Kolejne tomy bestsellerowej „Serii Niefortunnych Zdarzeń” już w sprzedaży!

Autor: HarperCollins Polska Redaktor: Motyl

Dodane: 23-01-2023 19:49 ()


Jesienią ubiegłego roku na półkach polskich księgarni pojawiły się długo oczekiwane wznowienia dwóch pierwszych tomów popularnego na całym świecie cyklu Seria Niefortunnych Zdarzeń. Były to „Przykry początek” i „Gabinet gadów”. Przyjęte z entuzjazmem przez polskich fanów i fanki kultowej serii oraz nowych młodych czytelników i czytelniczki. Teraz, dzięki staraniom specjalizującego się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej HarperKids, imprintu wydawnictwa HarperCollins Polska, dołączają do nich kolejne części z przygodami rodzeństwa Baudelaire: tom 3 zatytułowany „Ogromne okno” i tom 4 – „Tartak tortur”.

Seria Niefortunnych Zdarzeń to prawdziwy literacki fenomen. Obejmująca (jak na opowieść o najbardziej pechowym rodzeństwie świata przystało) trzynaście książek, podzielonych na trzynaście rozdziałów każda, historia podbiła serca czytelników. Została przetłumaczona na 41 języków i sprzedała się w liczbie ponad 65 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Nic dziwnego, że platforma streamingowa Netflix wyprodukowała na podstawie kultowych książek w 2017 roku chętnie oglądany serial. Zdobył on wiele nagród i odnowił zainteresowanie bestsellerowym cyklem. Starsi czytelniczy zamarzyli o powrocie do lektury z młodości. A ci kilku(nasto)letni, którzy pokochali mroczny humor tajemniczego autora, kryjącego się pod pseudonimem Lemony Snicket, chcą poznać jej książkową wersję! 

Wychodząc im naprzeciw HarperKids zadbało o ponowną dostępność książek na polskim rynku. Następne tomy są w przygotowaniu. Jeszcze w tym roku planowane są premiery kolejnych czterech.

Narrator (i autor pod pseudonimem obsadzony w jednej z ról) ostrzega nas, że nie ma co liczyć na szczęśliwe zakończenie.

Jeśli szukacie czegoś bardzo zakręconego, z nieprawdopodobną fabułą, która nie powinna się zdarzyć, to jest właśnie historia dla Was. Już sama narracja wciąga w przygodę i nie pozwala oderwać wzroku od kart książki. – pisze pedagożka, popularyzatorka literatury dziecięcej, Anna Jankowska, aktywneczytanie.pl

 

MŁODZI LUDZIE MAJĄ DOŚĆ CUKRU, LUKRU I ROMANSÓW? – NA CZYM POLEGA FENOMEN SERII NIEFORTUNNYCH ZDARZEŃ?

Przygód 14-letniej  Wioletki, 12-letniego  Klausa  i  ich  siostrzyczki,  dzidziusia  zwanego Słoneczkiem nie da się porównać do żadnej innej opowieści skierowanej do dzieci i młodzieży. Próżno tu szukać happy endu. Za każdym razem, kiedy wydaje się, że los sierot się odwrócił i w końcu mają szansę na chwilę szczęścia i spokoju, wpadają w kolejne tarapaty. Po piętach nieustannie depcze im prawdziwy czarny charakter, ich kuzyn, hrabia Olaf, który czyha na pokaźny majątek odziediczony przez bohaterów po rodzicach i który za nic ma szczęście dzieci. Sam autor (będący jednocześnie wszechwiedzącym narratorem całej historii) odżegnuje się zresztą od klasycznych opwieści, naktórych wychowały się pokolenia dzieci. Czerwonego Kapturka nazywa na przykład „wyjątkowo niesympatyczną dziewczynką, która uparcie pętała się po terytoriach dzikich zwierząt". Ironizuje, krytykuje znane dzieła literackie, zmuszając odbiorców i odbiorczynie do tropienia aluzji. Dzięki temu lektura Serii Niefortunnych Zdarzeń to rozrywka inteligentna i pełna humoru, która pozwala nabrać dystansu do wszystkich pechowych wydarzeń, których uczestnikami jest rodzeństwo Baudelaire. Niewątpliwie pomaga w tym również fakt, że dzieci są kreatywne, mają świetne pomysły, które pozwalają im wyjść cało z opresji.

Każdy kolejny rozdział zaskakuje i jest dowodem na to, że nawet z najbardziej ogranych motywów można stworzyć zupełnie nową, świeżą, niebanalną i wciągającą opowieść. Wystarczy tylko mieć poczucie humoru, dystans do siebie i świata, niepokorną wyobraźnię i świetne pióro. Tak wyobrażam sobie autora „Serii Niefortunnych Zdarzeń”, choć niewykluczone, że jest nudnym ponurakiem, a te kilkanaście tomów błyskotliwie napisanej historii o Wioletce, Klausie i Słoneczku Baudelaire udało mu się przypadkiem. Jeśli chodzi o tę opowieść, wszystko jest możliwe. – pisze Elżbieta Manthey, juniorowo.pl, mama dwójki nastolatków, prezeska Fundacji Rozwoju przez Całe Życie.

Klimatu dopełniają charakterystyczne, ponure, czarno-białe ilustracje Bretta Helquista.

  

Więcej informacji o książkach z Serii Niefortunnych Zdarzeń na:

http://www.harpercollins.pl/

https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids

https://www.instagram.com/harperkids_polska/

 

O KSIĄŻKACH:

Książki Lemony Snicketa mają w sobie to coś, co chwyta za serce i sprawia, że Seria Niefortunnych Zdarzeń zyskała miliony wielbicieli na całym świecie.

https://harpercollins.pl/pl/products/przykry-poczatek-seria-niefortunnych-zdarzen-tom-1-2341.html

https://harpercollins.pl/pl/products/gabinet-gadow-seria-niefortunnych-zdarzen-tom-2-2342.html

https://harpercollins.pl/pl/products/ogromne-okno-seria-niefortunnych-zdarzen-tom-3-2516.html

https://harpercollins.pl/pl/products/tartak-tortur-seria-niefortunnych-zdarzen-tom-4-2517.html

 

Ogromne okno. Seria Niefortunnych Zdarzeń. Tom 3

  • Autor: Lemony Snicket
  • Ilustrator: Brett Helquist
  • Tłumaczenie: Jolanta Kozak
  • Oprawa: twarda
  • Objętość: 224 strony
  • Format: 140x208
  • Cena: 39,99
  • ISBN: 978-83-276-7382-4
  • Grupa docelowa: 8-12 lat
  • Premiera: 25.01.2023 r.

 

Jeśli nie czytaliście jeszcze żadnej książki o sierotach Baudelaire, poznajcie przykrą prawdę – Wioletka, Klaus i Słoneczko to dzieci grzeczne i inteligentne, a jednak pech i nieszczęście ciągle depczą im po piętach.

Wydaje się, że po dramatycznych wydarzeniach w Gabinecie Gadów życie rodzeństwa w końcu zmieni się na lepsze. Dzieci trafiają do domu nieco ekscentrycznej, ale przemiłej i troskliwej 

Ciotki Józefiny. Szybko jednak okazuje się, że demoniczny Hrabia Olaf gotów jest popełnić każdą podłość, aby osiągnąć swój cel. Sieroty będą musiały zmierzyć się z przeraźliwym huraganem oraz głodnymi pijawkami, a także stawić czoła niezwykle brutalnemu łotrowi.

 

Tartak tortur. Seria Niefortunnych Zdarzeń. Tom 4

Autor: Lemony Snicket

Ilustrator: Brett Helquist

Tłumaczenie: Jolanta Kozak

Oprawa: twarda

Objętość: 208 stron

Format: 140x208

Cena: 39,99

ISBN: 978-83-276-7383-1

Grupa docelowa: 8-12 lat

Premiera: 25.01.2023 r.

Wiedzcie jedno – ten tom przygód nieszczęsnego rodzeństwa Baudelaire jest, jak na razie, najsmutniejszy. Wioletka, Klaus i Słoneczko nie mają czasu na psoty, nie wyjeżdżają na wakacje, a jedynym trofeum, jakie mogliby zdobyć, byłby Puchar Pechowca.

Tym razem dzieci zostają wysłane do miasteczka Paltryville do pracy w Tartaku Szczęsna Woń. Tutaj za każdą kłodą drzewa czają się groza i nieszczęście. Rodzeństwo będzie musiało zmierzyć się z mechanicznymi szczypcami, człowiekiem z obłokiem dymu zamiast głowy i hipnotyzerką. W ich życiu pojawi się też Hrabia Olaf, który jest gotów popełnić każdą niegodziwość, aby dopiąć swego.


comments powered by Disqus