Pięć dobrych powodów, dla których warto kolekcjonować winyle

Autor: Krzysztof Malinowski Redaktor: Motyl

Dodane: 06-01-2023 13:32 ()


Czy kiedykolwiek przechodziłeś obok sklepu muzycznego i zastanawiałeś się, kto w dobie usług streamingowych słucha jeszcze płyt winylowych? Okazuje się, że po analogowe nośniki dźwięków sięga naprawdę spore grono pasjonatów. W dodatku liczba kolekcjonerów rośnie! Jakie są korzyści płynące z kupowania muzyki na winylach? Dowiedz się w dalszej części artykułu!

Chcesz kolekcjonować winyle? Twoją pierwszą płytę kup z wyprzedaży

Zanim przejdziemy do meritum, warto wspomnieć, że trwa aktualnie okres gorących wyprzedaży noworocznych. Dotyczy to nie tylko sklepów odzieżowych, księgarni czy drogerii, ale też sklepów z winylami. Promocje obejmują zarówno największe klasyki, jak i artystów niszowych, muzyczne bestsellery i soundtracki filmowe. Warto śledzić obniżki dostępne, chociażby w Winylowni. Niezależnie czy jesteś wprawionym kolekcjonerem, czy dopiero planujesz utworzenie własnej kolekcji, wyprzedaż płyt winylowych to doskonała okazja do zakupu kilku kultowych albumów. 

Dlaczego warto sięgać po muzykę na winylach?

Nie jesteś pewien, dlaczego nośniki analogowe są wciąż na czasie? Powodów jest całkiem sporo. Poznaj kilka najpopularniejszych z nich i sprawdź, czy kolekcjonowanie winyli nie powinno stać się również Twoją pasją.

Doskonała jakość dźwięku

Odtwarzając płytę za pomocą dobrego gramofonu, otrzymujesz doskonały dźwięk, niepoddany mocnej kompresji (tak jak to bywa w przypadku cyfrowych formatów audio). Dzięki temu muzyka, która rozbrzmiewa w Twoim otoczeniu, odznacza się charakterystyczną „ciepłotą”. Ze względu na niewielkie zmiany względem oryginału utworu, nagranego w studiu, jest też lepszym nośnikiem wyrazu artystycznego twórcy.

Kultura kolekcjonerska

Być może Cię to zaskoczy, ale kolekcjonowanie winyli to coś więcej niż zbieractwo! Miłośniki muzyki na analogach tworzą aktywną i zgraną społeczność – dzielą się wiedzą i doświadczeniem, spotykają się na zjazdach dedykowanych audiofilom, dyskutują na internetowych forach, a niekiedy praktykują też wspólne odsłuchiwanie dobrych płyt. Chcesz poznać ludzi zakręconych na punkcie muzyki tak jak Ty? Wejdź do grona kolekcjonerów i przekonaj się, że winyl to nie tylko nośnik dźwięków, ale też kultury.

Chęć posiadania fizycznej kopii

Chęć posiadania związana jest ściśle z naturą ludzką. Nawet najbardziej zagorzali minimaliści mają przynajmniej jedną rzecz, której nigdy nie chcieliby się pozbyć. A co do kolekcjonerów winyli, to ci mają takich fantów całkiem sporo! Przyjemność posiadania unikatowej płyty, szczególnie takiej, która pochodzi z limitowanej edycji, jest czymś, co napędza zbieraczy do poszukiwania nowych eksponatów. A gdy pojawia się dobra promocja na winyle, to szkoda nie skorzystać.

Trwałość nośnika

W przeciwieństwie do innych nośników płyty winylowe mogą przetrwać naprawdę długo. Z powodzeniem znajdziesz świetnej jakości nagrania z lat 30., które zabrzmią tak, jakby powstały wczoraj. Co więcej, na analogach dostępne jest też mnóstwo utworów, które nigdy nie doczekały się swojej wersji cyfrowej. Dzięki temu połączysz się z przeszłością i doświadczysz jej w niezwykle unikatowy sposób.

Możliwość odsprzedania płyt

Gdy pojawia się promocja na winyle, okazuje się czasami, że półki kolekcjonera pękają już w szwach. W takim przypadku może on z powodzeniem dać nowe życie starym płytom, wysyłając je w świat i robiąc miejsce na kolejne egzemplarze. Inni kolekcjonerzy z chęcią odkupią perełki, a więc nie będziesz musiał wynajmować kolejnego mieszkania na swój cenny zbiór.

Sprawdź aktualne obniżki cen winyli i zamów wymarzony album z oferty sprawdzonego sklepu, takie jak Winylownia!


comments powered by Disqus