Kartka z kalendarza: Tom Orzechowski kończy 70 lat

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 01-03-2023 20:43 ()


Tom Orzechowski urodził się 1 marca 1953 r. w Michigan. Jak łatwo policzyć, kończy dziś 70 lat. Od ponad 50 lat działa w branży komiksowej. Zajmuje się głównie liternictwem. Napisał także kilka scenariuszy. Między innymi razem z Andrew Grossbergiem do dwóch numerów serii „Spawn”, której jest stałym liternikiem, a także redaktorem sporej części numerów. W historii pojawił się Harry Houdini. Jest to postać będąca fantastyczną interpretacją słynnego iluzjonisty o tym samym nazwisku, który żył w latach 1874-1926. Później wspomniani autorzy losy tej postaci przedstawili w miniserii „Daring Escape” z 1998 r. Orzechowski napisał także scenariusz do jednej z dodatkowych historii w serii „Classic X-Men”.

Tom Orzechowski za pracę przy „Spawnie” trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłużej pracujący liternik przy jednej serii. Było to w roku 2021, a Orzechowski nieustannie od 1992 roku wpisał litery do ponad 300 numerów. Poza tą serią zajmował się także liternictwem w „The Uncanny X-Men”. Pracował również przy komiksach z Fantastyczną Czwórką czy Hulku.

Opracował także logotypy komiksów, np. do serii „Spawn”, „Wolverine”, ale także amerykańskiej wersji „Appleseed”. Wzory te znane są także na naszym rynku.

Autor zdobył szereg nagród, m.in. Inkpot w 1985 r. czy Nagrodę Harveya w 1994 r.

Tom Orzechowski, czego można się domyślić, ma polskie korzenie. Jego dziadkowie przybyli z Polski do Ameryki na początku XX wieku.

Z okazji urodzin życzymy wszystkiego dobrego, dużo zdrowia!


comments powered by Disqus