„Toska z lasu” tom 3: „Siena, Florencja, Castelguelfo i Montelupo” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 17-02-2023 06:34 ()


Trzeci tom serii „Toska z lasu” przynosi spektakularny finał opowieści o perypetiach Lucilli, Toski i Rinaldo. Teresa Radice oraz Stefano Turconi oferują satysfakcjonujące zakończenie swojej trylogii rozgrywającej się w czasach średniowiecznych.

Poprzedni tom zakończył się dramatycznym zwrotem akcji. Lucilla, czyli córka księcia Granita Fieramoski, została porwana. Teraz już wiemy, kto stał za tym czynem. To Gautier z Brenne obmyślił plan, który miał pozwolić mu utrzymać władzę nad Florencją. Ojciec Lucilli dowodzi bowiem sieneńskimi wojskami oblegającymi miasto i nie wyda rozkazu do ataku, wiedząc, że może to narazić jego córkę na śmierć. Wszystko wskazuje na to, że nikczemny plan Gautiera z Brienne się powiódł. Wojska dowodzone przez Fieramoscę stacjonują bowiem pod murami Florencji, ale rozkaz do ataku nie pada. Nie tylko Granit Fieramosca zamartwia się losami porwanej córki. Także dwójka przyjaciół Lucilli zastanawia się, co się z nią stało. Toska i Rinaldo nie ograniczają się jednak do rozmyślań i aktywnie poszukują Lucilli we Florencji. Czy uda się ją odnaleźć? Czy może Gautier z Brienne zrealizuje swój złowieszczy plan?

Finałowy tom rozgrywającej się w średniowiecznych realiach opowieści Teresy Radice i Stefano Turconiego przynosi rozwiązanie wszystkich wątków. Autorzy umiejętnie budują napięcie, zapowiadają kolejne zdarzenia, by wreszcie zaprezentować efektowny finał. Nie zaniedbują również wątków związanych z tajemniczym pochodzeniem Toski i Rinaldo. Stefano Turconi pokazał to wszystko w lekkich, dynamicznych i niezwykle barwnych rysunkach. Doskonałym ich uzupełnieniem jest pastelowa kolorystyka nadająca tej historii radosny charakter, choć nie brakuje tu oczywiście zdarzeń smutnych.

Komiks Teresy Radice i Stefano Turconiego to doskonała propozycja dla młodszych czytelników. Dynamiczna i intrygująca akcja została połączona z dyskretnym ukazaniem tła społeczno-historycznego. Przygody Lucilli, Toski i Rinalda zyskują w konsekwencji na wiarygodności. Te elementy zostały wplecione do opowieści w bardzo subtelny, niemal niezauważalny sposób, dzięki czemu „Toska z lasu” może się podobać. Czy jednak, jak na prawdziwą baśń przystało, na końcu padną słowa: „I wszyscy żyli długo i szczęśliwie”?

 

Tytuł: Toska z lasu tom 3: Siena, Florencja, Castelguelfo i Montelupo

  • Scenariusz: Teresa Radice
  • Rysunki: Stefano Turconi
  • Data polskiego wydania: 25.01.2023 r.  
  • Wydawnictwo: Egmont
  • Tłumaczenie: Agata Cieślak
  • Druk: kolorowy
  • Oprawa: miękka
  • Format: 215x290 mm
  • Stron: 48
  • Cena: 34,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus