Kartka z kalendarza: Doug Moench kończy 75 lat

Autor: Jan Lorek Redaktor: Motyl

Dodane: 23-02-2023 17:33 ()


Doug Moench urodził się 23 lutego 1948 r. Zajmował się pisaniem scenariuszy do komiksów DC, Marvela, Dark Horse i innych oficyn. Jest współtwórcą postaci Moon Knighta, ale też Czarnej Maski, jednego z wrogów Batmana.

W Polsce wydano szereg komiksów z jego scenariuszami jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Były to zeszyty z serii „Batman” (wyd. TM-Semic). Dwuczęściowa historia z Czarną Maską (6-7/94), a później komiksy ukazujące się w ramach „Upadku Rycerza”, wznawianego obecnie przez Egmont. Po zakończeniu sagi ukazało się jeszcze kilka komiksów z jego scenariuszami rysowanych przez Kelley'ego Jonesa i Johna Beatty'ego. Był to 1998 r. W późniejszych latach pojawiły się jeszcze np. komiksy z Deathlokiem czy Conanem. Na rynku można było też znaleźć nawiązującą do filmu Joela Schumachera napisaną przez Moencha książkę „Batgirl: Wyzwanie ciemności” (wyd. Da Capo).

Ciekawostką jest, że Doug Moench pojawił się w komiksie „Batman” 8/95 (oryg. Batman #492): Zaproszenie na herbatkę. Na ekranie komputera wśród twarzy wrogów Batmana znajdujemy też podpisany wizerunek scenarzysty.

W 2023 roku Doug Moench kończy 75 lat. Z tej okazji życzymy wszystkiego dobrego, dużo zdrowia!


comments powered by Disqus