Patricia Briggs „Alfa i Omega” tom 2: „Polowanie” - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 12-02-2023 22:53 ()


Po wprowadzeniu i oswojeniu z postaciami, jakie dostaliśmy w „Wilczym tropie”, nadchodzi czas „Polowania”, czyli seria „Alfa i Omega” od Patricii Briggs nabiera rozpędu.

Charles i Anna stają w tym tomie przed nowym wyzwaniem – przedstawicielami nieamerykańskich wilkołaków, które w niektórych przypadkach są dość specyficzne. Poza tym autorka przypomina, że świat, który wykreowała, nie ogranicza się tylko do przerośniętych wilczurów. Wracają wampiry oraz pradawni. Autorka wplata w fabułę kilka angielskich legend i bardzo zgrabnie spina wszystko w całość.

Jest to kolejna powieść Patricii Briggs, w której zaobserwować można dość prosty schemat: bohaterowie wchodzą w intrygę, sprawy się komplikują, a następnie dzięki wspięciu się na wyżyny możliwości wszystko zostaje rozwiązane. Oczywiście nie jest to odkrywcze wyłącznie w stosunku to tej autorki, bo taka recepta sprawdza się w wielu przypadkach. No i też obudowa takiego szablonu musi być interesująca, co w tym przypadku jest zdecydowanie warunkiem wypełnionym.

Co jest też ważne, Briggs ma niesamowity talent do stopniowego rozwijania swoich bohaterów. Charles jest potężnym wilkołakiem, ale nawet on ciągle oswaja się z nową sytuacją, jaką jest jego związek z Anną. Momentami przybiera to naprawdę ciekawy obraz i napędza akcję. Anna natomiast dopiero powoli wychodzi ze swoich problemów i uczy się korzystać z atutów, jakie dała jej natura Omegi. Jestem pewien, że oboje jeszcze nie raz zaskoczą. Poza tym autorka lubi też stawiać coraz trudniejsze wyzwania stworzonym przez siebie postaciom, także będzie się działo.

Podoba mi się również to, w jaki sposób autorka porusza się po swoim uniwersum. Postać albo wydarzenie, które poznaliśmy tylko po wzmiance przy okazji serii o Mercy Thompson, tutaj są przedstawione szczegółowo z zadowalającym tłem. To bardzo wzbogaca ten niezwykły świat, w jakim rozgrywa się cała historia wymyślona przez Patricię Briggs.

Przejdę teraz do spraw technicznych. Tu generalnie nie ma nic odkrywczego. Fabryka Słów wydaje swoje książki na najwyższym poziomie. Książkę można więc czytać kompletnie bez obaw, że rozpadnie się ona w ręku. Inna rzecz, że ten tom jest akurat dość cienki. Liczy sobie niewiele ponad trzysta stron. I tu pojawia się zgrzyt – cena. Oczywiście nie zamierzam być hipokrytą, więc od razu przyznaję, że ten tom dostałem za darmo w celach recenzenckich. Gdyby nie to, czekałbym na jakąś solidną promocję jak przy okazji „Wilczego tropu”. Niestety cena powyżej pięćdziesięciu złotych to koszmar czytelnika. Ja wiem, płace rosną, inflacja świruje, ceny prądu i papieru lecą w górę. Rozumiem te mechanizmy, a i tak widok takiej liczby na okładce mnie przeraża. Ktoś, kto ich nie rozumie, spojrzy na cenę i odłoży książkę na półkę, bo uzna, że w tej kwocie zrobi jednak zakupy na trzy obiady. Obym się mylił, ale rynek drukowanej książki nie zmierza w dobrą stronę jeśli zakup książki będzie się dla przeciętnego klienta wiązał z takim dylematem.

Przywołałem jednak temat okładki, więc weźmy na warsztat ilustrację Daniela Dos Santosa. Koresponduje ona z treścią, uwypuklając właściwie wątek romansu. Chociaż dla kogoś, kto zupełnie nie zna autorki, serii i specyfiki tej literatury to będzie tylko kobieta, która przytula się do wilka. Tak czy owak, podoba mi się zarówno sceneria w tle, jak i postacie. Kompozycja okładki też jest dość naturalna. Napisy nie przykrywają grafiki, a grafika nie pozbawia możliwości przeczytania napisów. Wszystko gra.

„Polowanie” to ciekawa książka. Podobał mi się rozwój intrygi i jej zaskakujący tor. Być może wyszedłem z wprawy, ale finał był dla mnie nieprzewidywalny. Czytałem ten tom z przyjemnością. Była to literatura lekka, mimo wielu opisów krwawej jatki. Jest to książka, która trafi do wielu czytelników, którzy lubią długie serie i ciągnące się oczekiwanie na kolejny tom oraz dla każdego, kto bez większych rozważań chce coś poczytać zimowym wieczorem. Będzie też grono tych, którzy zupełnie się od tej książki odbiją. To przede wszystkim ci, którzy nie lubią romansów, a także dłużących się serii bazujących na przewidywalnym schemacie.  

 

Tytuł: „Polowanie”

  • Autor: Patricia Briggs
  • Wydawnictwo: Fabryka Słów
  • data wydania: 20.01.2022 r.
  • Tłumacz: Dominika Schimscheiner
  • Gatunek: fantasy
  • Okładka: miękka
  • Ilość stron: 310
  • Format: 125 x 195 mm
  • Oprawa: miękka
  • Cena: 52,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus