Wojna oczami ukraińskich twórców komiksowych

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 21-11-2022 08:57 ()


„Zwycięstwo” (Пeрemoгa) to zbiorowe dzieło wielu ukraińskich twórców, którzy w krótkich historiach komiksowych ukazują różne oblicza trwającej obecnie krwawej agresji Rosji na Ukrainę. Premierę albumów – w wersjach językowych ukraińskiej i polskiej – wydawnictwo Egmont zaplanowało na 23 listopada br. Wszystkie komiksy poruszają głębią przekazu, a jednocześnie trzymają w napięciu jak wysokiej klasy fabuły sensacyjne. I jasno pokazują, kto w tej wojnie jest agresorem, a kto walczy o słuszną sprawę.

Album składa się z dziewięciu historii, w których poznajemy legendarnych już dziś ukraińskich żołnierzy, takich jak lotnik „Duch Kijowa”, pogranicznicy z Wyspy Wężowej czy obrońcy Azowstalu. Poznajemy też zwykłych ludzi, którzy stają się bohaterami, aby bronić własnej ziemi przed barbarzyńską hordą. Widzimy wojnę oczami dzieci, nastolatków, starców. Większość opowieści jest dramatyczna, pełna patriotycznego patosu, ale nie brakuje też elementów lżejszych, humorystycznych. Komiks „Zwycięstwo” publikujemy z kilku powodów. Po pierwsze, wydaje nam się, że jest to ciekawy, błyskawicznie przygotowany, artystyczny zapis wojny, która toczy się na Ukrainie. Wierzymy, że to spojrzenie będzie bardzo interesujące dla polskich odbiorców. Po drugie, komiks zawiera prace najbardziej znanych ukraińskich twórców, więc dla fanów będzie to unikalna możliwość przyjrzenia się ukraińskiej scenie komiksowej. Po trzecie, jest to sposób, w jaki my, polscy wydawcy, możemy wesprzeć naszych kolegów zza wschodniej granicy, którzy mają teraz bardzo trudny czas i najzwyczajniej w świecie potrzebują dochodów. – tak o powodach wydania zbioru opowieści komiksowych „Zwycięstwo” mówi Tomasz Kołodziejczak, Dyrektor Działu Komiksów i Gier w wydawnictwie Egmont.

Bohaterem historii „Duch Kijowa” jest powołany do życia mocą ludzkiej wyobraźni heros, który w ciągu kilku dni stał się bohaterem miejskiej legendy o niezwyciężonym asie-pilocie – „Duchu Kijowa”.  Akcja kolejnej historii – „Wiedźma” rozgrywa się w Konotopie i nawiązuje do powieści Konotopśka wid´ma (Конотопська відьма) Hryhorija Kwitki-Osnowjanenki. „Azowstal” to opowieść o pułku Azow i wydarzeniach w Mariupolu. „Maruderzy” to historia o lodówce ukradzionej przez rosyjskiego grabieżcę i wysłanej żonie do syberyjskiej wsi, gdzie czas zatrzymał się w XVIII wieku. W zbiorze można przeczytać też opowieści „Trzynastka z Wyspy Wężowej”, „Na przestrzeni wieków”, „Dzielny Traktor” „Cyber-Chersoń” oraz finałową historię „Cena zwycięstwa”, w której autorzy celebrują indywidualny wkład każdego wojskowego i cywila, którzy bronili stolicy Ukrainy.

Wszystkie przedstawione w zbiorze „Zwycięstwo” historie są zbiorową pracą artystów, menedżerów, wydawców i postaci kultury. To pełen szacunku i wdzięczności hołd dla każdego człowieka, który w trakcie tej straszliwej wojny stanął w obronie bliźnich i swojego kraju. Do stworzenia historii stanowiących świadectwo wytrzymałości i odwagi Ukraińców zainspirowały nas pamiętne wydarzenia z pierwszych tygodni wojny ukraińsko-rosyjskiej i czyny zwykłych Ukraińców. – podkreśla Eduard Achramowycz, producent generalny projektu „Zwyciestwo” - Wyznaję zasadę „twórz w każdych okolicznościach”, a zatem nie przestajemy pracować mimo trwającej wojny. Proszę czytelników, żeby pamiętali o naszej walce z ciemnymi mocami.

 

O Autorach:

Wjaczesław Buhajow, projekt manager, producent, dyrektor artystyczny, właściciel The Will Production i pomysłodawca antologii „Zwycięstwo”. Napisał scenariusz swojego komiksu poruszony bohaterstwem i jednością obywateli Ukrainy. Lubi amerykańskie komiksy z lat 60. I 70. XX wieku m.in. „The Shadow”, „G.I.Combat”, komiksy z Batmanem.

Denys Fadejew, producent, scenarzysta komiksowy, twórca gier wideo. Jeden z współzałożycieli The Will Production w 2017 roku. Swoją pierwszą „książkę” napisał w wieku

5 lat, a pierwszy pełnowymiarowy komiks wydał w 2015 roku. Autor większości scenariuszy

historii zamieszczonych w tym zbiorze. Wielki fan „Strażników” Alana Moore’a.

Ołeksandr Koreszkow, animator, ilustrator, projektant, dyrektor artystyczny. Maluje od dzieciństwa, pierwszy komiks stworzył już w wieku 10 lat. Profesjonalne komiksy wdaje od 2015 roku. Jako fan lotnictwa z radością podjął się zadania narysowania komiksu o „Duchu Kijowa”, legendarnym już majorze Stepanie Tarabalce.

Kateryna Koszelewa, zawodowo związana z projektowaniem graficznym od wielu lat, sześć lat temu postanowiła zająć się wyłącznie ilustrowaniem. Od czterech lat tworzenie komiksów jest jej główną zawodową ambicją.

Ihor Kurylin, profesjonalny rysownik komiksowy od ukończenia uczelni plastycznej w 2018 roku. Jego fascynacja tą formą sztuki zaczęła się, kiedy poznał twórczość Ihora Baranki. Swój pierwszy komiks stworzył w wieku czternastu lat. Ceni komiksy Jorge Jimeneza i Marcosa Mateu-Mestre’a. Chciałby w przyszłości rozwijać biznes komiksowy w swoim kraju.

Kyryło (Kir) Małow zajął się rysowaniem komiksów już w czasie studiów, jego pierwszy projekt powstał w 2018 roku. Od tego czasu wraca do tworzenia komiksów, a na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustrowaniem, pracą przy grach wideo, produkcją telewizyjną i filmową.

Nazar Ponik jest absolwentem wydziału planowania przestrzennego. Po ukończeniu studiów w 2018 roku od razu zaczął pracować jako projektant gier wideo. Jednocześnie jako freelancer rysował i kolorował komiksy dla The Will Production. Zbiera komiksy i jest fanem wydawców amerykańskich zarówno Marvela, jaki i DC czy Dark Horse’a. Jego ulubieni rysownicy to Joe Madureira i David Finch.

Dana Witkowska, scenarzystka i rysowniczka. Ukończyła lingwistykę na uniwersytecie w Czerniowcach. Od 2021 roku tworzy autorski komiks o Kozakach walczących o wolność kraju w 1917 roku. Historię o traktorku wymyśliła i narysowała szybko zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Podziwia sztukę ukraińską z początku XX wieku.

 

Komiks ukraiński. Zwycięstwo

Scenariusz: Różni autorzy

Rysunki: Różni autorzy

Przekład: Marianna Voskovniuk

Oprawa: twarda

Objętość: 88 stron

Format: 210x290       

Cena: 79,99

ISBN: 978-83-281-7094-0

Język oryginału: ukraiński

Seria: Komiks ukraiński. Zwycięstwo

Kategoria: komiks ukraiński

Tematyka: historyczny

Galeria


comments powered by Disqus