Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku – komiks na żywo

Autor: Centrum Architektury Redaktor: Motyl

Dodane: 16-10-2022 11:11 ()


Zapraszamy na spektakl komiksowy przygotowany przez Czytagramy: dymki czyta Adam Bauman gra Piotr Łyczkowski.
 
produkcja: Fundacja Centrum Architektury, Mazowiecki Instytut Kultury oraz Czytelnia Slów i Dźwięków Elektra
 
Spektakl zamknie BAZARCH – targi książki o architekturze i mieście (https://bit.ly/BAZARCH), które odbywają się w weekend 22-23.10.
 
Bilety w cenie 15 zł można kupić w kasie Mazowieckiego Instytutu Kultury lub online: https://bit.ly/biletykomiks
 
Liczba miejsc ograniczona.
 
 
Komiks na żywo przedstawiany będzie w sali na parterze dostępnej dla osób poruszających się na wózkach i będzie tłumaczony na PJM. Zapraszamy także młodzież.
 
Tutaj animowany zwiastun komiksu stworzony przez artystów: http://www.czytagramy.pl/moses.html
 
O artystach:
 
Piotr Łyczkowski – ilustrator, kompozytor; twórca muzyki teatralnej i słuchowisk, autor wieloletniego projektu Czytagramy, czyli słuchowisk realizowanych na żywo przed publicznością.
 
Adam Bauman – aktor filmowy i teatralny, scenarzysta. Wiele lat związany z Teatrem Polskiego Radia jako aktor, reżyser i scenarzysta. Zapracowany lektor audiobooków.
 
O projekcie Czytagramy:
 
Czytagramy to autorski pomysł rozwijany od dziesięciu lat. To słuchowiska realizowane na żywo przed publicznością na scenie, z zaangażowaniem aktora/ów, środków teatralnych, muzyki, światła, projekcji, i z budowaniem słuchowiskowej audiosfery, oparte na starannie wybranych tekstach beletrystycznych i literatury faktu.
 
Twórca: Piotr Łyczkowski, muzyk, kompozytor, dźwiękowiec. Autor i realizator muzyki do spektakli tańca współczesnego. Eksperymentuje na pograniczu muzyki, teatru, wideo, literatury i sztuk plastycznych. Więcej: czytagramy.pl
 
O komiksie:
 
„Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku"
  • scenariusz: Pierre Christin, rysunki: Olivier Balez, przekład: Tomasz Swoboda
  • tytuł oryginału: „Robert Moses – Le Maître caché de New York"
  • wydawca oryginału: Éditions Glénat
  • wydawca polskiej wersji: Fundacja Centrum Architektury
 
Od metra po wieżowce, od basenów po plaże, od przedmieść Long Island po finansowe city Manhattanu – oblicze współczesnego Nowego Jorku zostało w ogromnej mierze ukształtowane przez decyzje jednego człowieka: Roberta Mosesa (1888–1981).
 
Oto graficzna biografia kontrowersyjnego wszechwładnego urzędnika-wizjonera, modernistycznego urbanisty i „największego wandala Nowego Jorku”, jak go nazwała inna bohaterka tej opowieści, aktywistka, publicystka, pionierka studiów miejskich Jane Jacobs. Moses od dziesięcioleci jest przedmiotem badań naukowych i bohaterem popkultury. Napisano o nim wiele książek, stworzono wystawy i filmy, a nawet musical i operę, ale dzięki francuskim autorom po raz pierwszy trafia do świata komiksu, a dzięki Centrum Architektury – na polski rynek.
 
Rządził kilkadziesiąt lat, w pewnym momencie piastował jednocześnie dwanaście posad, zarządzając parkami, planowaniem miejskim, drogami czy wystawą światową. Był chwalony za troskę o przestrzeń publiczną, ale oskarżany o rasizm. Organizował place zabaw, plaże i parki. Ale ciął miasto autostradami. Robił wiele, żeby zwykłym ludziom żyło się w mieście lepiej. I nie pytał ich, czy pragną takich zmian, jakie im narzucał. Tworzył, zazieleniał, przebudowywał, ulepszał. Wysiedlał, karczował, burzył, niszczył.

comments powered by Disqus