„Kumpelki” tom 2: „I kto jest najlepszy?” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 25-10-2022 20:14 ()


Drugi tom serii „Kumpelki” przynosi kolejną porcję przygód Jessiki oraz jej zwariowanych przyjaciółek. Pojawiają się te, które znamy z poprzedniej odsłony tej opowieści, ale poznajemy także nowe dziewczyny. Na przykład Magdę, która ma słuch absolutny. Jak się okazuje, jest to dość irytujące dla innych, a jej – co może wydawać się dziwne – utrudnia słuchanie. Perypetie dziewcząt rozgrywają się w szkole, kinie, sklepie czy na plaży i za każdym razem jest wesoło i interesująco. Każda z dziewczyn ma bowiem inny charakter, upodobania oraz gust, co prowadzi do napięć oraz nieporozumień. Jednocześnie również doskonale się uzupełniają i wiodą wspólnie pełne niespodzianek i dość beztroskie życie. W końcu są nastolatkami. 

Rezolutna Jessica nie zawsze zgadza się ze swoimi koleżankami. Różnią się na przykład w podejściu do chłopaków. Ona chciałaby rozmawiać  nimi w normalny sposób, natomiast Cecylia woli jednak trochę ich zawsze postraszyć. Zresztą kłótnie kumpelek nie zawsze wynikają ze zwykłych emocji. Czasami jest to rezultat zwykłego wyrachowania. Coś o tym wie Iza, która w strategicznym momencie umiejętnie pokłóciła się ze swoją najlepszą przyjaciółką – Noemi. Zresztą jak się okazuje, w świecie dziewcząt nic nie jest tym, czym może się wydawać początkowo. Nawet prezent może być wyrafinowanym sposobem na utarcie nosa niezbyt lubianej koleżance. Jessica i Melania uwielbiają mocne wrażenia, ale raczej unikają ich źródeł. Na przykład horrory wolą „oglądać”, nie wchodząc do sali kinowej. Główna bohaterka opowieści wyróżnia się na tle swoich koleżanek jedną podstawową cechą. Wszystkie mianowicie mają kompleksy, a ona nie. Nie jest to rzecz jasna dobrze odbierane.

Druga odsłona serii nie zawodzi oczekiwań. Krótkie, jednoplanszowe opowiastki są pomysłowe, zabawne i błyskotliwe. Christophe Cazenove ukazuje świat współczesnych nastolatek w zdystansowany i pełny ciepła sposób. Jego bohaterki, zgodnie z zasadą kto się czubi, ten się lubi, pozostają przyjaciółkami, nawet jeśli się kłócą i różnią w opiniach na drażliwe tematy. Philippe Fenech  stosuje dynamiczną cartoonową kreskę, która doskonale eksponuje mimikę bohaterów oraz ich mowę ciała. Obrazu całości dopełnia efektowna, pastelowa kolorystyka. „Kumpelki” bez wątpienia znajdą fanów i fanki wśród miłośników komiksów.

 

Tytuł: Kumpelki tom 2: I kto jest najlepszy?

 • Scenariusz: Christophe Cazenove
 • Rysunki: Philippe Fenech
 • Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
 • Wydawca: Egmont
 • Data wydania: 13.07.2022 r.
 • Objętość: 48 stron
 • Format: 21,5 x 29,0 cm
 • Oprawa: mięka
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolorowy
 • Cena okładkowa: 29,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus