co daje ta część, to odkrycie tej części panny Lomar, której dotąd niedane nam było widzieć. Ciekawie się patrzy na główną bohaterkę od zupełnie nowej strony: zakochanej nastolatki. I jak ten stan wpływa na prowadzone przez nią śledztwo oraz dokonywane przez nią wybory. To daje nam zupełnie inny wgląd w jej charakter i uzmysławia, jaką osobą jest teraz i być może będzie w przyszłości. Dobrze, że twórcy dali nam możliwość zobaczenia, jak pierwsze miłości wpływają na nas i nasz światopogląd oraz kręgosłup moralny. To kolejna nieoczekiwana lekcja od Zaya.

Zatruta woda została wydana w miękkiej oprawie ze skrzydełkami. Pieczę nad warstwą wizualną nadal sprawuje Greg Blondin. Bardzo lubię jego lekko tintinową kreskę oraz kreatywność w przełożeniu na język komiksu np. języka migowego.

Słowem podsumowania - trzecia odsłona Spraw kryminalnych Filipiny Lomar to kontynuacja, którą warto mieć na uwadze, jak i poprzednie części cyklu.

 

Tytuł: Sprawy kryminalne Filipiny Lomar tom 3: Zatruta woda

  • Scenariusz: Dominique Zay
  • Rysunki: Greg Blondin
  • Przekład: Nika Sztorc
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 22.03.2023 r.
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Objętość: 48 stron
  • Format: 215x290
  • ISBN: 978-83-281-5743-9
  • Cena: 34,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus