„Siostry Niezapominajki” tom 3: „Skarb Lucilli” - recenzja

Autor: Ewelina Sikorska Redaktor: Motyl

Dodane: 09-01-2023 08:57 ()


Klub Trzech Sióstr powraca! I robi to w wielkim stylu. Po historiach skupionych na Sarze i Kasjopei, duet Di Gregorio i Barbucci tym razem swoją uwagę poświęcił najmłodszej z Niezapominajek – Lucilli, dla rodziny i nielicznych przyjaciół bliżej znanej jako Lulu. To właśnie ona jest główną bohaterką najnowszego tomu niezwykłej, ciepłej komiksowej serii, której dwa poprzednie tomy: Sen Sary i Miłości Kasjopei zostały u nas wydane dzięki staraniom wydawnictwa Egmont.

W Skarbie Lucilli twórcy zabierają nas tym razem na wybrzeże północnej Francji, gdzie nasze tytułowe Niezapominajki przebywają na koloniach. To jednak nie przeszkadza im w rozwiązywaniu kolejnej zagadki z przeszłości oraz odkrywaniu rodzinnych tajemnic. Jeśli zastanawia Was, co łączy stary opuszczony hotel i dawną latarnię morską z nieżyjącą już od ponad stu lat daleką krewną dziewcząt oraz wieloryba, którego na plaży znajduje Lulu, plus chcecie dowiedzieć się, czym jest tytułowy skarb, to tego dowiecie się właśnie w najnowszym rozdziale przygód Sióstr Niezapominajek.

Lulu w poprzednich tomach nie była jakoś bardzo aktywną bohaterką (głównie milczała lub pakowała się w kłopoty) to przy okazji tej części poznajemy ją trochę bliżej. A okazuje się ona równie ciekawą osóbką co jej starsze siostry. Pozornie wycofana, wrażliwa i krucha Lulu jest nie tylko wielką fanką disnejowskiej Małej syrenki, ale też introwertyczką obdarzoną sporą dawką empatii, inteligencji i spostrzegawczości, której ogromna miłość do flory i fauny wszelakiej czyni ją niezrozumianą przez otaczający ją świat, w tym najbliższych. Tym samym powoduje, że jeszcze bardziej się zamyka w sobie. Jednak, co ciekawe, kiedy to, co ma dla niej znaczenie, jest zagrożone, potrafi być stanowcza i zaciekle bronić swoich racji oraz doskonale punktować innych. Tym samym okazuje się mocno nietuzinkową osóbką, którą czytelnicy pokochają równie mocno co jej siostry.

W Skarbie Lucilli tajemnica z przeszłości, którą próbują rozwiązać siostry, będzie mieć kolosalne znaczenie dla wydarzeń rozgrywających się w teraźniejszości. Na tle głównej osi fabularnej mamy rozgrywającą się na dalszym planie poważniejszą opowieść o samotności i byciu niezrozumianym, która staje się lekcją nie tylko dla najmłodszej Niezapominajki, ale też dla nas wszystkich. Historia Ludivine do bólu pokazuje, że niezrozumienie i bycie wyjątkowym, a przez to uznanym za innego lub dziwaka, to ogromny ciężar, ale jeszcze gorszym jest zamykanie się w sobie i stronienie od ludzi, co nigdy nie kończy się dobrze dla nikogo. Jednocześnie twórcy wskazują, że można uczyć się na błędach, wystarczy otworzyć się na innych i ich inność, uwierzyć i zaufać drugiemu człowiekowi, nawet jeśli różni się od nas pod każdym względem. Warto też wspomnieć, że udanie ukazano piękno i niszczycielską moc natury, wobec której człowiek jest bezsilny. Przy tym wszystkim, twórcy nie zapominają o sisters power, które jest motywem przewodnim trylogii Sióstr Niezapominajek. Mimo różnic charakterów, Sara, Kasjopeja i Lulu stanowią kochające się wzajemnie trio, które nie zawsze rozumie się bez słów, ale gdy trzeba, będzie stało za sobą murem. Di Gregorio ma dar ukazywania relacji między rodzeństwem w naprawdę życiowy i naturalny sposób, przez co nie odczuwamy, że to komiksowe dymki, ale więzi z krwi i kości. Wzięte prosto z życia (kto ma siostrę lub rodzeństwo wie, co mam na myśli).

Co do strony wizualnej najnowszej części Sióstr Niezapominajek, to Barbucci nie obniża lotów i serwuje nam kolejny popis swoich umiejętności. Przy czym zostaje zachowana kolorystyka znana czytelnikom z poprzednich tomów tej serii. Szczególnie na uwagę zasługują panele przedstawiające pierwsze spotkanie Lulu z wyrzuconym na brzeg wielorybem. Naprawdę robią wrażenie!

Skarb Lucilli to piękna, wyjątkowa historia, która jakością nie odbiega od wcześniejszych tomów. Trylogia Sióstr Niezapominajek to niezwykła pozycja komiksowa na naszym rynku wydawniczym. Urocza, ciepła, chwilami zabawna, momentami wzruszająca i trzymająca niezmiennie solidny poziom. Taka, którą warto znać, a przede wszystkim można polecić każdemu niezależnie od wieku. Mam nadzieję, że tandem Di Gregorio i Barbucci nie poprzestanie tylko na trzech tomach i już niedługo zaserwuje nam kolejną odsłonę historii niezwykłych sióstr!

 

Tytuł: Siostry Niezapominajki tom 3: Skarb Lucilli

 • Scenariusz: Giovanni Di Gregorio
 • Rysunki: Alessandro Barbucci
 • Przekład: Maria Mosiewicz
 • Wydawca: Egmont
 • Data wydania: 09.11.22 r.
 • Oprawa: twarda
 • Druk: kolor
 • Papier: kreda
 • Objętość: 72 strony
 • Format: 216x285
 • ISBN:  978-83-281-5303-5
 • Cena: 49,99 zł

 Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

 


comments powered by Disqus