„Great Teacher Onizuka” tom 6 - recenzja

Autor: Jarosław Drożdżewski Redaktor: Motyl

Dodane: 10-12-2022 17:27 ()


Jedno można rzec bez żadnych wątpliwości. Żart się skończyły! Kariera Onizuki zawisła właśnie na bardzo cienkim włosku i dosłownie minuty dzielą go od zawodowego upadku. To zresztą dla niego pewnie w tym momencie „pikuś”, gdyż na głowie ma nie kogo innego jak bandziorów z Yakuzy. I choć sam do świętoszków nie należy, to przecież „chłopaki bez małych palców” nie są wymoczkami. „Świetny nauczyciel” będzie miał więc masę roboty do wykonania i to ku naszej uciesze, gdyż wszystko to znajdziecie w szóstym tomiku serii „GTO” Toru Fujisawa od Waneko.

Jak zapewne się już domyśliliście, „szóstka” to kolejna porcja solidnej i bezkompromisowej rozwałki manga pełna rozrywki na najwyższych obrotach. Nie tylko sam Mangaka, ale i Onizuka, nie bierze jeńców, o czym już zapewne wiecie, więc najnowszy tomik przyniesie wam niemalże dwieście stron lektury, która będzie doskonałą odskocznią od rzeczywistości.

Onizuka pośród wielu wrogów, których ma, zyskuje też sprzymierzeńców i wiernych fanów. Obydwie te grupy będą mu niezbędne, aby pokonać stawiane przed nim w szóstym tomiku przeciwności. Sensei nie byłby sobą, jednak gdyby i sam komuś nie pomógł. I tak to się toczy już od kilku dobrych miesięcy w tej serii. Czy więc ten najnowszy tomik różni się czymś od poprzednich odsłon? Trzon całej historii pozostaje bez zmian, czyli obserwujemy zmagania prostego Onizuki z zazdrośnikami, którzy nie są w stanie wybaczyć mu czy to popularności, czy metod wychowawczych. To już znamy prawda? Jednakże takim wyróżnikiem tej odsłony może być fakt, że mangaka odstawia tym razem na bok wszelkie ważne i – nazwijmy to umownie – psychologiczne kwestia, a w zamian daje nam niczym nieskrępowaną rozrywkę i pełną dynamicznych scen akcji odsłonę. Nie znajdziecie więc tutaj jakiegoś drugiego, poważniejszego dna. Tutaj jest tylko akcja, akcja i jeszcze raz akcja. Są pościgi, bójki, fetysze, próby gwałtu i porno… bezkompromisowo prawda? Taka od początku jest seria, a szósta jej odsłona jest doskonałym tego potwierdzeniem i epizodem, który da wam naprawdę mnóstwo frajdy z lektury.

Przed lekturą tego tomiku nastrójcie się odpowiednio, aby przygotować się na to, co was czeka. Fujisawa stworzył tutaj pełną niewiarygodnych, a jednocześnie efektownych akcji historię rodem z najlepszych „sensacyjniaków” lat 80. i 90. Całość standardowo podszyta sporą dawką prostego humoru i ciekawych postaci, które to wywołują wśród czytelników skrajne emocje. Oczywiście nie brakuje tutaj też swobodnej seksualnie atmosfery, przez co kilka momentów z erotyką znajdziecie, ale czy jest ona w dobrym guście, pozostawię waszej ocenie. Jedno jest jednak pewne. Przez cały ten tomik dzieje się mnóstwo ciekawego. Nie brakuje akcji, za którą podążają różnego rodzaju dialogi. Tych jest zresztą tak dużo, że czasami podziwiać trzeba, jak w polskiej edycji udało się to wszystko upchnąć w dymkach, aby – choć z kłopotami – to były zawsze odczytywalne. Cóż, wszystkiego tu jest naprawdę sporo, przez co każda strona będzie przez was wręcz pochłaniana.

Szósty tomik serii „Great Teacher Onizuka” przynosi więc to samo – ale jeszcze więcej – co każda poprzednia odsłona tj. dynamikę, akcję, bezkompromisowość, odwagę w prezentowaniu pomysłów. Tym razem można stwierdzić, że z „Młodych gniewnych” seria przemieniła się w akcyjniaka pełną gębą, co zapewne dla wielu z was będzie ogromnym plusem. Nie trzeba bowiem szukać sugestii i mrugnięć okiem, wystarczy skupić się na rozrywce. Z drugiej jednak strony jestem spokojny, że Fujisawa prędzej niż później wróci do łączenia tych dwóch elementów. Do tego jednak czasu rozkoszujcie się pełną akcji i jej zwrotów szóstą odsłoną serii. Ta zmierza w świetnym kierunku, dając nam jednocześnie porządną dawkę zabawy podczas lektury każdej kolejnej części.

 

Tytuł: Great Teacher Onizuka tom 6

 • Scenariusz: Toru Fujisawa
 • Rysunki: Toru Fujisawa
 • Wydawnictwo: Waneko
 • Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki, Mateusz Łukasik, Amelia Lipko
 • Wydanie: II
 • Data publikacji: 28.10.2022 r.
 • Druk: czarno-biały
 • Oprawa: miękka, obwoluta
 • Format: 114x162 mm
 • Stron: 186
 • ISBN: 9788382420302
 • Cena: 24,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus