„Idefiks i Nieugięci” tom 2: „Rzymianie obejdą się smakiem!” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 20-03-2023 22:44 ()


W oczekiwaniu na nowy tom przygód niezłomnych Galów otrzymaliśmy kolejne spotkanie z równie niezłomnymi zwierzęcymi pupilkami mieszkańców Lutecji i okolicznych lasów. Dzielna ferajna przyjaciół mierzy się z kolejnymi zagrożeniami ze strony psich oprawców na usługach kotki rzymskiego oprawcy, niejakiego Labienusa. W drugim albumie Idefiksa i Nieugiętych tak jak poprzednio zebrano trzy opowieści.

W niezwykłych okolicznościach Rygoriks staje się mamą dla świeżo upieczonego pisklaka. Nie jest to jednak koniec emocji, związanych z pewnym pożądanym jajem. Oto bowiem miało ono trafić do generała Labienusa, pragnącego mieć nową maskotkę w postaci orła królewskiego. Rzymianie rozpoczynają więc przeszukiwanie ulic Lutecji w poszukiwaniu zagubionego ładunku, a Monaliza, czując, że jej pozycja jest zagrożona, wysyła swoich popleczników w całkowicie odmiennym celu. W drugiej opowieści Fryga zostaje wmieszana w zuchwałą kradzież, działając na granicy zdrowego rozsądku, będąc zaślepiona miłością do swojego odnalezionego pana. W ostatniej historii zwierzaki stojące zazwyczaj po przeciwnych stronach barykady muszą połączyć siły, aby stawić czoła nadnaturalnemu zagrożeniu, którym jest… ożywiony przypadkiem posąg Labienusa. Złota statua rusza przez Lutecję i nic nie jest w stanie jej powstrzymać.

Autorzy – a należy pamiętać, że scenariusze do poszczególnych epizodów tworzą różni scenarzyści – stanęli na wysokości zadania. Historyjki przewidziane dla młodszego czytelnika skrzą się humorem, nieustającą akcją, a przy tym podkreślają bohaterskie i szlachetne cechy oddanych przyjaciół. Nie brakuje tu elementów grozy, komedii familijnej czy komedii pomyłek. Każda z opowieści może się pochwalić zajmującym pomysłem, a sposoby na wykorzystanie zwierzęcych bohaterów wciąż tchną świeżością. Humor i gagi są niewymuszone i wynikają ze scenek sytuacyjnych, dynamicznej akcji czy udanej gry słownej. Od strony graficznej spin-off nie odbiega od dobrze znanych nam przygód niezłomnych Galów, a ilustratorzy starają się zachować wszelkie detale antycznego świata.

Idefiks i Nieugięci to pozycja skierowana do młodszych czytelników, ale z powodzeniem mogą po nią sięgnąć również i starsi. Miłośnicy Asterika i Obeliksa nie powinni być rozczarowani, a w przygodach zwierzęcych bohaterów odnajdą wiele wspólnych elementów z kultową serią Alberta Uderzo i René Goscinny'ego.   

 

Tytuł: Idefiks i Nieugięci tom 2: Rzymianie obejdą się smakiem!

  • Scenariusz: Hervé Benedetti, Michel Coulon, Simon Lecocq, Nicolas Robin
  • Rysunki: Jean Bastide, Philippe Fenech
  • Przekład: Marek Puszczewicz
  • Wydawca: Egmont
  • Data publikacji: 22.03.23 r.
  • Oprawa: miękka
  • Objętość: 72 stron
  • Format: 216x216
  • ISBN: 978-83-281-7001-8
  • Cena: 27,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus