„Liga Sprawiedliwości. Najwięksi superbohaterowie na świecie” - recenzja

Autor: Michał Chudoliński Redaktor: Motyl

Dodane: 09-12-2022 23:39 ()


Mówi się o superbohaterach jako o mitologii naszych czasów. Lektura Liga Sprawiedliwości. Największych superbohaterów na świecie pozwoli wam zrozumieć, dlaczego dokonuje się takich odniesień.

Omawiany tytuł nie jest typowym komiksem superbohaterskim. To fotorealistyczny hołd złożony najważniejszym herosom z wydawnictwa DC Comics, stworzony przez legendy przemysłu popkulturowego. Za scenariusz odpowiada Paul Dini, który napisał najlepsze historie dla Animowanego Uniwersum DC i odpowiada w dużej mierze za sukces kreskówki Batman: The Animated Series. To on także był swego czasu producentem kreatywnym serialu Lost, od którego rozpoczyna się era telewizyjnych sag, jakie oglądamy i podziwiamy.

Za stronę wizualną odpowiada zaś spektakularny Alex Ross, który w swoim dorobku ma zarówno mocno niedoceniony z perspektywy czasu Kingdom Come. Przyjdź królestwo, jak i za ikoniczne plakaty stworzone w ramach inauguracji Oscarów. Jego prace trudno pomylić z czymkolwiek innym – przy tworzeniu swoich hiperrealistycznych rysunków korzysta z zdjęć statystów przebierających się za bohaterów, których później odwzorowuje na kartce papieru. Jego narracja jest jednocześnie pełna rozmachu, jak i naznaczona pietyzmem godnym wielkich dzieł sztuki. W rzeczywistości jego prace dość dobrze sobie radzą w zachodnich galeriach marszandów.

Liga Sprawiedliwości. Najwięksi superbohaterowie na świecie to jednak coś więcej. To intymne spojrzenie na codzienność Batmana, Supermana, Wonder Woman i reszty ferajny tworzącej JLA (Justice League of America). W tych picture bookach (nie mamy bowiem do czynienia tutaj z klasycznymi komiksowymi dymkami) najwięksi herosi zmagają się z swoimi ograniczeniami i dzielą się z nami swoimi wątpliwościami ze sprawowanej przez nich roli. Okazuje się ona w dużej mierze niewdzięczna, dająca rzadko satysfakcję, a batalia ze złem zdaje się nie mieć końca.

Każdy element w albumie ma rangę mityczną, co dobrze koresponduje z jego dość wysoką ceną i objętością. Odczuwa się rozmach scen akcji, dylematy moralne protagonistów, konfrontacje ze słabościami oraz doświadczanie katharsis stanowiące zwieńczenie każdych z poszczególnych historii. W losach bohaterów odbijają się wszystkie annały, o których swego czasu pisał Joseph Campbell odnośnie podróży bohatera czy też Robert Graves, omawiając mitologię grecką. Zwłaszcza aluzje do śródziemnomorskich mitów są tutaj bardzo mocno zasadne – każdy z herosów omawiany przez Diniego i Rossa odpowiada za konkretną sferę ludzkiej działalności, oddając jej wszelkie blaski i cienie.

Liga Sprawiedliwości. Najwięksi superbohaterowie na świecie sprawdzi się jako dokonały prezent bożonarodzeniowy zarówno dla oddanych fanów filmów superbohaterskich, jak i tych, którzy dopiero pragną zacząć swoją przygodę z tymi pop-mitami. Mowa tutaj bowiem o albumie cieszącym się zasłużoną renomą.

 

Tytuł: Liga Sprawiedliwości. Najwięksi superbohaterowie na świecie

 • Scenariusz: Paul Dini
 • Rysunki: Alex Ross
 • Przekład: Tomasz Sidorkiewicz
 • Wydawca: Egmont
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • Oprawa: twarda
 • Objętość: 400 stron
 • Format: 225x300
 • ISBN: 978-83-281-5640-1
 • Cena: 329,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus