Od obieżyświata do milionera – opowieść o pochodzeniu i życiu Sknerusa McKwacza

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 07-12-2022 19:57 ()


Postać Sknerusa McKwacza pojawiła się po raz pierwszy w komiksie Carla Barksa „Wielka niedźwiedzica” w 1947 roku. Od 75 lat o pochodzeniu i życiu tego bohatera opowiadają najsłynniejsi twórcy disnejowskich komiksów, tacy jak Don Rosa czy wspomniany Carl Barks. Teraz dobrze znany czytelnikom fiński scenarzysta i rysownik Kari Korhonen kontynuuje tę opowieść na swój fascynujący sposób w albumie „Pamiętniki Sknerusa McKwacza”. Premierę albumu wydawnictwo Egmont zaplanowało na 7 grudnia.

Jak to się stało, że Sknerus, który wzbogacił się podczas gorączki złota, został ważnym mieszkańcem Kaczogrodu? Okazuje się, że droga z Klondike do skarbca wnoszącego się nad miastem była pełna zakrętów i przeszkód. Zawiodła kaczora aż do Egiptu! Podczas przedstawionych w tomie „Pamiętniki Sknerusa McKwacza” przygód młody Sknerus spotkał Brutalnego Benka, Newtoniusza, Kwakerfellera, pannę Stempel i wiele innych osób, które odegrały ważną rolę w jego dalszym życiu.

Kiedy opisywałem młodość Sknerusa, fascynowała mnie idea, że każdy kowal własnego losu był zarazem młodzieńcem pełnym niepewności wynikającej z braku doświadczenia. Co prawda niektórym z perspektywy czasu wydaje się, że ich przeznaczenie zostało wykute w kamieniu, ale w istocie każda droga była wyboista, przynajmniej miejscami, i nieraz przychodziły chwile zwątpienia. – tak o pracy nad komiksem pisze Kari Korhonen – Zanim Sknerus przybył do Klondike, latami podróżował już po świecie. Czy od początku był pewien, że się wzbogaci? Nie sądzę, wiedział jednak, że zawsze musi dawać z siebie wszystko (…) Kiedy Sknerus pojechał w młodości do Ameryki Południowej, ryzykował życie, a podróż trwała całe lata. Później, gdy zdobywał Antarktydę czy też pomagał cesarzowi Japonii, także za każdym razem dawał z siebie wszystko. Podobnie zachowuje się w opowieściach zebranych w tym albumie.

Zawarte w tomie „Pamiętniki Sknerusa McKwacza” komiksy zostały napisane i narysowane w latach 2017-2021. Album podzielony jest na części: Pamiętniki z Klondike, Pamiętniki z Kaczogrodu, Pamiętniki z Młodości oraz Dodatek: Wspomnienie z Klondike.

 

Pamiętniki Sknerusa McKwacza

Scenariusz: Kari Korhonen

Rysunki: Kari Korhonen

Przekład: Jacek Drewnowski

Oprawa: twarda

Objętość: 128 stron

Format: 170x260

Cena: 69,99

ISBN: 978-83-281-5679-1

Język oryginału: fiński

Seria: Pamiętniki Sknerusa McKwacza

Kategoria: komiks europejski

Tematyka: humor


comments powered by Disqus