„Ta, która stała się Słońcem” - zapowiedź

Autor: Fabryka Słów Redaktor: Motyl

Dodane: 23-09-2022 14:38 ()


Już 26 października premiera polskiego wydania "Tej, która stała się Słońcem" Shelley Parker-Chan! Debiutancka powieść azjatycko-australijskiej pisarki, byłej dyplomatki oraz doradczyni ds. rozwoju międzynarodowego, która spędziła prawie dekadę pracując nad prawami człowieka, równością płci i prawami osób LGBT w Azji Południowo-Wschodniej.

Cała ta powieść jest fantastycznym studium dysforii płci, z ogromnym naciskiem na toksyczność z góry ustalonych tożsamości płciowych, rzekomych reguł, które nimi rządzą, oraz ról, które są narzucane ludziom z tego powodu; autorka podeszła do tematu bardzo delikatnie, pozostawiając przy tym soczystą, miejscami brutalną historię, która na pewno poruszy i zachwyci również polskich czytelników.

 

Zemsta nic nie zmienia. To, co utracone, pozostanie stracone na zawsze.

Przepowiedziano jej nicość. Miała umrzeć z głodu w pyle rolniczej prowincji, zapomnianej przez bogów i ludzi. Jednak żar przepełniający jej duszę, niepowstrzymane pragnienie życia, popchnęły ją do walki. Skryła się za imieniem zmarłego brata i mając nadzieję, że Niebiosa nie zauważyły oszustwa, ruszyła spełniać jego przeznaczenie. Przeznaczenie pełne bólu i wielkości. I choć wielkość przypadnie imieniu Zhu Chongba, to cały ból będzie musiała znieść osoba ukryta w skórze młodego mężczyzny.

Oto historia, w której "wielkość" może oznaczać cokolwiek a drogi do niej pełne są cierpienia, złamanych ślubów i wyborów, których nikt nie powinien dokonywać. Nie ma jednak ceny, której Zhu nie zapłaci za nakarmienie ognia który w niej płonie - dzikiej, nieokiełznanej żądzy życia.

 

Książka wspaniała pod każdym względem. Wojna, pożądanie, zemsta, polityka - Shelley Parker-Chan z wielką precyzją i znawstwem stworzyła mieszankę wszystkich tych elementów, kreując queerową epopeję historyczną. Skrząca się jaskrawymi refleksami dowcipu i czułości, nie bojąca się przy tym nurzać w głębi mroków ludzkiej ambicji "Ta, która stała się słońcem" jest powieścią, której, podobnie jak Zhu, przeznaczona jest wielkość.

- Samantha Shannon

Działający na wyobraźnię, niezwykle sugestywny i rozdzierający serce debiut literacki Parker-Chan jest arcydziełem opowiadającym o wojnie, miłości i tożsamości... Ta powieść dźgnęła mnie sztyletem w pierś, a następnie posypała ranę solą i podpaliła.

- S.A. Chakraborty

Ta książka rozjedzie was niczym walec i jeszcze jej za to podziękujecie.

 - Alix E. Harrow

 

Shelley Parker-Chan - azjatycko-australijska była dyplomatka oraz doradczyni ds. rozwoju międzynarodowego.

Spędziła prawie dekadę pracując nad prawami człowieka, równością płci i prawami osób LGBT w Azji Południowo-Wschodniej.

Nazwana na cześć angielskiego romantycznego poety, dorastała w domu wypełnionym książkami i została wychowana na klasyce literatury: mitach greckich, legendach arturiańskich i chińskich opowieściach o cierpieniu oraz tragicznych romansach. Wszystkie te inspiracje doskonale wykorzystała w swojej debiutanckiej powieści „Ta, która stała się słońcem”.

Chociaż jej marzeniem z dzieciństwa było zostać wojowniczką-mniszką, lub pilotką myśliwca, zadowoliła się czarnym pasem w taekwondo i pełnym przygód życiem wędrownej emigrantki. Pierwszą atrakcją na początku wizyty w każdym nowym kraju jest wycieczka do supermarketu. Podczas podróży po świecie funkcję jej mobilnego sous-chefa sprawuje elektryczne urządzenie do gotowania ryżu – chyba nie ma potrawy, której nie byłaby w stanie w nim przyrządzić. Choć wolałaby mieć sześć stóp wzrostu i być krzepka, pociesza ją fakt, że jest wystarczająco niska, by wygodnie spać nawet na najtańszym miejscu autobusu dalekobieżnego.

I choć latała najmniej bezpiecznymi liniami lotniczymi na świecie, nadal uważa, że nawet Lion Air jest lepszy od jakiejkolwiek formy podróży łodzią.

W 2017 roku otrzymała stypendium Otherwise (Tiptree) za wykorzystanie narracji spekulatywnej do poszerzenia rozumienia płci.

Po tym, jak w ciągu ostatnich dziesięciu lat mieszkała w ośmiu różnych miejscach (w trzech krajach), Parker-Chan wróciła na razie do spokojnego Melbourne w Australii, gdzie mieszka z rodziną.


comments powered by Disqus