„Malutki Lisek i Wielki Dzik” tom 8: „Trzy słowa” - recenzja

Autor: Paweł Ciołkiewicz Redaktor: Motyl

Dodane: 02-10-2022 23:55 ()


To już ósma odsłona wspaniałej serii komiksowej dla dzieci autorstwa Bereniki Kołomyckiej. Tym razem autorka za sprawą swoich bohaterów wyjaśnia małym czytelnikom znaczenie trzech słów. Leniuchowanie, maleńkość oraz… miłość. Tylko pozornie nie mają one ze sobą nic wspólnego.

Wszystko zaczyna się od leniuchowania. Korzystając z pięknej pogody, Lisek i dzik próbują się przespać. Niestety przeszkadza im w tym malutka ryjówka, która za namową swojej mamy, pilnie uczy się każdego dnia znaczenia trzech nowych słów. O ile „ryjek” i jabłko” są łatwe, o tyle z trzecim słowem zwierzątko ma już pewne problemy. Chodzi mianowicie o „leniuchowanie”. Lisek i dzik, wiedząc, że nie uda im się już zasnąć, postanawiają pomóc ryjówce i wybierają się wraz z nią na spacer. Chcą jej mianowicie pokazać, na czym polega leniuchowanie i jak oddają się tej czynności inne leśne zwierzęta. Podczas tej wyprawy lekcja przybiera niespodziewany obrót i ryjówka uczy się znaczenia dwóch innych słów. Dowiaduje się mianowicie, że niepozorna „maleńkość” może okazać się bardzo ważna. A na koniec poznaje jedno z wielu oblicz „miłości”. Być może to najbardziej niepozorne, a jednocześnie wzruszające.

Ósmy tom serii Bereniki Kołomyckiej znów dostarcza sporej porcji wrażeń i emocji. Prosta historia daje autorce możliwość poruszania bardzo istotnych tematów. Znów jest tu mowa o przyjaźni, poświęceniu, bezinteresowności oraz o miłości. Relacje między zwierzakami, ich zachowania oraz najdrobniejsze nawet gesty niosą ze sobą ogromny ładunek emocjonalny. Co ważne, nie jest to w żaden sposób przytłaczające czy nadmiernie ckliwe. Autorka potrafi zachować umiar i równowagę pomiędzy interesującą akcją i walorami dydaktycznymi. Traktowanie drugiej osoby z szacunkiem, gotowość do niesienia pomocy, wyrozumiałość, cierpliwość – to cechy bardzo potrzebne w dzisiejszych czasach i warto wykorzystywać każdą okazję, by je upowszechniać. Autorka robi to w bardzo subtelny sposób. A wszystko to tradycyjnie podane zostało w przepięknej oprawie graficznej. Tym razem dominują w albumie zapowiedziane urzekającą okładką fiolety. Zwiewna lekka kolorystyka sprawia, że plansze można oglądać w nieskończoność, czerpiąc z nich spokój i odprężenie, oddając się przy tym błogiemu nicnierobieniu.

 

Tytuł: „Malutki Lisek i Wielki Dzik” tom 8: „Trzy słowa”

  • Autorka: Berenika Kołomycka
  • Wydawca: Egmont
  • Data wydania: 28.09.2022 r.
  • Objętość: 48 stron
  • Format: A4
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: kredowy
  • Druk: kolorowy
  • Cena okładkowa: 34,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji


comments powered by Disqus